Dergimizin Ödüllü Test köşesi farklı hediyeler vermeye ve ilgi görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay Ödüllü Test köşemizde Cahit Zarifoğlu’nun 13 kitabını hediye etmiştik, büyük teveccüh gördü, 1000 kişiden fazla katılım oldu. Kitaplara gösterilen ilgi üzerine bu ay da Mustafa Kutlu’nun 10 kitabını hediye ediyoruz, katılımcılara teşekkür eder, talihlileri şimdiden tebrik ederiz.

Bize birkaç kitap tavsiye eder misiniz?

Her işi ehline vermek lazım, bu gibi sorular için artık çok mümbit ve nitelikli bir kaynağımız var, oradan istifade edebilirsiniz. Bkz: OKUR Dergisi!

Biz de GENÇ Şöleni istiyoruz, nasıl bir yol izleyelim?

GENÇ ailesi olarak davet edildiğimiz her yere gitme noktasında tüm imkanlarımızı zorluyoruz. GENÇ şölenleri “derdimizi tazelediğimiz” özel anlardır bizler için. Okuyucularımızla ve gençlerle buluşmak için güzel vesilelerdir. Bu şölenlerde Yusuf Goncagül ve Tuğrulhan Şen kulaklarımızın pasını siler, Samet Demir yüzümüzü güldürür. Salih Yüzgenç ve Kadir Bekar’ın sunuculuğuyla birliktelik ayrı bir mana kazanır... GENÇ şölenleri için detaylı bilgi almak ve organize talebinde bulunmak isteyenler Yusuf Goncagül ile doğrudan irtibat kurabilirler: yusufgoncagul@gmail.com


Genç Diye Okunur, Ümit Diye Algılanır 

Ahmet Şahin Akbulut

Bir hikaye vardı: Okyanus sahillerine giden bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder gibi hareketler yapan birini görür. Biraz yaklaşınca, bu kişinin sahile vuran deniz yıldızlarını, okyanusa atan genç bir adam olduğunu fark eder.

Genç adama yaklaşır:

-Neden deniz yıldızlarını okyanusa atıyorsun?

Genç adam yanıtlar:

-Birazdan güneş yükselip, sular çekilecek. Onları suya atmazsam ölecekler.

Yazar sorar:

-Kilometrelerce sahil, binlerce denizyıldızı var. Ne fark eder ki?

Genç adam eğilir, yerden bir denizyıldızı daha alır, okyanusa fırlatır ve şöyle der:

-Bunun için fark etti ama...

“Bunun için fark edecek ama” diyerek farklılığını, ümidini, cesaretini, azmini kaybetmeden, dünya sahilinden ukbanın uçsuz bucaksız denizine taşıyan, yaşasın ve yaşatsın diye genç insanları muhatap alıp mücahede eden bir varlık. Cansız bir varlık gibi görünen, her ay sayfalarının arasında kelimelerle konuşan bir manevi şahıs aslında GENÇ Dergisi. İzin verirseniz ve muhatap kabul ederseniz, konuşur sizinle, yol gösterir, maneviyat şırınga eder damardan. Arkadaş olur, meraklandırır. Gaz verir, gazınızı alır. Bilgi verir, malumattan başka... Hudut çizer, haddine çeker.

“GENÇ” diye okunur, “ümit” diye algılanır.


GENÇ Dergisi’ni Önemsiyorum, Çünkü...

Kemal Öztürk

Çünkü gençlerin yaptığı her uğraşın kıymetli olduğuna inanıyorum. Bir tohum gibi görüyorum bunu. Genç yaşlarda atılan bu adımları, gelecekte büyük bir çınara dönüşecek adımlar olarak görüyorum. Bu nedenledir ki, GENÇ Dergisi de dahil, genç yaştaki tüm çabaları anlamlı ve önemli görüyorum. İlk yazımı 19 yaşımda ”Bu Meydan Dergisi”nde yazmıştım. Dergiler ilk göz ağrım yani. O günden bu güne, yani 26 yıldır sürekli yazıyorum. Bugün GENÇ Dergisi’nde yazan birinin, gelecek 25 yılda, belki de 50 yılda sürekli yazmasını ve güzel şeyler yapmasını bekliyorum, umut ediyorum, inanıyorum. Bu nedenle 10 yılı geride bırakmış GENÇ Dergisi’nin önemli bir çaba içinde olduğunu bilinmesini isterim. Emek verenleri tebrik ediyorum. Burada görev alan gençlerimize, Allah’tan güç, kuvvet, hikmet ve irfan vermesini niyaz ederim.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.