Başörtüsü Avrupa Genelinde Serbest

Avrupa ülkelerinde başörtüsü, Türkiye`de olduğu gibi sıcak bir tartışma konusu. Ancak üniversiteler, bu tartışmaların tamamen dışında. Yüksek öğrenimde Fransa dahil hiçbir Avrupa ülkesi, böyle bir yasak uygulamıyor. Hatta, İngiltere gibi anglosakson kültürün hakim olduğu ülkelerde çarşaflı devlet görevlileri bile görmek mümkün.

Amerika

Amerika Birleşik Devletleri`nde başörtüsü konusunda tam bir özgürlük var. 1998 yılında dönemin Amerika başkanı Clinton`ın emriyle bütün devlet kurumlarına kıyafet serbestliği getirildi. Karar, dini inancını gerekçe gösteren herkesin istediği kıyafeti giymesine imkan sağladı. Özel sektörde bunu yasaklamak isteyenlerse, yine Amerikan kanunlarına takılıyor.

Rusya

Düne kadar komünizmle yönetilen Rusya`da milyonlarca müslüman yaşıyor. Ve Rusya `daki müslüman öğrenciler, istedikleri takdirde üniversitelere başörtüsüyle devam edebiliyorlar.

Çin

Çin`de din eğitimi ve üniversitelerde başörtüsü konusunda herhangi bir problem yaşanmıyor. Din dersi zorunluluğu bulunmayan Çin, Komünist Partisi tarafından yönetiliyor. Devletin ideolojik temelleri tamamen Ateizm, Marksizm, Leninizm ve Darvinizm üzerine oturtulmasına rağmen din eğitimi almak isteyenler ve kendi gelenek ve göreneklerine göre giyinmek isteyenlere herhangi bir sınırlama getirilmiyor. Müslümanların yaşadığı bölgelerde Türkiye`deki gibi camilerde yaz Kur`an Kursları ve din eğitimi dersleri düzenleniyor. Herhangi bir yaş sınırlaması getirilmeyen söz konusu kurslarda isteyen herkes bu derslerden istifade edebiliyor. Üniversiteye giden Müslüman kızlar isterlerse başörtüsü takabildikleri gibi yıllık toplantılar için bölgelerinden meclise gelen milletvekilleri de başörtüsü, sarık veya takke takarak mecliste toplantılara ve önemli oylamalara katılabiliyorlar.

Ortadoğu Ülkeleri

Ortadoğu`da Arap ülkeleri arasında laiklikle yönetilen çok sayıda ülke var. Örneğin Suriye. Arap ülkeleri arasında laik yönetimin en güçlü olduğu ülkelerin başında Suriye geliyor. Ancak Suriye dahil arap ülkelerinin hiçbirinde dini kıyafetler konusunda herhangi bir sınırlama bulunmuyor.

YASAKÇILAR

Birleşmiş Milletler`e üye toplam 191 ülke içinde üniversitelerde başörtüsü yasağını uygulayan sadece 3 ülke var: Türkiye, Tunus ve Tacikistan. Hem Türkiye hem Tunus hem de Tacikistan nüfusunun büyük bölümü müslüman olan ülkeler. Türkiye, Tunus ve Tacikistan dışında dünyanın hiçbir yerinde başörtüsü yasağı uygulanmıyor. Bunlara yakın zamanda Azerbaycan`ın da eklenmesi bekleniyor.

Azerbaycan Yasak Hazırlığında

Azerbaycan Milli Meclisi şu günlerde eğitim-öğretimle ilgili bir kanun tasarısı üzerinde müzakerelerde bulunuyor. Hükümetin isteği doğrultusunda hazırlanan tasarıda şöyle bir madde var: “Azerbaycan Cumhuriyeti`nin bütün tahsil müesseselerinde tahsil alanların, verenlerin ve diğer işçilerin başörtüsü (hicab, çarda v.s.) takmaları ve diğer dini kıyafetler içinde olmaları yasaktır.”

Tunus

1980`lerden beri sokaklar dahil kamusal alan sayılan her yerde başörtüsünün çok katı uygulamalarla yasak olduğu Tunus’ta Müslümanlar ve laikler arasında yapılan görüşmeler sonunda 9 Mart 2007`de imzalanan bir belgeyle; başörtüsünün serbest bırakıldığı açıklandı. Ancak son gelen haberler bunun aksini söylüyor. İmzalanan belgenin bir göz boyamadan ibaret olduğu, pek çok devlet kurumu ve yetkilisi tarafından başaörtüsü kısıtlamalarının eski katılığında sürdürüldüğü iddia ediliyor.

Tacikistan

Ekim 2005`ten itibaren üniversiteler başta olmak üzere Tacikistan`daki tüm okullarda başörtüsü yasak. İlköğretim kurumları ile yüksek okullarda başörtüsü giyenlerin okuldan atılması gündemde.

İran

Başörtüsü yasağı konusunda Türkiye`ye benzeyen bir başka ülke daha var: İran. Ancak İran`da bu yasak tam tersi yönde işliyor. İran`da hem eğitimde hem de kamusal alanda başörtüsü takmak değil takmamak yasak.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan’da kadınların çarşaf giyinme zorunluluğu olduğu gibi yüksek ökçeli ayakkabı giymeleri de yasak.


Sinan Özgenç'ın Yazısı.