Sonbahar, doğada belki de en güzel renklerin bir arada bulunduğu bir mevsimdir. Tüm orman, yollar, akarsular ve göller, başta sarı olmak üzere farklı renkte yapraklarla kaplanır.

Bu mevsimde ağaçlar, yapraklar sanki renk yarışına girmiş gibidir. Sonbaharda geniş ormanlarda gezerken aniden bir renk denizine dalarız sanki... Doğa bu mevsimde bin bir resme dönüşür; hâkim rengi saman sarısıdır. Her yerde karşınıza farklı bir tablo çıkar.

Fotoğraf çekenler iyi bilirler, çektiğimiz birçok fotoğraf anlık, çoğunlukla rastlantı eseri çekilmiş fotoğraflardır. Çünkü sipariş üzerine fotoğraf çekmeye çıkmamışsak, nerede ne zaman karşımıza ne çıkacağını kestiremeyiz. Bu bakımdan hep sürprizlere açıktır. Yani ne çekeceğinizi çoğunlukla planlayamazsınız. Oysa sonbahar fotoğraflarını ne zaman, nerede çekeceğinizi planlamanız gerekir. Daha doğru söylemek gerekirse zaten bu plan kendiliğinden yapılmış olarak karşınıza çıkar. Sizin sadece takip etmeniz gerekir. Ağaç yaprakları türlü türlü renklere bürünmeye başladığında size fotoğraf çekmek düşer.

Sonbahar ağaç fotoğrafı açısından iyi ışık koşulları, geniş yapraklı ağaçların renk değişimi ve yapraklarının dökülmesi nedeniyle oluşan çok farklı desenler ile en çok tercih edilen mevsimdir.

Sonbahar fotoğrafçılar için sürprizler yapan bir mevsimdir. Hem gittiğiniz her yerde çok farklı renk tonları görmeniz mümkün olur, hem de gün içinde çok farklı hava ve ışık şartlarıyla karşılaşırsınız.

Unutmamamız gereken bir diğer konu da sonbaharda oluşan renklerin 3-4 hafta içinde kaybolacak olmasıdır. Ağaç yapraklarının renk değişimi önce yüksek rakımlı yerlerde başlar ve zaman içerisinde adım adım deniz seviyesine doğru ilerler. O yüzden fotoğraf çekmeye gideceğimiz yerin mevsim şartlarını çok iyi bilmeli, planlarımızı ona göre yapmalıyız.

Mesela Uludağ`ın zirvesinde ağaçların üzeri sarıya boyanmışken orta kesimlerinde yeşil hâkim olabilir. Eğer sarı yaprakları ağaçların üzerinde çekmeyi düşünüyorsak, gideceğimiz yerin rakımına göre bu ekim başından başlayıp kasım ayının ilk haftasına kadar devam eden bir süreyi kapsar. Gerçi gideceğiniz yerlerde mutlaka hem ağaç üzerinde hem de yerlerde sarı yaprakları bulmanız çoğunlukla mümkün olacaktır. Çünkü ağaç türlerinin yaprak dökme günleri çoğunlukla birbirlerinden farklılıklar gösterecektir. Sonbahar renkleri temel olarak sarı ve kırmızıdan oluşur. Kahverengi sarı yaprakların dönüşen ikinci aşamadaki renkleridir.

Sonbahar fotoğrafları için en ideal ağaçlar geniş yapraklı ağaçların bulunduğu ormanlardır. Karadeniz bölgesinin büyük çoğunluğu, Bolu, Sakarya güzergahı bu bakımdan çok zengin yerlerdir. Yedigöller, Abant, Kartepe her mevsim fotoğraf için gidilebilecek yerlerdir, ama sonbahar için mutlaka gidilmesi gereken yerler olarak sayabiliriz. Çünkü bu bölgeler, çok farklı ağaç türlerinin bir arada bulunması, hatta yapraklarını döken ağaçlarla, dökmeyen ağaçların her yükseklikte yan yana gelmesi sebebiyle, fotoğraf için çok daha büyük zenginlikler sunuyor. 


Sonbahar Ayrıntılarına Dikkat

Sonbaharda genel olarak çekeceğimiz fotoğraflar yanında ayrıntılar üzerinde de durmamız gerekir. Çekebileceğimiz diğer ayrıntıları şöyle sıralayabiliriz:

• Çimenlerin üzerine düşmüş farklı renklerdeki yapraklar çok iyi kontrastlar oluşturur. Yeşil zeminde sarı, turuncu, kırmızı yapraklarla renk cümbüşüne dönmüş kareler çekmek mümkün.

• Göller ve akarsularla birlikte sonbahar görüntüleri çok daha fazla etkileyici olur. Sonbaharda yansımalar çok dikkat çekici hale gelir. Sulardaki sonbahar yansımalarını çekmeyi sakın unutmayınız.

• Çalıların bazılarında sarı, kırmızı, turuncu, yeşil her renk yapraklar bir aradadır. Bu ayrıntıları da gözden kaçırmamak gerekir.

• Sonbaharın nemiyle ıslanan yapraklar, güneşin altında pırıl pırıl parlar. Su damlacıkları, kurumuş yapraklar üzerinde çok daha çekici pozlar verir. Özellikle yanal ve ters ışıkta su damlacıklarıyla birlikte sarı yaprakları çekmek gerekir.

• Sonbaharda daha homojen bir güneş ışığı ve buna bağlı olarak karenin her yeri daha iyi aydınlanmış fotoğraflar çekmek mümkün olur. Yaz güneşinin o sert ve koyu gölgeleri tamamen kaybolur.

• Sonbaharın bir diğer güzelliği ise sistir. Sis adeta doğanın doğal filtreleridir ve fotoğrafa ekstra atmosfer katmak için bulunmaz fırsattır. Sisli bir havada sonbahar manzarası gizemli ve sihirli bir hal alır. Özellikle sisli havalarda yürüyen bir insan, çocuk, hayvan fotoğrafınıza çok farklı anlamlar katacaktır.

• Kuru yaprakların arasından fırlamış sonbahar çiçeklerini çekmeyi ihmal etmemek gerek. Özellikle leylak rengi çiğdemler kuru yapraklarla uyum içerisinde size çok güzel, gülen pozlar verecektir.


H. İbrahim Kurucan'ın Yazısı.