M. Emin Kul

Tarihi Moda iskelesinin restoran işletmesi Beltur’a geçtikten sonra içki servisi menüden çıkartılınca bir kısım içki özgürlükçüsü her Cuma iskelede “İçkini kap da gel” eylemi yapmaya başlamış. Eylem iskele üzerinde getirilen içkileri içme ve kafayı bulunca da onuncu yıl marşını söyleme tertibinde devam ediyorken, geçen ay şikâyetler üzerine gelen emniyet kuvvetlerine saldıran eylemcilerin elebaşları gözaltına alınmış.

Benzer bir eylemin geçen sene Üsküdar sahilindeki içki içilmeyen kamuya açık parklarda da yapıldığını hatırlıyoruz.

Bunun tamamen yasakçılığa karşı bir özgürlük mücadelesi olmadığını aynı kişilerin ayıkken bile ateşli bir başörtüsü yasakçısı olmalarından anlıyoruz.

Kendi ifadeleriyle bunların derdi; dinin emir ve yasaklarına uymanın laikliğe aykırı olduğuna inanmaları. İşin daha vahimi kendi inançlarını herkese dayatmanın laikliğe aykırı olduğunu anlamayıp onun gereği olduğunu iddia etmeleri.

Cenab-ı Hadi’nin vereceğine; gözünü ve gönlünü kapatanlara yapacak bir yardımın olmadığını çok iyi biliyoruz da; içince sapıtanlara acırken, her istedikleri yerde içemeyince sapıtanlara ne diyeceğimizi bilemiyoruz. 


GENÇ'ın Yazısı.