Henüz fark etmemiş olanlar için yeniden hatırlatalım: Yepyeni bir kitap dergisi olan OKUR’un yayın hayatına başlaması büyük bir heyecana vesile oldu, okurlar tarafından ilgiyle karşılandı. Çok emek verildi, özenle hazırlandı. OKUR ve GENÇ iki kardeş, iki dost. Hayırlı olmasını diliyoruz. OKUR’un Editörü Yusuf Temizcan’ın sözlerine kulak verelim: “OKUR, kitapların yalnız kalmasını istemediği için çıktı. Türkiye’de ve dünyada, bütün teknolojik gelişmelere ve her şeyin küçük ekranlara sığmasına inat, matbu olana ve bilhassa kitaba rağbet her geçen artıyor. Daha fazla yayınevi kuruluyor, daha fazla kitap basılıyor ve çok daha fazla okuyucu buluyor kitaplar. Fakat OKUR’ların yayınlanan kitapları takip etmesi ve nitelikli bilgiye ulaşması hususunda bir boşluk var. Biz bu boşluğu doldurmaya talip olduk.”

Yazın GENÇ Gönüllüler’in Afrika seferi olacak mı?

Bu konuda çeşitli projeler düşünülüyor, gerek Gençlik Spor Bakanlığı ile gerekse Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile görüşmeler sürüyor lakin şu an için netleşen bir şey yok. Sitemizden takipte kalabilirsiniz.

Yeni kitaplar var mı yolda?

Kısmet olursa Mehmet Lütfi Arslan, Mehmet Emin Okur, Süleyman Ragıp Yazıcılar, Mesut Kaya, Mehmet Dinç, Hatice Sarı Tan gibi isimlerin yeni kitapları için hazırlıklar sürüyor. Haziran sayımızda ilk duyuruları yapmayı umuyoruz. Şimdiden merakla beklensin diye paylaşmış oldum, selam ederim. :)

Derginize hemen abone olmak istiyorum, ne tavsiye edersiniz?

Hemen arayın derim: 0212 671 07 07 / Dahili: 178 (Veysel Atmaca)


İlklerin Dergisi

Halis Kuralay

Türkiye’nin görme engelli ilk il milli eğitim şube müdürü olarak, göreve başladığım ilk günler. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, İran Konsolosluğu karşısındaki Osmanlı’dan kalma tarihi binanın üst katındaki deniz manzaralı odamdayım. En güzel odayı, haksızlık olmasın diye bana vermişlerdi. Süleyman Ragıp beyden bir telefon alıyorum: “Abi, yeni çıkan dergimiz için sizinle bir röportaj yapmak istiyoruz.” Hay hay, diyorum. GENÇ Dergisi’yle ilk tanışmamız böyle olmuştu. GENÇ Dergisi, benim dünyamda ilkleri takip eden bir dergi oldu. İlk sayı, ilk görme engelli şube müdürü... Yıl 2014 Temmuz. Yıllardır özlemini çektiğim, hakkını verebilir miyim acaba diye kaygılandığım ilk umre Ramazan’da nasip olmuştu. Dr. Fırat Erdoğan, Dr. Murat Kaya, Fatih Bekir Erikçi gibi çok güzel dostlarla Ramazan umremizi yaptıktan sonra, yüreğimizi oralarda bırakıp dönmüştük. GENÇ Dergisi abonesi de olan ismini saydığım bu dostlar, gelir gelmez bakarlar ki, dergide bir röportaj. Hem de, 15 gündür birlikte oldukları Halis Kuralay ile yeni çıkan “Abese Ruhu” isimli kitabı hakkında. Bu da bir ilk, çünkü kitap hakkında yapılan ilk röportaj. Son olarak, rica etsem de, GENÇ Dergisi bir keramet gösterip, benimle bir röportaj yapsa ve hac kurasının çıkacağını müjdelese istiyorum. Kim bilir? Neden olmasın?

Bundan sonraki yayın hayatında GENÇ Dergisi’ne hayırlı hizmetler ve tesir diliyorum.


Gündem Oluşturan Dergi

Mustafa Enesoğlu

Gençliğin dilini yakalama gayesi ile yola çıkan GENÇ Dergisi, dergicilik açısından uzun soluklu bir yürüyüşü başardı. Orijinal kapak konularıyla kendi gündemini oluşturdu. GENÇ Dergisi’ne her alandaki Müslüman öncüleri yeni nesille buluşturacak bir gelecek diliyorum...


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.