Yanıbaşımıza bir ateş düştü. Can havli ile bu ateşten kaçanlar önce bizi buldu. Niye demedik. Evimizi, yurdumuzu değil sadece, gönlümüzü açtık. Üç beş insanın yükünü hesap eden ikiyüzlü Batı vicdanlarda mahkum olurken, üç milyondan fazla kardeşimizin yüküne yük demedik, imkan sağladık, mekan açtık. Devletimiz kadar gönüllü teşekküllerimiz de mülteci kardeşlerimiz için seferber oldu, hamdolsun ortaya dasitani bir hizmet tablosu çıktı. Şimdi yaza giriyoruz. Gençler için gönülle, gönüllü, gönülden çalışmalar yapacakları bereketli bir mevsim başlıyor. Bizim gönlümüzün imara, Suriyeli kardeşlerimizin bize ihtiyacı var. Kim, nerede ne yapıyor bilirsek, nasıl katkıda bulunacağımızı da ona göre tayin edebiliriz. Dosyamız bunun için hazırlandı. “Kardeşim dedim, acılarıma da kardeş olur musun” demişti şair, şimdi kardeşlerimizin acılarına kardeş olma zamanıdır.

Şu an Türkiye’de 5 milyon civarında olduğu tahmin edilen Suriyeli sığınmacı var. Katliamların yaşandığı yanı başımız Suriye’de, hâlâ milyonlarca insan kurtarılmayı; yaşadıkları korkunç günlerin sona ermesini bekliyor. Dünyanın üç maymunu oynayarak görmediği, duymadığı, bilmediği Suriye’deki mağdurlara en ciddi yardımları yine Türkiye yapmaya çalışıyor. Masa başındaki oyunlarla ülkenin parsel parsel, örgütler aracılığıyla bölünmeye çalışıldığı bu ortamda binlerce yetim, dul ve ihtiyaç sahibi için yine halkımız paylaşmaya, elindekinden, avucundan vermeye çalışıyor.

Suriyeli kardeşlerimize ensar/yardımcı olabilmek, yaşadıkları korkunç zamanların acılarını hafifletmek için, ülkemizdeki sivil toplum kuruluşları, vakıflar, dernekler ve birçok irili ufaklı hareket, oluşum vs. unutulmayacak gayretler içinde. Suriye üzerine çalışmalar yürüterek savaş mağduru ailelere, insanlara, çocuklara merhem olma yarışındalar. Biz de bu ay GENÇ Dergisi’nde muhacirlere ensar olmaya çalışan insanlara, oluşumlara ses vermeye, özellikle okul döneminin tatil olmasıyla boşalan yaz aylarında gençlere aktif olarak hizmet edebilecekleri, gönüllü olup Suriyeli kardeşlerine destek olabilecekleri yerleri göstermeye çalıştık. Yer verdiğimiz görüşlerin yanında muhakkak daha birçok yapı Suriye için çalışmalar yapmaya devam ediyor, buradaki sınırlı sayfalara sığmayacak kadar fazla gönüllü insan var hamdolsun ülkemizde. Dergimize taşıyabildiğimiz yerlere bakarak aktif olarak nerelerde gönüllü hizmetler yapabileceğimize bir göz atmanızı ve harekete geçmenizi diliyoruz sizlerden, sorumluluğumuz büyük çünkü...


Gücümüz Yettiğince Suriyeli Ailelere Ensar Olacağız

Taha Süha Şimşek / Uluslararası Genç Derneği İdari İşler Müdürü Uluslararası

Genç Derneği, 2008 yılından bu yana gönüllü gençleri merkezine alarak çalışmalarını yürüten bir sivil toplum kuruluşu. Bu zamana kadar birçok uluslararası ve ulusal proje düzenledik, binlerce gence ulaştık. Ama bunları bir kenara koyacak olursak, asli vazifelerimizden birinin Suriye meselesi olduğunu, muhacir kardeşlerimize ensar olmak gibi bir vazifemizin olduğunu biliyoruz. Dernek olarak Genç Gönüllüler ekibimiz aracılığıyla üniversite kulüplerimiz, Türkiye’nin birçok ilindeki gönüllü dostlarımız vesilesiyle kardeşlerimize yardımlar ulaştırmaya; bu husustaki yardımlara öncülük eden vakıflara, derneklere yardımları ulaştırmaya gayret ediyoruz. Birçok yardım tırı kampanyası ve gönüllü hizmete katılan arkadaşlarımız Suriyeli kardeşlerinin dertleriyle dertlenmeye devam ediyor yani... Bunun yanında, kimsesiz bir Suriyeli ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya gayret ediyoruz. GENÇ’e bu anlamda hem gönüllü olarak katılmak hem de ihtiyaç sahibi Suriyeli aileleri bildirmek için bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

İrtibat: gencdernegi.org - Tel: 0216 532 00 41-42 iletisim@gencdernegi.org


 

Projemiz Başkalarına İlham Oldu 

Cemile Küplemez / Bir Kardeşim Olsun Projesi Koordinatörü

Bir Kardeşim Olsun, 20 üniversite öğrencisi tarafından İstanbul’da 2016 Nisan’da sosyal sorumluluk bilinciyle başlatılan bir projedir. Fatih’te oturan Türkçeleri nispeten daha iyi olan 9-12 yaş arası Suriyeli çocuklarla iki haftada bir Pazar günü bir araya gelerek sürdürülmektedir. Projemize benzer niteliklerde yeni oluşturulacak projeler için tecrübe paylaşımına her zaman hazırız. Etkinliklerimizin sosyal medyada duyurulmasından sonra pek çok olumlu tepki aldığımız gibi, projemiz Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi öğrencilerine de ilham olup onlar tarafından da uygulanmıştır. Bunun yanı sıra bazı ulusal ve uluslararası gazetelere konu olması sonucunda projemizin Celalettin Ökten Ödülleri Yılın Projesi kategorisine aday gösterilmesi bizi bu yolda cesaretlendirmiş ve bize umut olmuştur. Katılmak isterseniz, bekleriz.

İrtibat: Tel: 0531 686 73 23 Twitter, Facebook, Instagram: @bikardesimolsun


Öncelikli Hedefimiz Ruhları Doyurmak! 

Fatıma İncetaş / Hocazade Külliyesi ve Eğitim Merkezi Sorumlusu

Suriye mültecilerinin kız çocukları ile birkaç senedir birlikteyiz. Burada daha çok feleğinden çemberinden geçmiş/geçememiş, türlü badireler atlatmış ya da atlatamamış muhtaç insanlar var. Yiyecek, giyecek, yakacak gibi ihtiyaçları STK’lar ve devletimiz tarafından karşılanmış. Halk da elinden gelen yardımı yapmış ve bir şekilde hayatlarını idame ettiriyorlar. Ama eğitimsizlik çok büyük bir sorun burada.

Maddi olarak yardım etmek isteyen hayırseverlere her zaman ihtiyacımız olduğu gibi, manevi (edepadap, nezaket, zarafet) eğitimden anlayan genç arkadaşlarımıza çok ihtiyacımız var. Her zaman gelemeseler de haftalık periyotlarla birkaç saat bizimle birlikte olabilecek; adap ve nezaket konularına haiz, bu derslere iştirak edecek genç kız arkadaşlar arıyoruz. Bu eğitimi uygulamalı yaptığımız için öğrencilerin arasında bulunmaları sayesinde çok daha hızlı yol alırız inşallah.

Zira öncelikli hedefimiz ruhları doyurmak, saniyen karınları doyurmaktır. Bu konuda her türlü desteğe çok ihtiyacımız var.

İrtibat: 0507 727 2577


Suriyelilerle Bir Arada Olmak Çok Önemli 

Serdar Eryılmaz / Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı İnsani Yardım ve Sosyal Hizmetler Başkan Yardımcısı

Ülkemizde olan yardımlar gibi Suriye içerisinde yapılan yardımlar da çok önemli. Bu anlamda İdlip ve Halep’in şehir merkezi hariç bazı köyleri, Azez ve el-Bab’ın olduğu bölge ve Gaziantep’ten Cerablus’a girilen bir bölgede Suriye yardım çalışmalarımız devam ediyor. Tabii bu bölgeler içerisinde Suriye rejiminin, Rusya’nın ve PYD’nin kontrolünde olan yerler de var, oralarla maalesef sürekli temas kuramıyoruz... Buradaki çalışmalarda kamplara gelen ve savaş bölgesinden kurtarılan insanlara yardım ediliyor. Konteynır kentler, çadırlar kuruluyor, yemek dağıtımı, giyim, insani yardımlar, ilaç ve sağlık hizmetleri veriliyor. Medreselerde okuyan öğrencilere, Kur’an kurslarına da burada yatırım yapıyoruz. Elimizdeki yardımı dullara, yetimlere ve yaşlılara önceleyerek dağıtmak durumundayız. Ayrıca İdlip’te ve Halep’te yetim ve dulların bulunduğu, terk edilmiş binalarda yaşayan insanlara ulaşmaya gayret ediyoruz. Bununla beraber Diyanet Vakfı’nın burada giyim mağazaları var, ihtiyaç sahiplerini belirleyip burada kendilerinin gelip beğenerek alacağı şekilde ücretsiz kıyafet yardımı yapıyoruz. Tabii buradaki insanlarda vitamin eksikliği de çok fazla buna yönelik takviye gıdalar dağıtıyoruz ve her hafta belli miktarda hayvan keserek et dağıtıyoruz.

Kardeş kuruluşumuz Şifa-i Alem Derneği’nden 200 doktor her hafta sonu buraya geliyor, onlara da lojistik destek ve ilaç desteği veriyoruz. Dağıtımına yardımcı oluyoruz.

Burada okullar, medreseler de var. Eğitim anlamında kitap, kırtasiye seti gibi yardımlarda bulunuyoruz. Buraya gelip hizmet etmek isteyen genç kardeşlerimiz bu görevlere yardımcı olabilirler. Ayrıca gençlerin Suriyelilerle istişaresi çok önemli. Gençlerimizin buralarda veya yaşadıkları yerlerde Suriyelilerle beraber neler yapabileceklerini konuşmaları, onlara hem moral hem de güç olacaktır...

Türkiye’deki çalışmalar ne durumda?

Vakfımız İstanbul merkezli olarak Türkiye’nin birçok ilinde her ay erzak paketi yardımı yapıyor. Her gün araçlarımızla, dağıtım ekibimizle ihtiyaç sahibi ailelere gıda, temizlik maddeleri, çocuk ve hasta bezinden müteşekkil erzak paketi dağıtıyoruz. Ayrıca Suriyeli kardeşlerimizin yoğun olduğu İstanbul’da vakfımıza bağışlanan adak, nafile kurbanları Hüdayi Hazretlerinin türbesinin bulunduğu Üsküdar merkezimizde keserek birer poşette ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıyoruz. Bu şekilde yılda 2-3 defa bu ailelerin evlerine et giriyor. Kurban etlerinin kalan kısmını da vakfımıza bağlı kurs ve yurtlardaki aşevlerinde öğrencilerin yemeklerinde kullanıyoruz.

Faaliyetlerde gönüllü olarak bulunmak isteyen kardeşlerimiz Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı’mızla irtibata geçerek yardım çalışmalarına katılabilirler.

İrtibat: www.hudayivakfi.org


Suriyeli Bir Ailenin Gönüllüsü Olun 

Hayruddin Yıldız / Yeryüzü Çocukları Derneği Başkanı

Ocak 2016’da çalışmak zorunda kaldığı için okula gidemeyen mülteci çocukları ‘Onun İşi Okumak’ sloganıyla eğitime kazandırmakla başlayan proje sonrasında kapsamını genişleterek dernekleşti. Fatih, Bağcılar, Zeytinburnu, Esenyurt gibi mültecilerin yoğun olduğu bölgelerden şimdilik 130 öğrencimiz var. Suriyeli kardeşlerimize verebileceğimiz en büyük desteğin çocukların eğitimi ve bilinç sahibi bir nesil yetişmesi konusunda olabileceğini düşünüyoruz. Bir noktaya kadar maddi yardımlar yapılıyor ama eğitim konusu hayati; dil engelinin aşılmasında, mültecilerin topluma adapte olmasında, çocukların yaşayışlarının normalleşmesinde de okul çok güzel bir fırsat. Gönüllü grubumuz üniversite öğrencilerinden oluşuyor. Gençlerimiz bir Suriyeli ailenin gönüllüsü olabilirler. Her gönüllü en az ayda bir kez öğrencisiyle görüşüyor, ev ve okul ziyareti yaparak çocuğa manen destek oluyor, bu ilginin çocuklarda çok güzel etkileri görülüyor. Bunun yanında öğrenciler için düzenlenecek kültürel-sosyal etkinliklere ön ayak olabilirler, çocuklarımıza faydalı olabilecek etkinlik fikirleriyle gelebilirler. Ayrıca Arap gönüllüler de çocuklara kültürlerini ve dillerini unutturmamak için yapılacak faaliyetlerde destek olabilirler. Gönüllü olmak isteyenler bizzat derneğimize gelerek başvurabilir. 

İrtibat: Telefon: 0212 909 20 45 - Facebook, Twitter, Instagram: @yecedorg


Kendi İmkanlarımızla Ensar Olabilmeye Çalışıyoruz 

Onurcan Yolveren / Cebeci Müslüman Gençlik ODTÜ Mescid Topluluğu

Sadece Suriyeli kardeşlerimize değil aynı zamanda Irak’tan gelmiş Ankara’daki muhacir ailelerle de ilgilenmeye çalışıyoruz. Genelde öğrenciyiz ve kendi imkanlarımızla ensar olabilmeye çalışıyoruz. Tabii bu noktada pek çok sıkıntı ile karşılaşıyoruz ama Allah bir kapı açıyor mutlaka. Genç arkadaşlarımız bu faaliyetlere katılmak isterse hanımlar Cebeci Müslüman Gençlik Topluluğu Facebook sayfasına, erkekler ise ODTÜ Mescid Topluluğu Facebook sayfasına mesaj atabilirler.


Mahallemizdeki Suriyeli Çocuğu Yetiştirelim

Abdullah Kibritçi / İHH Yayınlar Koordinatörü

Suriye’deki çatışmalar sonrasında ortaya nasıl bir tablo çıktı?

2011’de rejimin katliamlarıyla başlayan çatışmaların yayılması ve yoğunlaşmasıyla en az 450 bin insanın hayatını kaybettiği Suriye’deki savaş vahim bir insani krizin doğmasına sebep oldu. BM verilerine göre 6.1 milyon insan yaşadığı yeri terk edip Suriye içinde başka bölgelere göç etti. 4.8 milyon insan ise başka ülkelere sığındı. Tahminen 1 milyon kişi, kuşatma altındaki bölgelerde yaşıyor ve temel hayat kurtarıcı yardımlardan ve insani destekten mahrum bırakılıyor. Hapishanelerdeki işkence ve kötü muamelenin kontrolden çıktığı Suriye’de savaşın başlangıcından bu yana 120 binden fazla kişi hapsedildi veya kayboldu, en az 12 bin insan hapiste öldürüldü. Kimyasal silahların, misket ve varil bombalarının hiç çekinmeden kullanıldığı ülkede 20 bin çocuk hayatını kaybetti. Küresel güçlerin menfaat çatışması altında büyük bir yıkım ve mağduriyetin yaşandığı Suriye’de yüz binlerce ev yıkıldı; camiler, okullar, hastaneler yerle bir edildi.

İHH neler yapıyor?

İHH olarak savaşın başlangıcından bu yana hem Suriye içerisinde yerinden edilen hem de ülke dışına göçen mültecilerin mağduriyetlerini gidermek için çalışmalar yapıyoruz. Barınma, giyim, eğitim, sağlık, gıda gibi temel ihtiyaçların karşılanması için gerçekleştirilen yardımlar, koordinasyon merkezlerimiz aracılığıyla Suriye halkına ulaştırılıyor. Suriye içerisinde kurduğumuz yetimhane, okul, su kuyusu, fırın, konteyner kent, aşevi, değirmen, hastane gibi kalıcı eserlerle mağdur Suriyeliler üzerindeki savaşın yıkıcı etkisini hafifletmeye çalışıyoruz.

Bütün bu çalışmalar 9 merkez ve ofisten yönetiliyor. Türkiye ve Suriye tarafında ofis ve depolarımız var. Suriye tarafındaki ofis ve depolar toplam 200 bin metrekarelik bir alana sahip. Buralarda 700 personel ve gönüllü sadece Suriye çalışmaları ile ilgileniyor. Her gün 750 bin ekmek üretiyor ve her gün 60 bin kişilik yemek hazırlıyoruz. İhtiyaç sahiplerinin barınması için şimdiye kadar 8 konteyner kent ve 22 çadır kent kurduk. Bütün bunları yaparken Türk halkı büyük destek verdi. Onların destekleri sayesinde bölgeye 10 bin TIR’dan oluşan yardım malzemesi gönderildi ve halen gönderilmeye devam ediyor. Halkımız elinden gelen yardımı esirgemiyor, biz de tüm bu iyi işlere aracılık ediyoruz. Yetimlerle özel olarak ilgileniyoruz. Suriye’de 11 yetim evi kurduk, buralarda 3 bin yetim çocuk yaşıyor. Hayırseverler 7 bin Suriyeli çocuğumuza her ay düzenli destek veriyor.

Gençler neler yapabilir?

Herkes gücü yettiğinden sorulacak. Kimse bir gence “Suriye’deki savaşı neden durdurmadın?” diye sormayacak belki. Ama mahallemizdeki Suriyeli bir çocuğun iyi insan olarak yetişmesi için bir şeyler yapabiliriz. Elimizden sadece onunla oturup muhabbet etmek geliyorsa, ki bu bile büyük bir iştir, bunu yapmak gerekiyor. Suriyeli mültecilerin yarısından fazlası çocuk. Sadece Türkiye’de 1 milyon 730 bin Suriyeli çocuk var. Savaşta çocuklar ölürken elimizden bir şey gelmemiş olabilir ama bu çocuklar hayattalar ve her türlü desteğe ihtiyaçları var. Çünkü savaş ve ölüm görmüş çocuklar için hayat çok daha zor. Elbette insani yardım çalışmalarında gönüllü olabilirler, yardımlar organize edebilirler ama en kolay yapılabilecek şeyleri de unutmamak gerekiyor. Ve bence bunlar gençler için daha önemli.

İrtibat: www.ihh.org.tr


Suriyeli Öğrencileri Yönlendirebilirsiniz

Selim Zorlu / Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği İdari İşler Müdürü

Burada uluslararası öğrencilere destek olmaya çalıştığımız gibi Suriyeli öğrencilerimiz de Ankara’da misafirimiz. Onlara temelde burs, gıda, barınma, anlamında destek sağlanmaya gayret ediliyor. Sizler, Suriyeli öğrencileri Asma Köprü Derneği’ne yönlendirebilirsiniz. Burada bir depomuz var, ihtiyacı olan öğrenci geliyor arabaya yükleyip götürüyor. Ayrıca öğrencilerimiz için bize burs bulabilirsiniz. Bunun yanında gıda yardımı yapıyoruz. Gıda yardımını burstan daha çok yapıyoruz ama bursa da ihtiyaçları var kardeşlerimizin. Barınma ihtiyacı olan öğrenciler için yurdumuz var. Bunun haricinde ev kirasını da biz karşılamak üzere ev kiralıyoruz. Suriyeli öğrenci kardeşlerimiz ülkelerine döndüklerinde ülkelerini ihya edebilmek için şimdiden yetişiyorlar. Ülkelerinin topraklarında açacak çiçek misali onlar. Bu hayra vesile olmak isteyen kardeşlerimizi Asma Köprü’ye bekliyoruz.

İrtibat: www.asmakopru.org.tr Tel: 0312 341 6 341


Derdimle Dertlen 

M. Cüneyt Topbaş

Türkiye Diyanet Vakfı’nın işbirliği ile birtakım temel ihtiyaç paketlerinin Eriha ilçesine ulaştırılması görevini üstlenmiştik. Suriye içerisinde yaklaşık bir buçuk saat yol aldık ve ben gözümü camdan hiç ayıramadım. Terkedilmiş ev ve araba çöplüğüne dönmüş sınır bölgesinden başladığımız yolculukta önce savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınmak üzere yola çıkmış insanlarla tanıştık, hastası çocuğu, karısı, yaşlısı arkasına dahi bakmadan gitmek istiyordu. Akabinde göçük içindeki yollarını, yıkılmış elektrik direklerini tamir etmek için çalışan gönüllü yerlilerle karşılaştık. Onların gözünde umut vardı ancak tükenmek üzereydi. Varlığımız onları mutlu ediyordu lakin çok azdık. Biz yol aldıkça cephelere yaklaşıyor muhalif birliklere eşlik ediyorduk. Bu bölgelerde satmak için bir bidon benzin, yarım kilo meyve veya iki şişe su önüne koymuş, bekleyen insanların alıştıkları çaresizliklerine tanıklık ettik. Beklediği alıcı değildi, Allah kerimdi…​

Eriha ilçesine girerken bombaların arasında yıkık dökük binalar ve içlerindeki tedirgin gözler selamlıyordu bizi. Enkaz olmuş okullar, hastaneler, evler ve altında can vermiş yüzlerce beden çevreliyordu tüm beldeyi. Issız ve kimsesizdi ama çığlıklar hâlâ duyuluyordu sanki. Vardığımız anda buz gibi oldu bir anda arabanın içi. Hane halkı bizi gördüğü için biraz olsun sevinmişti ama görmekte zorlandığımız tebessümleri, az bile olsa teselli etmemişti bizi. Onlarca belki yüzlerce yetim kalmış çocuk vardı. Huzur buradan göçeli yıllar olmuş, umutlar biz gelmeden çok önce yitirilmişti. Çocuklar dahi gülmeyi bırakmış, masum hayallerini arkalarında bırakmışlardı. Karşılaştığımız bu manzara için hazırlıklı değildim. İçinden çıkamadığım dertlerim toz olup yok olmuştu burada. Ama artık benim çok daha büyük bir derdim vardı; ben açtım, ben üşüyordum, ben hastaydım, ben kimsesizdim…


Ramazan’da 100 Aileye Destek Olmak İstiyoruz

Fatih İşçen / Gönüllü

Bizler bir grup üniversiteli genç olarak Suriyeli muhacirlerin Ankara’da en yoğun yerleştiği yer olan Altındağ Önder ve Hacılar Mahallesi’ne Aralık 2016 tarihinden beri imkan ve fırsat buldukça, elimizden geldiğince ziyaret etmeye çalışıyor ve onların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmaya gayret ediyoruz. Ramazan ayının gelmesiyle beraber, kendimize bir hedef koyduk ve inşallah 100 ihtiyaç sahibi aileye Ramazan kolisi hazırlamak ve dağıtımı yapmak için yardım toplamaya karar verdik. Destek olmak isteyenleri bekleriz.

İrtibat: 0553 582 83 32


Suriyeli Gençlerimizin Yanındayız 

Yunus Becit / Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)

Medya İletişim Koordinatörü Türkiye Gençlik Vakfı olarak, Suriyeli gençlerin ülkemize entegrasyonundan, savaşın yetim ve öksüz bıraktığı çocukların ihtiyaçlarının giderilmesine, özellikle de ayni yardımlarla mültecilere yardımcı olmaktayız. Kampların yoğun olduğu Gaziantep’te Nizip ilçe temsilciliğimiz, Suriyeli öğrenciler için genel bir çalışma başlatmış olup, bu kapsamda Çanakkale gezisi, öğrencilere psikolojik destek olmak amacıyla Uçurtma Şenliği düzenlenmektedir. Elazığ’da Anneler Günü’ne özel düzenlediğimiz programda; yemek davetinin ardından Suriyeli annelere hediyeler verilerek, anneler günü kutlandı. Niğde’de ve Eskişehir’de öğrenim gören yabancı uyruklu öğrenciler için sertifikalı Türkçe kursu açtık. Karaman, Malatya ve Ordu’da da Kadın ve Aile Koordinatörlüğümüzün belirlediği ailelere ayni ve nakdi yardımlar düzenlemekteyiz. Eskişehir’de ayrıca yabancı gençlerin kentte sosyalleşmesini sağlamak amacıyla temsilcilik binamızda onlar için tekvando dersleri vermekteyiz. Van’da diğer STK’lar ile düzenlediğimiz kahvaltı programının gelirini Suriyeli yetimlere bağışladık. Bu çalışmalarda aktif olarak yer almak, Suriyeli kardeşleri için gönüllü olmak isteyen herkesi bekliyoruz.

İrtibat: www.tugva.org - Tel: 0212 558 74 74-81-82


Ensar Olmaya Adanmış Bir Aile 

Cavit ve Hafize Etleç çifti Ankara Altındağ Önder Mahallesi’nde yaşayan emekli bir karı-koca. Hayatlarını Suriyeli muhacir kardeşlerine ensar olmaya adayan bu çiftin çalışmaları sayesinde mahallesinde yaşayan 3 bine yakın Suriyeli’den en az bin 500 kişiyle çiftimiz ilgileniyor, yardımları bizzat kendileri ulaştırıyor, yaralarına merhem oluyor, dertlerini dinliyor. Geçtiğimiz Mart ayında Türkiye Diyanet Vakfı tarafından verilen Uluslararası İyilik Ödülleri’nde de ödüle layık görülen bu güzel aile, hem dünyaya hem de bizlere; özellikle de gençlere, hayırda öncü olmayı, yardımlaşmayı yaşayarak, ne güzel şekilde öğretiyor...

Mahallede Ümmüs-Sûrî yani; “Suriyelilerin Annesi” olarak anılan Hafize teyze ve 65’lik delikanlı Cavit amcaya hayırlı ve bereketli bir ömür diler, öncülük ettikleri yardımların devamını bizler için bir sorumluluk olarak kabul eder ve sürdürmeyi temenni ederiz.


Bilgisini Paylaşmak İsteyen Var mı? 

Zeynep Jane Kandur / İGETEV Dış İlişkiler Komisyon Başkanı-İBBBS Koordinatörü

İnsan Gelişimi ve Toplumsal Eğitim Vakfı’nın (İGETEV) “İstanbul Big Brother Big Sister (İBBBS)” projesi bu yaz İstanbul Fatih merkezli olarak faaliyet bulacak. Suriyeli çocuklar ve gençler için atölyeler açılacak ve bu atölyelerde elektronik, görsel sanatlar, film ve fotoğraf eğitimleri verilecek. Ayrıca dil üzerine de Türkçe, İngilizce ve Arapça eğitimler verilecek.

Bu projede üniversite öğrencileri atölyelere gönüllü öğretmen/lider olarak katılacaklar. Gönüllü olarak “ben de varım” diyen, bilgi ve yeteneklerini Suriyeli çocuklarla paylaşmak isteyen herkes bize ulaşabilir.

İrtibat: www.igetev.org.tr


Suriyeliler İçin Rızık İstihdam Ofisi Açıldı

Suriyelilerin yoğun olarak bulunduğu İstanbul’da işsizlik sıkıntısı yaşayanlara yönelik İŞKUR gibi bir çalışma şekli olan ”Rızık İstihdam Ofisi” açıldı. Fatih’teki Akşemsettin Mahallesi’nde hizmete giren kuruma iş arayan Suriyeliler hafta içi 5 gün mesai saatleri içerisinde gelerek başvuru yapma imkanına sahip. Suriyelilerin iş bularak kalkınma, toplumsal yapıya adapte olma, gelişime öncü olma gibi amaçlar doğrultusunda hareket edecek Rızık İstihdam Ofis’inde halihazırda 12 çalışan bulunuyor.


Muhacirlerle Vakit Geçirmeye Var mısın? 

Fatma Pak / (HANDER) YK Üyesi ve Kardeş Eli Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Gönüllüsü

Kardeş Eli, Samsun’da 2015 yılında muhacirler için HANDER, İHH, Ensar Vakfı, DOSTDER, İlim Yayma Vakfı ve İNFAKDER’in birleştiriciliğiyle, Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim görevlileri destek-yönlendirmeleri, gönüllü OMÜ öğrencileri ve diğer gönüllü ekibiyle koordineli şekilde Samsun’da faaliyet gösteren bir dernektir. Türkçe kursları, çocuk şenlikleri, evlerde ilköğretim ve ortaöğretim dersleri, muhacir hanımlar için geleneksel yemek programları, insani yardım çalışmaları derneğimizde yürütülen çalışmalar. Ayrıca iş bulma noktasında Suriyeli kardeşlerimize yardımcı oluyoruz. Kardeş Eli gençlerden; çocukların ve gençlerin okul öğretiminde derslerine yardımcı olmaları, genç muhacirlerle spor- sanat alanında beraber vakit geçirebilme, ev tespit çalışmalarında aktif olabilme ve AB projeleri üretimi noktasında destek ve bu desteğin sürekliliğini bekliyor.

İrtibat: www.samsunkardeseli.com


Gençlerden Bir Seferberlik Bekliyoruz

Handan Karataş / Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları İnsani Yardım Platformu Sorumlusu

Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi lojistik desteğiyle 6 yıldır 152 kuruluşu içinde barındıran bir platform. Kamp dışında yaşayan 500 bin Suriyeli Muhacir kardeşlerimize destek olmaktayız. Ayrıca sınır ötesi yardımlarımız devam ediyor. Gelen yardımlar vesilesiyle 1500 yardım tırını sınır ötesine gönderildi. Tabii bunların daha fazlasını şehir merkezinde ve kırsalda olanlara yapıyoruz. Türkiye’ye baktığımızda sayılarının çok olmasının da etkisiyle, Şanlıurfa’da bulunan Suriyeliler ekonomik, sosyal ve eğitim açısından en mağdur durumda olanlar... Türkiye’de yaşayan dört Suriyeliden biri Urfa’da. Eğitim çağında olup da okula gidemeyen yüz binden fazla çocuk bulunuyor. Açılan Suriye okullarına çeşitli destekler vererek Suriyelilerin eğitimlerine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Okullarda kalem, defter, kitap ihtiyacı çok fazla. Gençler bir kampanya hazırlayarak destek olabilir. 0-12 yaş arası kıyafete de ihtiyacımız oluyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan (GSB) projemiz geçti, Urfa’da bir kütüphane açacağız, proje ortağımız da Üsküdar Üniversitesi. Desteklerinizi bekliyoruz.

İrtibat: 0530 252 50 08 - www.urfastk-iyad.org


Savaşın Çaldığı İsimler

Erhan İdiz

Suriye’nin İdlip şehrine bağlı bir kasabadayız. Halep’teki kuşatmadan kurtulan Esmar mahsur kaldıkları bodrumda ve tahliye sırasında otobüste yaşadıklarını anlatıyor. Dünya, Esmar ve sahip çıktığı yetimleri Halep’teki bir bodrumda tanıdı. 47 yetim çocuk karanlık bir bodrumdan video aracılığıyla dünyaya seslenmiş, Halep’teki kuşatmadan kurtarılmalarını istemişti. Yapılan anlaşmalar sonrası insani koridor açılmış ve çocuklar zor da olsa kurtarılmıştı.

Çocuklar şimdilik güvende ve bir evin bodrumunda ağırlıyorlar bizi. İncecik bir halı, iki soba ve dokuz yer yatağı. Geniş bir odanın tüm eşyaları bunlar. Yetimhanenin müdürü Esmar daha 30’una gelmemiş bir delikanlı. Halep’te yaşadıklarını anlatırken bir anda yarıda keserek bir kız çocuğunu işaret ediyor. Çocuğun başı yaralı, bir ayağı alçıda.

Çocuğun adını ve yaşını bilen yok. Hava saldırısında ailesinin tamamını kaybetmiş. Binadan yalnızca o kurtulduğu için hangi ailenin çocuğu olduğu bilinmiyor. Bir süre hastanede tedavi gördükten sonra yetimhaneye verilmiş. 1 yaşında olduğunu tahmin ediyorlar. Yetimhanedeki diğer çocuklar ona Sevra adını vermek istemiş. Sevra, yani devrim. Sevra yetimhanedeki çocukları kardeşleri sanıyor.

Esmar, başka bir çocuğu işaret ediyor sonra. 4–5 yaşlarında sevimli bir kız çocuğu. Onun da benzer bir hikayesi olduğunu anlatıyor. Sema demişler kendisine. Sema 4 ay önce kapılarına bırakılmış. Yürüyemiyor ve konuşamıyor. Bacaklarında izler var. Ne yaşadı, nasıl bir şokun ardından bu hale geldi bilinmiyor. Anne ve babası yaşıyor mu, adı ne, yaşı kaç, neden burada? Bu soruların tamamı cevapsız.

Yetimhanedeki çocuklarının yarısı hem annesini hem babasını kaybetmiş. Hepsi savaşla yaşıt, ölümle büyümüş çocuklar...

Yetim çocuklarla İdlip’te bir süre vakit geçirdikten sonra sınıra doğru yola koyuluyoruz.

Yol boyunca savaşın izleri çarpıyor gözüme. Camları ve duvarları olmayan evler, harabeye dönmüş binalar, yerle bir olmuş sokaklar, hayalet bir şehir… Her şey yarım kalmış burada. Evlerin üstüne çıkılan katlar, dükkanlar, evlilikler, umutlar, hayaller… Devamı getirilmeyecek yarım bırakılmışlıklar... Hani yeniden başladığında yaranı kanatacak cinsten.

Tüm bunların içinden geçip Türkiye’ye giriş yapıyoruz. Sonra unutuyorum, her şeyi.


Gönüllü Kardeşlerimize Kapımız Açık 

Ali Oğultarhan / Açık Kapı Çevre Eğitim ve Kültür Derneği Sekreteri 

2009 yılında Adana/Yüreğir merkezli kurulan derneğimiz karakter eğitimi faaliyetlerinde hizmet ediyordu. Suriye’de çıkan savaş dolayısı ile ülkemize gelen Suriyeli kardeşlerimize duyarsız kalamazdık. Yaklaşık dört yıldır bütün ağırlığımızı yardımsever kardeşlerimizin desteği ile bu mülteci kardeşlerimize yönlendirdik. İlk yıllarda günlerce ev donatım işleriyle kapı kapı dolaştık. Daha sonra Suriyeli kardeşlerimizin özellikle kız çocukları olmak üzere eğitim faaliyetine başladık. Üç tane kurs kiraladık. Bu kurslarımızda Kur’an’ı Kerim, hafızlık, fıkıh ve Türkçe eğitimi verdik ve devam etmekteyiz. Bu kurslarımızda toplam 600 civarında öğrencimiz bulunmaktadır. Bunların ikisinde günlük sıcak yemek verilmektedir. 20 kızımızı evlendirip çeyizini temin ettik. Birçok aileye kira yardımı yapılmaktadır. Öğrencilerimizin tamamına aylık erzak yardımı yapılmaktadır. Derneğimizde hizmet veren kardeşlerimiz gönüllülük esasına dayalı olarak hiçbir ücret almadan çalışmaktadır. Genç kardeşlerimizden de gönüllü olarak yardımlara katılmak isteyenleri bekliyoruz, kapımız daima açık.

İrtibat: 0536 528 21 23


Reyhanlı’da Yetimler İçin Yaşam Merkezi Açıldı 

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde Katar RAF ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı iş birliğinde, Hatay Reyhanlı’da RAF-İHH Çocuk Yaşam Merkezi açıldı. Temelleri 2015’te atılan, 990 yetim çocuğun kalabileceği yaşam merkezi 100 dönümlük bir arazi üzerine inşa edildi. Açılış töreninde İHH Başkanı Bülent Yıldırım, “Savaş sadece insanın bedenini almıyor. Savaş insanın anne ve babasını yok etmiyor. Çocukları öldürmüyor sadece. Savaş kültürü de yok ediyor. Onun için bizim gibi kurumlar bir savaş bölgesinde çalışıyorsa, o bölgenin kültürünü korumak mecburiyetindedir. Suriyelileri burada barındırıyorsak, Suriyelilerin kültürüne göre barındırmalıyız. Suriyelilerin dilini unutturmamalıyız” şeklinde konuştu. Villalarla barınma ihtiyacının karşılandığı merkezde her türlü ihtiyaç düşünülmüş. Poliklinik, market, okul, spor salonu, lojmanlar, oyun odası, hayvanat bahçesi, kültür alanları ve ekim-dikim alanları gibi birçok ihtiyacın karşılanabileceği bir atmosfer oluşturulmuş.


Reklam Yapanların, Sevabı Bizim Olsun 

Ensar Kardeşler / Merve Başköylü

Ensar Kardeşler, Suriyeli kardeşlerimiz Ankara sokaklarında görünür olmaya başlayınca gönüllü olarak toplanmaya başladı. Bizlerle beraber gönüllü olarak apartmanından, mahallesinden başlayarak gücü yettiğince, kimi zaman da bir imkan sahibine vesile olarak Suriyeli kardeşlerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gönüllülerden kimisi sessizce beyaz eşya borcunu, kimisi elektrik, su faturalarını ödeyiveriyor, ilaçlarını alıveriyorlar. Tüpçüye gittiğimizde “Bir abla geldi şu kadar borcu kapattı” diyor... İşte o zaman bizim ve biçarelerin sessiz çığlıkları çok derinden dua şeklinde arşı âlâya yükseliyor. Rabbim bu gizli hayır sahiplerinden razı olsun. İmkânlarımız kısıtlı. Yeri geliyor başka kuruluşun deposunu, aracını kullanıyoruz ama biz ihlasla yola çıktık ve “reklam yapanların; sevabı bizim olsun” düşüncesindeyiz. Bu yüzden diğer sanal ortamlarda bilerek hesap açmıyoruz.

İrtibat: 0 505 327 7569


Salih Yüzgenç'ın Yazısı.