Ömer Faruk Özbil

Akademi dünyası yeni bir soluk kazanıyor. Diploma veren bir kurumdan ziyade fikir üreten; enstitüleri, araştırma merkezleri ile elsine-i selâse geleneğinin modern uygulayıcısı olacak yepyeni bir üniversite… Amacı önüne koyulan fikirlerin acenteliğini yapmak değil yeni bir fikir tasavvuru oluşturmak olan, kemiyete değil keyfiyete önem veren, küresel alimler ve aydınlar yetiştirmek için kurulan bir üniversite; İbn Haldun Üniversitesi.  Rektör Prof. Dr. Recep Şentürk ile İbn Haldun Üniversitesi’ni konuştuk.

İbn Haldun Üniversitesi ne diyerek yola çıktı, bizi nasıl bir üniversite bekliyor?

İbn Haldun Üniversitesi Türkiye’nin ve İslam dünyasının akademik bağımsızlığı için yola çıkmış bir projedir. Şu anda bazı istisnalar hariç üniversitelerimizde okutulan bilimsel teorilerin tamamı Batı’dan ithaldir. İşte İbn Haldun Üniversitesi Türkiye’nin akademik, ilmi ve fikri bağımsızlığını kazanmasını hedefleyen bir üniversitedir. İnşallah biz bunu kendi geleneğimizden beslenerek yapacağız. Bir taraftan modern Batı bilimi neyse, şu an diğer iyi üniversitelerde nasıl okutuluyorsa, onlardan daha iyi şekilde öğrencilerimize sunacağız ama buna ilave olarak İslam ilim geleneğini de aktaracağız.

Enstitü ağırlıklı bir üniversite oluşturma gayreti içerisindesiniz. Hoca-talebe ilişkisini güçlendiren ve araştırmaya önayak olan bu sistem ile neyi hedefliyorsunuz, ülkemizdeki 200’e yakın üniversiteden farkınız ne olacak?

Bizim farkımız araştırma üniversitesi olacak olmamızdır. Toplamda azami 5 bin öğrenci almayı hedefliyoruz. Öğrencilerimizin yüzde 75’i yüksek lisans ve doktora öğrencisi, geriye kalan yüzde 25’lik kısım ......................................................................................

Ülkemiz son yıllarda hızlı bir ivme yakalamış ve değişim dönüşüm sürecine girmiştir. Bu süreç içerisinde üniversitelerin rolü ne olmalıdır?

Buraya gelmek isteyen öğrencilere neler söylemek istersiniz? 


GENÇ'ın Yazısı.