Adil Kullanım Noktasına Önemli Düzenleme

genc.in/btkakn 

Dergimizin Şubat 2017 sayısında ülkemizdeki internet kullanımına yeni düzenlemelerin getirildiği müjdesini paylaşmıştık. Bu düzenlemelerin önemli bir etabı bu ay itibariyle uygulanmaya başlıyor. 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren internet servis sağlayıcılar Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulamasında düzenleme gerçekleştirecekler. Artık 02:00 ila 08:00 saatleri arasında gerçekleştirilen internet kullanımları her ne olursa olsun hız kısıtlamasına tabii tutulmayacak. Ayrıca diğer saatlerdeki kullanımda ise asgari bir hız oranı getirildi. 

ULAK Baz İstasyonu Kullanıma Hazır

genc.in/ulak

ASELSAN, Argela ve Netaş’ın birlikte geliştirdiği yerli baz istasyonumuz ULAK geçtiğimiz ay test edildi. İlk olarak Turkcell tarafından Erzincan-İstanbul arasında sesli ve görüntülü görüşme, ardından Vodafone tarafından İstanbul-Lyon arasında görüşme başarıyla gerçekleştirildi. 4.5G teknolojisinin kullanıldığı yerli baz istasyonumuz ULAK’ın ülkemiz çapında kullanılmasını temenni ediyoruz.

NASA’dan Arama Motoru

images.nasa.gov

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 1920 ila 2017 yılları arasında biriktirdiği tüm içeriği web sitesinden kullanıma sundu. Bir arama motoru şeklinde hazırlanan web sitesinde aramak istediğiniz anahtar kelimeyi girdiğiniz takdirde karşınıza fotoğraf, video ve ses içeriklerinden oluşan sonuçlar gösteriliyor. Üstelik beğendiğiniz içerikleri orijinal boyutta indirmeniz de mümkün. 

Google’ın Açık Kaynak Projelerine Erişin

opensource.google.com

Açık kaynak projelere büyük ilgi duyan ve ilginç projeler üreten firmaları keşfederek satın alan Google, tüm açık kaynak projelerini tek bir platform altında topladı. 2000’i aşkın projeye her geçen gün yenileri eklenmekle birlikte tüm projelere ait detaylı bilgileri bulabilir, kaynak kodlarına erişebilirsiniz. 


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.