Ömer Faruk Özbil

Tebessüm Kahvesi, down sendromlu gençlerin hayatı öğrenebilecekleri, sosyalleşebilecekleri ve çevreye gülücekler saçabilecekleri sıcak bir mekan. Burayı binlerce kafeden ayıran bir özelliği var; çalışanları down sendromlu kardeşlerimiz. Bu ilginç projenin nasıl ortaya çıktığını ve Tebessüm Kahvesi’nin nasıl bir yer olduğunu Koordinatör Şermin Çoban ile konuştuk.

Tebessüm Kahvesi fikri nasıl ortaya çıktı?

Tebessüm Kahvesi 21 Mart 2016’da hizmete açılan Üsküdar Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesidir. Down sendromlu gençlerimizin; toplumun faydalı bir parçası olabilmeleri, ekonomik bağımsızlıklarını elde etmeleri, sosyalleşmeleri, meslek sahibi olmaları ve iş hayatını tanımalarını istedik ve böyle bir projeyi hayata geçirdik.

Tebessüm Kahvesi projesi ile neyi amaçlıyorsunuz?

Tebessüm Kahvesi’nde çalışan 10 down sendromlu personelimiz var. İstihdam edilen bu arkadaşlarımızın yaşları 25-36 aralığında. Down sendromlu gençlerimiz günlük 6 saat çalışıyorlar. Onların potansiyellerini artırmak ve bazı kazanımlar elde etmeleri için çalışmalar yapıyoruz. Bunlar arasında; tek başlarına toplu taşıma kullanma, gündemi takip etme, sosyal ilişkiler kurma ve geliştirme, zaman kavramını, para kavramını öğrenmek, özgüvenlerini geliştirmek var. Gerekli kazanımları edinen down sendromlu gençlerimizin benzer işletmelerde istihdam edilmelerini amaçlıyoruz. Bu projede down sendromlu gençlerimizin sosyal iletişim becerilerinin gelişmesi, iş alanında edindikleri deneyimlerini kullanmaları ve pekiştirmelerini amaçlıyoruz. Sorumluluklarını ve özgüvenlerini gelişim aşamalarında destekliyoruz. İş edinmelerini sağlayacak çalışmaları hedef aldık. Toplumdaki bireylerin down sendromlu gençlerimizi tanımaları, down sendromlu bireylerin eğitim ve destekle gelişimine tanık olmaları ve sosyal sorumluluklarının farkına varıp bu sürece bireysel katılım yapmaları bizim için önemli.

Tebessüm Kahvesi’nde nasıl bir işletme tarzı var, düzen nasıl işliyor?

Tebessüm kahvesi her sabah 08.00’de açılıyor akşam 20.00’ye kadar misafirlerini ağırlıyor. Down sendromlu gençlerimizin toplumla iletişimlerinde iş arkadaşları ile iletişimde iş yaşamına ayak uydurmaları ve onlara rehberlik etmek için eğitmenleri olarak ben yanlarındayım. İşletme sorumlumuz, yardımcı garsonla ............................................................................................

Çalışan kardeşlerimiz çalışmaya alıştılar mı, burada oldukları için mutlular mı?

Müşteriler bu projeyi nasıl karşıladı, nasıl geri dönüşler aldınız?

Bu projenin down sendromlu gençlere faydası oldu mu, burada çalışmak onlara pozitif katkı sağladı mı?

Çalışanlar nerede yaşıyorlar, buraya ulaşımları nasıl sağlanıyor? Dışarıda bir kafede çalışan garson ile aralarında ne gibi farklar var?

Neden tebessüm ismini verdiniz? 


GENÇ'ın Yazısı.