İlk olarak 1991 yılında 1G teknolojisiyle tanışan ülkemiz, 1 Nisan 2016 tarihinde kullanıma sunulan 4.5G teknolojisiyle koca bir seneyi geride bıraktı. Mobil cihazlardaki internet hızını 10 kata kadar artıran 4.5G teknolojisi ilk yılında büyük ilgi görerek mobil abonelerin üçte ikisine hizmet verdi.

4.5G teknolojisi mobil hızımızı artırmakla kalmayıp yepyeni teknolojilerin geliştirilmesine de vesile oldu. Özellikle altyapı yatırımlarında milli ve yerli kaynakların üretilmesinin önü açıldı ve ülkemiz gelecekteki teknolojilere şimdiden iz bırakma potansiyeline erişti.

Üstelik 4.5G teknolojisine yapılan yatırımlar bir sonraki hedef olan 5G teknolojisi için de temel teşkil ediyor. Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan 2015 yılında “4G ile bizim zaman kaybetmemize gerek yok. Şurada 2 yıl içerisinde Türkiye 5G’ye geçmeli. Biz buna bir defa adım atmalıyız. Aksi takdirde Türkiye adeta 4G ile bir çöplük haline döner” sözleriyle bir sonraki hedefi net olarak işaret etmiş, 4G ihalesinin iptal edilmesini sağlamış ve 4.5G sayesinde en son teknoloji ülkemizde kullanıma sunulmuştur. Eğer 4G teknolojisine geçmiş olsaydık, daha eski bir teknoloji ve daha eski altyapı kurulumları gerçekleştirecektik ve bu bize 10 milyar dolarlık ek maliyet çıkaracaktı. 5G’ye geçeceğimiz zaman da yaptığımız tüm yatırımları bir kenara bırakarak yeniden altyapı kurmamız gerekecekti.

Sorunsuz bir şekilde ilk senesini dolduran 4.5G teknolojisinin bir an önce 5G’ye doğru yol almasını temenni ediyoruz. Hâlâ 4.5G’ye geçmediyseniz mobil dünyanın en hızlı iletişim yöntemini keşfetmek için acele edin!


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.