Latif İnce

Deney 10 Eylül’de start aldı. Bu yazı basıldığında Ekim’de olmamız gerek. Eğer Genç Dergi’yi ve bu yazıyı okuyorsanız sorun yok. Her şey yolunda, kara delik oluşmamış ve yaşıyorsunuz demektir. Yok eğer genç dergi okumuyorsanız yandığınızın resmidir! Her anlamda :) 

Dünyanın en büyük parçacık hızlandırıcısı "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı" (LHC), 13,7 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülen Büyük Patlama`dan hemen sonraki başlangıç şartlarını oluşturarak, maddenin sır perdesini aralayabilmek amacıyla faaliyete geçirildi. Aralarında Türklerin de bulunduğu 5 binden fazla fizikçi ve mühendisin 10 yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığı proje, son yılların en büyük bilim projesi. LHC, Fransa-İsviçre sınırında, Cenevre yakınlarında, yerin 100 metre altında 27 kilometrelik dairevi bir tünel olarak inşa edildi. Bu deney 3 soruya cevap arayacak: Birincisi, maddeye kütle kazandıran parçacık olan "Higgs parçacığı"nı bulmak ve "Büyük Patlama" teorisini ispatlamak. İkincisi "karanlık madde"nin ne olduğunu anlayabilmek. Üçüncü olarak da, fizik kanunlarına göre evrenin yarısını oluşturması gereken ama bugün yok denecek kadar az bulunan anti maddeye ne olduğunu bulmak.

Tabii her büyük bilimsel gelişme gibi “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı"nın kullanılacağı bu büyük deney de çeşitli korkuları beraberinde getirdi. Mesela; deneyin tüm dünyayı içine çekecek bir kara delik oluşturarak, insanlığın sonunu getirmesi gibi. Bu yüzden, deneyin durdurulması için Avrupa İnsan Hakları Mehkemesi`nde dava bile açıldı. Deneyin başladığı gün Türkiye`de pek çok kişinin çocuklarını okula göndermediği ve aynı gün dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen büyük çaplı depremlerin, deneyden kaynaklanmış olabileceği haberleri kendine medyada oldukça üst sıralarda yer buldu. Hatta İngiltere`de yayın yapan The Independent gazetesi, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi`nde (CERN) yapılacak deneyin yolunda gitmemesi ihtimaline karşı okuyucularına veda bile etti. Madem deneyin dünyanın yok olmasına neden olup olmayacağı bu kadar merak ediliyor cevabı biz verelim: Deney 10 Eylül`de start aldı. Bu yazı basıldığında Ekim`de olmamız gerek. Eğer Genç Dergi`yi ve bu yazıyı okuyorsanız sorun yok. Her şey yolunda, kara delik oluşmamış ve yaşıyorsunuz demektir. Yok eğer Genç Dergi okumuyorsanız yandığınızın resmidir! Her anlamda :) Şaka bir yana 10 Eylül aslında deneyin başlangıcı değil, deneyi gerçekleştirecek aletin ilk çalıştırıldığı gün. LHC`nin içine 100 milyar civarında proton içeren bir paket verildi ve saat yönünde hızlandırılmaya başlandı. 1 veya 2 ay sonra eğer şartlar uygunsa; başka bir proton paketi, bu kez saat ibresinin tam tersi yönde LHC`ye verilecek ve hızlandırma işlemi devam edecek. Teknik olarak şartlar uygunsa çarpışma işlemi gerçekleştirilecek. Çarpışma olayı tahminlere göre önümüzdeki ekim veya kasım ayında gerçekleşecek. 


Güneş`in Dünya’yı Yutmasına Çok Az Kaldı

Eninde sonunda Güneş’in Dünya’yı yutacağını tespit eden uzmanlar akıl almaz bir "kurtarma" planı öneriyor.

ABD`li uzmanlar eninde sonunda, yani yaklaşık 8 milyar yıl içinde Güneş’in Dünya’yı yutacağını ve Dünya’nın alev topu haline geleceğini tespit etti. Yerkürenin kaderini değiştirmeye çalışan bilim adamlarından California Üniversitesi Astronomu Gregory Laughlin, “1 milyar yıl içinde Güneş çok aktif hale gelecek. Okyanuslar buharlaşacak, dağlar eriyecek. Bunu önlemenin tek çaresi Dünya’nın yörüngesini kaydırmak. Güneş’in aydınlığını değiştirmeden yavaş yavaş Dünya’yı Güneş’in aşırı etkisinden kaydırmayı planlıyoruz. Bunu kuyrukluyıldızlar sayesinde yapabiliriz. Dünya’nın etrafında dolaşan kuyrukluyıldızlar, çok yavaş ve parça parça hızını Dünya’ya aktaracak. Böylelikle Dünya yerinden oynayacak. Fizik kanunları böyle bir senaryonun oluşumuna izin veriyor” diye konuştu.

8 milyar yıl sonrası için muhtemel bir “ateşli felaket”ten dünyayı kurtarmaya çalışan Amerikalı bilimadamlarının yaşadıkları zamanda dünyayı ateşe atıyor olmalarıysa komik bir çelişki. 8 milyar yıl sonrasına Güneş tarafından yok edilebilecek bir gezegen bırakırsanız; hatta hadi 5 milyar yılda anlaşalım: Biz razıyız. 


GENÇ'ın Yazısı.