Türkiye bilgisayar teknolojilerinin geliştirildiği ilk yıllardan bu yana teknoloji pazarının önemli ülkelerinden birisi olmuştur. Özellikle 2000’lerden bu yana gerek mobil teknolojilerde, gerek internet ve bilgisayar teknolojilerinde katlanarak artan gelişmeler yaşanmış, dev firmaların gözü hep ülkemizde olmuştur.

Her ne kadar teknoloji pazarı dünyanın önde gelen firmalarının tekelinde olsa da zamanla gelişen teknoloji bilinci bugün geldiğimiz noktada milli ve yerli teknolojilerin ne kadar ehemmiyetli olduğunu bizlere göstermiştir. Artık şundan eminiz ki, teknolojinin her alanında, donanımdan yazılıma kadar milli ve yerli teknolojiler geliştirmek mecburiyetindeyiz. Gelecekte var olmak ve dünyada söz sahibi olmak istiyorsak, çağın gereksinimlerine çözüm üretmeli, dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak zorundayız.

Tüm Engellere Rağmen

Bu bilinçle ülkemizde geliştirilen teknolojiler hep engellere maruz kaldı. Kimi zaman ürettiğimiz donanımlara yüklediğimiz yabancı kaynaklı yazılımlar projelerimizin önünü kesti, kimi zaman da ürettiğimiz yazılımları tam kapasitede kullanmamızın önüne engeller koyulmaya çalışıldı. 2016’nın sonunda uzaya gönderdiğimiz GÖKTÜRK-1 uydusunun bunca yıl gecikmesinin sebebi, dünyanın herhangi bir yerinden 0.5 metre çözünürlükle görüntü alabilecek teknolojiye sahip olmasıydı. Fakat tüm engellemelere rağmen şu anda semadan karış karış dünyanın fotoğrafını çekebiliyoruz.

Savunma Sanayi Çok Önemli

Yıllarca geliştirmeye uğraştığımız insansız hava aracı projeleri de benzer engellemelere maruz kaldı. Bugün geldiğimiz noktada ise yerli teknolojilerle geliştirilen BAYRAKTAR insansız hava aracı mühimmat yüklenebilecek noktaya geldi. Hatta geçtiğimiz ay yine yerli imkanlarla üretilen ATAK helikopter, BAYRAKTAR insansız hava aracı tarafından lazerle işaretlenen ve teröristlerin kullandığı noktaları imha etti.

Yerli Yazılımlara Destek

Milli ve yerli yazılımlar ise hem özel sektör hem de kamu tarafından sürekli geliştiriliyor ve destekleniyor. Her geçen gün yeni yazılım firmaları ve yeni ürünlerle karşılaşmak geleceğimiz adına ümidimizin artmasına vesile oluyor. Zamanında “beyin göçü” ile yetişmiş insanlarımız ülkemizden ayrılıyorlardı. Fakat şimdi ısrarla milli, ısrarla yerli yazılımlar üretmek için hep birlikte çaba sarf ediyoruz.

Bu manada TOBB, geçtiğimiz ay “Yazılım İçin Yerli Malı Belgesi Düzenlemesine İlişkin Uygulama Esasları”nı onayladı. Yerli yazılım şirketlerinin kamu ihalelerinde yüzde 15 fiyat avantajından yararlanmasının önünü açacak bu düzenleme ile birlikte yerli üretim çok daha artacak, yerli yazılım üreten firmalar kamuda çok daha fazla ihaleyi kazanabilecekler. Bunun sonucunda da kamuda yerli ürünlerin kullanımın artmasının önü açılacak.

Önümüzdeki yıllarda ülkemizin dört bir tarafında milli işletim sistemleri kurulmuş, milli yazılımların kullanıldığı ve hatta dünyanın diğer ülkelerine pazarlandığı günler görmemiz işten bile değil. Daima milli, daima yerli teknoloji!


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.