Abdullah Güner – Kübra Güner

21 yaşında dört genç kız; Sena, Şevval, Sümeyra ve Burçak Suriyelilere yardım etmek için bir yıldır bir araya geliyor. Sosyal medyadan başlattıkları yardım kampanyası ile bugün 10 Suriyeli ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılayan gençlerle Suriyelilere uzanan yardım hikâyelerini konuştuk.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Ümmetin derdiyle bir nebze olsun dertlenmek ve yaralarına merhem olabilmek için biz dört arkadaş bir yıl önce Ankara’da tanıştık. Tek tek bahsedecek olursak:

Sena; 21 yaşındayım. Kahramanmaraşlıyım. Ankara Üniversitesi’nde psikoloji okuyorum.

Şevval; 21 yaşındayım. Denizliliyim. Ankara Üniversitesi’nde 2. sınıf sosyoloji öğrencisiyim.

Sümeyra; 21 yaşındayım. Konyalıyım. Ankara Üniversitesi’nde son sınıf tarih öğrencisiyim.

Burçak; 21 yaşındayım. Ankaralıyım. Özel bir okulda öğretmenlik yapıyorum.

Suriyelilere yardım yapma fikri aklınıza nasıl geldi? Neyden etkilendiniz?

Müminlerin büyük bir çoğunluğu acıdan uyuyamazken, istedik ki biz de Allah’ın bizleri kardeş kıldığı kullarla beraber üzülelim ve beraber sevinelim. Onların derdini kendi derdimiz bilelim. Bu amaçla yardım etmek için yola çıktık ve şu ana kadar da Rabbimiz karşımıza hep Suriyeli aileleri çıkardı.

Yardımlara başlama hikâyenizi anlatır mısınız?

Biz (Sena, Şevval ve Sümeyra) aynı yurtta kalıyorduk. Geçen sene bir arkadaşımız Suriyelilerin kendi kurdukları bir medresede Türkçe öğretmek için birine ihtiyaç olduğunu söylemişti. Türkçe öğretmek için medreseye gitmeye başladık ve bu vesileyle ailelerle tanışma fırsatımız oldu.

Bu süreçte bir yardım derneğinin faaliyetlerinde yollarımız kesişti. Bir süre yardım faaliyetlerinde aktif olduk. Yaklaşık ......................................................................................................

 

Suriyeli aileler ile iletişimi nasıl sağlıyorsunuz?

Yardım yaptığınız Suriyeli ailelerin, yetimlerin hikâyelerinden bahseder misiniz? En dikkat çeken ve sizi etkileyen ne olmuştu?

Yaptığınız yardımlar size neler kattı? Neler öğrendiniz?

Size nasıl ulaşabiliriz? 


GENÇ'ın Yazısı.