Âlemin kapısı onlar. Neredeyse her milletten öğrencinin buluştuğu bir yerleri var çünkü. Diller, renkler aynı olmasa da 70 ülkeden 2000 kadar öğrencinin kalplerinin aynı frekansta atması için çalışıyorlar. Bab-ı Âlem Derneği Başkanı Veysel Başar`la konuştuk:

Bab-ı Alem`in kuruluş hikayesinden kısaca bahseder misiniz?

Bab-ı Alem, yurtdışından Türkiye`ye okumak için gelen öğrencilere eğitim ve rehberlik hizmeti vermek amacıyla kurulmuş uluslararası bir öğrenci derneğidir. 2004 yılından bu yana faaliyet gösteren derneğimiz 2008 yılı itibariyle Fatih`te 6 katlı bir binaya taşınarak hizmetlerini ve hedeflerini daha da büyütmüştür.

Peki amaçlarınız?

Biz bu yola "Biz Bir Milletiz" sloganıyla çıktık. Temelde Bab-ı Alem olarak, misafir öğrenciler için düzenlediğimiz eğitim programlan ve sosyal etkinlikler sayesinde, farklı farklı coğrafyalardan gelmiş binlerce öğrenciye aynı milletin fertleri oldukları şuurunu vermeyi hedefliyoruz.

Bu hedef doğrultusunda ne gibi faaliyetler düzenliyorsunuz?

Faaliyetlerimizi üç ana başlıkta toplamak mümkün. Eğitim faaliyetleri olarak öğrencilerimiz için divan seminerleri, Türkçe dersleri, YÖS (Yabancı Öğrenci Sınavı) hazırlık seminerleri, Arapça, İngilizce, fotoğrafçılık gibi çeşitli kurslar, temel dini bilgiler ve Kuran-ı Kerim dersleri düzenliyoruz. Ayrıca öğrencilerimizin yazılarıyla renklenen Sefine isimli bir dergimiz var. Sosyal faaliyetlerimiz ise uluslararası öğrenci buluşması, piknikler, geziler, ülke tanıtım ve yemek günleri, halı saha ve masa tenisi turnuvaları, sinema günleri gibi aktivitelerden oluşmaktadır. Bunun yanında misafirlerimize YÖS başvurusu, üniversite tercihi, okul kayıt ve ders seçimi, staj, kurs yönlendirmesi, barınma ihtiyaçları, ulaşım ve iletişim sorunları, resmi işlemler ve buna benzer birçok hususta danışmanlık ve rehberlik hizmeti veriyoruz.

Kaç öğrenciyle iletişim halindesiniz?

Tüm Türkiye`de 100`den fazla ülkeden misafir öğrenci bulunuyor. Bab-ı Alem çatısı altında Kenya`dan Afganistan`a, Kırım`dan Mısır`a kadar 70 ülkeden 2000`e yakın öğrenciye hizmet veriyoruz. Hedefimiz ülkemizde okuyan bütün misafir öğrencilere bu hizmeti verebilmek.

Peki öğrencilerden beklentileriniz neler?

Misafir öğrencilerimizin Bab-ı Alem çatısı altında evrensel kardeşlik bilincine sahip, temel dini bilgiler açısından donanımlı, modem dünyayı ve dünya sistemini tanıyan, organizasyon kabiliyeti yüksek, ülkesinin durumunun ve ihtiyaçlarının farkında olan, İslam kültür ve tarihinin ana hatlarına vakıf, farklılıklara karşı müsamahalı birer "gönüllü medeniyet elçisi" olarak ülkelerine dönmeleri temel gayemiz.


GENÇ'ın Yazısı.