Kızılay, Yeni Türkiye’nin en önde gelen markalarından. Onlarca ülkeye milletimizin yardımlarını ve selamlarını götürüyorlar. Suriye’de yaşanan zulmün hafifletilmesinde de çok önemli katkıları var. Tüm bunları gerçekleştirirken nasıl bir motivasyonla hareket ediyorlar? Bizler gönüllü olarak Kızılay’da neler yapabiliriz? Bu soruların cevabı için Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık beyin kapısını çaldık, O da içtenlikle cevapladı:

Geride bıraktığımız 6 yıl içerisinde Suriye’de inanılması güç bir dram ve vahşet yaşandı. Milyonlarca masum insan derinden etkilendi. Çocuklar yetim kaldı, kalanlar zor şartlar altında hayatını devam ettirmeye çalışıyorlar. Bütün bu yaşananları nasıl yorumlarsınız?

Dünyanın sıkıntılarını, savaşların acılarını, yoksulluğun ıstırabını en fazla kadınlar ve çocuklar çekiyor. Yemen’de Doğu Afrika’da, Güney Sudan’da, Mali’de, Suriye’de, Irak’ta bütün bu coğrafyalardaki savaşın en ağır yükünü, en kirli yüzünü maalesef kadınlar kucaklıyor, sırtlıyor. Felaketlerin yaşandığı ülkelerdeki krizlere gerçek çözümler bulunabilmesi gerekiyor ki insanların geleceğe bakışı değişebilsin.

Siz Kızılay olarak bu acıları sarmada öncü kurum oldunuz. Hem Türkiye’deki Suriyeli mültecilere, hem de sınır ötesinde acil durumlarda yardımcı oldunuz. Tam olarak neler yaptınız ve yapıyorsunuz?

Halkından aldığı güçle bugün birçok coğrafyada insani yardım faaliyeti yürüten Kızılay, milyonlarca insanın yarasına merhem oluyor. Suriye’de baş gösteren eylemlerin çatışmaya dönüşmesi sonucunda ise 2011 yılından bu yana Suriyeli kardeşlerimizi ülkemizde ağırlıyoruz. Suriyeli misafirlerimizin barınma, yemek ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamak için başladığımız insani yardım faaliyetlerimizde ilk çadırkenti Hatay’ın Yayladağı ilçesinde kurduk. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ve Dışişleri Bakanlığı işbirliği ile başlayan yardım faaliyetlerimiz bugün birçok noktada başarıyla yürütülmeye devam ediyor. Kızılay, Türkiye içerisindeki yaklaşık 3 milyon mültecinin hayatını kolaylaştırmaya devam ederken bir taraftan da Suriye’nin içerisinde yerlerinden edilmiş 7 milyon insanın da hayata tutunması için elinden geleni yapıyor. 

Suriyeli çocukların ve ailelerin eğitimi ile ilgili neler planlıyorsunuz?

Suriyeliler için Toplum Merkezlerimizi Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Federasyonu’ndan (IFRC) sağladığımız fonla kurduk. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile kamplarda ve Toplum Merkezlerimizde savaşın olumsuz etkilerini kaldırabilmek adına Suriyeli çocuklar için Çocuk Dostu Alanlar oluşturduk. Bu merkezlerde çocuklar güvenli bir ortamda eğitimleri sürdürürken, yetişkinler geleceğe daha güçlü tutunabilmenin yöntemlerini öğrenmiş oluyor. Hayata tutunmaya çalışan Türkiye’deki Suriyeli misafirlerimiz, Kızılay’ın açmış olduğu Toplum Merkezlerinde, hem Türkçe eğitim alarak Türkçe öğreniyorlar hem de meslek ediniyorlar. Burası aslında bir uyum merkezi. Türkiye’deki hayat şartlarına, yasal düzenlemelerine onları alıştırmak için vatandaşlık ödevlerini öğretiyoruz. Kızılay tarafından planlanan sistem sayesinde her geçen gün daha fazla Suriyeli Toplum Merkezlerinin yolunu tutuyor.

Toplum Merkezlerinde “çocuk programı”, “yetişkin programı”, “yönlendirme faaliyeti” ve “ev sahibi halkla kaynaştırma çalışmaları” olmak üzere 4 farklı hizmet alanı bulunuyor. Toplum Merkezlerinde yetişkinler için de birçok program mevcut. Dil ve beceri kursları, mesleki eğitimler, seminerler ile sosyal ve kültürel etkinlikler sayesinde yetişkinlerin toplumsal uyum konusundaki sorunlarına çare bulunuyor. 

Genç arkadaşlarımız Kızılay’da gönüllü olarak neler yapabilirler?

Kızılay gönüllüleri, yıl içerisinde çeşitli faaliyetlerde bulunuyorlar. Kızılay’ın tanıtımı için üniversitelerde, şehir meydanlarında, büyük organizasyonlarda stant açarak, broşür dağıtarak, okullara gidip sunum yaparak tanıtım faaliyetlerine destek sağlıyorlar. Afetlerde yardım ve dağıtım çalışmalarında yardımcı oluyorlar. Sosyal yardımların sahiplerine ulaşmasında şubelerimize destek oluyorlar. Huzurevlerini, hastaneleri, sevgi evlerindeki çocukları, engelli okullarını ziyaret ederek küçük hediyeler hazırlayarak veriyorlar. Kıyafet, kırtasiye, oyuncak bağışı toplayıp ihtiyaç sahibi okullara dağıtımlarının yapılmasını sağlıyorlar. Farkındalık çalışmaları kapsamında, kitap okumaya, kadına şiddete, engellilerin içinde bulundukları zorluklara vb. olaylara dikkat çekecek faaliyetler düzenliyorlar. Kan bağış kampanyalarında aktif görevler alarak ve kendi organizasyonlarına kan bağış ekiplerini davet ederek kan bağışı alınmasına destek oluyorlar. Yurt genelinde yürütülen kampanyalara destek sağlıyorlar. Ayrıca gerçekleştirilen proje, faaliyet ve diğer organizasyonlarda da gerek yerel gerekse ulusal veya uluslararası düzeyde destek sağlıyorlar.

Gençlerimiz bu saydığım faaliyetleri ve daha fazlasını Kızılay’da gerçekleştirme fırsatı bulabilirler. Daha fazla insana ulaşabilmek adına ise gençlerimizi bulundukları şehirlerdeki şubelerimize giderek gönüllü olmaya davet ediyorum.


Yusuf Temizcan'ın Yazısı.