Hollanda, 15 Mart’ta parlamento seçimleri için sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Hollanda’daki son anketlerde, lideri Geert Wilders’ın ”camileri kapatacağım, Kur’an’ı yasaklayacağım” vaadi verdiği aşırı sağcı Özgürlük Partisi önde gidiyor. Donald Trump’ın ateşli savunucularından biri olan aşırı sağ Özgürlük Partisi’nin lideri Geert Wilders’e göre 15 Mart Avrupa’da ”vatanseverlik baharının” başlangıcı olacak!

Nisan ve Mayıs aylarında ise Fransızlar da cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başında olacak. Orada da İslam ve yabancı düşmanı aşırı sağ Ulusal Cephe’nin adayı Le Pen anketlerde önde gözüküyor. Yüzde 26’lık destek bulan Marine Le Pen, Fransa tarihinde aşırı sağın en yüksek oy oranına ulaştı. Avrupa’da Almanya ve İtalya’da da yıl içinde seçimler var. İki ülkede de aşırı sağcı partiler yükselişte.

Velhasıl tüm dünyada tartışılan Trump’lı, Kuzey Kore’nin nevi şahsına münhasır Kim’li dünya liderlerine, Geet Wilders ve Le Pen gibi aşırı sağın garabetlerinin eklenmesi kuvvetle muhtemel gözüküyor. Ne diyelim Allah akıbetimizi hayreyleyesin. Doğu’sundan Batı’sına dünyayı zor günler bekliyor vesselam.


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.