Ülkesinde derin Amerika ile başı fena halde dertte olan başkan Donald Trump ilk ziyaretini Suudi Arabistan’a gerçekleştirdi. Ardından İsrail’e oradan da Vatikan’a geçti. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, bu durakların İslam, Yahudilik ve Hristiyanlığı temsil ettikleri için seçildiğini söyledi. Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster da, daha önce hiçbir ABD başkanının tek bir seyahat ile üç büyük dinin merkezlerini ziyaret etmediğine dikkat çekerek, “bu gerçekten de tarihi bir yolculuk” yorumunu yaptı.

Tarihi olduğu kesin. Çünkü, ABD başkanları arasında en İslamofobiği ve Hıristiyan Siyonist olarak anılan Trump ilk yurt dışı ziyaretini İsrail’e değil de İslam dünyasının en kutsal iki şehrinin bulunduğu Suudi Arabistan’a gerçekleştirdi.

İsrail buna alınmadı mı peki? Alınmadı çünkü dış politikasını neredeyse tamamen Hıristiyan Siyonist diye anılan Evanjelistlere devreden ABD’nin yeni başkanına bu aklı onların verdiği söyleniyor.

Peki bu aklı verenler bu ziyaretle ne hedefliyor? Hedeflenen; İran’a karşı özellikle Körfez ülkelerinin İsrail ile işbirliğinin önünü tamamen açmak. Başkan Trump, Barack Obama döneminde kendilerini arkadan bıçaklayan Washington’un artık İran’la ilgili duruşunu değiştirdiğini ve İran’ı yeniden düşman listesinin en tepesine koyduğunu en yetkili ağızdan bir kez daha Arap liderlere iletti…


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.