Ömer Faruk Özbil

Tebessüm Kahvesi, down sendromlu gençlerin hayatı öğrenebilecekleri, sosyalleşebilecekleri ve çevreye gülücekler saçabilecekleri sıcak bir mekan. Burayı binlerce kafeden ayıran bir özelliği var; çalışanları down sendromlu kardeşlerimiz. Bu ilginç projenin nasıl ortaya çıktığını ve Tebessüm Kahvesi’nin nasıl bir yer olduğunu Koordinatör Şermin Çoban ile konuştuk.

Tebessüm Kahvesi fikri nasıl ortaya çıktı?

Tebessüm Kahvesi 21 Mart 2016’da hizmete açılan Üsküdar Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesidir. Down sendromlu gençlerimizin; toplumun faydalı bir parçası olabilmeleri, ekonomik bağımsızlıklarını elde etmeleri, sosyalleşmeleri, meslek sahibi olmaları ve iş hayatını tanımalarını istedik ve böyle bir projeyi hayata geçirdik.

Tebessüm Kahvesi projesi ile neyi amaçlıyorsunuz?

Tebessüm Kahvesi’nde çalışan 10 down sendromlu personelimiz var. İstihdam edilen bu arkadaşlarımızın yaşları 25-36 aralığında. Down sendromlu gençlerimiz günlük 6 saat çalışıyorlar. Onların potansiyellerini artırmak ve bazı kazanımlar elde etmeleri için çalışmalar yapıyoruz. Bunlar arasında; tek başlarına toplu taşıma kullanma, gündemi takip etme, sosyal ilişkiler kurma ve geliştirme, zaman kavramını, para kavramını öğrenmek, özgüvenlerini geliştirmek var. Gerekli kazanımları edinen down sendromlu gençlerimizin benzer işletmelerde istihdam edilmelerini amaçlıyoruz. Bu projede down sendromlu gençlerimizin sosyal iletişim becerilerinin gelişmesi, iş alanında edindikleri deneyimlerini kullanmaları ve pekiştirmelerini amaçlıyoruz. Sorumluluklarını ve özgüvenlerini gelişim aşamalarında destekliyoruz. İş edinmelerini sağlayacak çalışmaları hedef aldık. Toplumdaki bireylerin down sendromlu gençlerimizi tanımaları, down sendromlu bireylerin eğitim ve destekle gelişimine tanık olmaları ve sosyal sorumluluklarının farkına varıp bu sürece bireysel katılım yapmaları bizim için önemli.

Tebessüm Kahvesi’nde nasıl bir işletme tarzı var, düzen nasıl işliyor?

Tebessüm kahvesi her sabah 08.00’de açılıyor akşam 20.00’ye kadar misafirlerini ağırlıyor. Down sendromlu gençlerimizin toplumla iletişimlerinde iş arkadaşları ile iletişimde iş yaşamına ayak uydurmaları ve onlara rehberlik etmek için eğitmenleri olarak ben yanlarındayım. İşletme sorumlumuz, yardımcı garsonlarımız, kasiyerimiz ve aşçımız görev alıyor. Ve buna artı olarak 10 down sendromlu meleğimiz de servis elemanı olarak görev alıyor. 

Çalışan kardeşlerimiz çalışmaya alıştılar mı, burada oldukları için mutlular mı?

Bizim buradaki amacımız downlu gençlerimizin minimum destekle kendi ayaklarının üzerinde durmalarını sağlamak. Burası onların değer gördükleri ve kendilerini geliştirdikleri bir alan niteliğinde. Kendilerine sunulan bu fırsatın bilincindeler bu da onları inanılmaz mutlu ediyor. İzinli günlerinde dahi işe gelmek istiyorlar. Yüzlerinde oluşan tebessüm onların burada olmaktan ne kadar keyif aldıklarının en büyük kanıtı. 

Müşteriler bu projeyi nasıl karşıladı, nasıl geri dönüşler aldınız?

Gelen misafirlerimizden olumlu tepkiler aldık. Yurt dışından ve yurt içinden misafirlerimiz oluyor. Üsküdar Belediyesi’ne tebrik dileklerini her fırsatta dile getiriyorlar. Bunun en güzel örneği, sosyal medya hesaplarımızda aldığımız güzel yorumlardır. Öncü olduğumuz bu özel projenin toplumda yarattığı güzel etkileşim bizi ve burada çalışan down sendromlu gençlerimizi ziyadesiyle mutlu ediyor. 

Bu projenin down sendromlu gençlere faydası oldu mu, burada çalışmak onlara pozitif katkı sağladı mı?

Down sendromlu gençlerimiz sosyalleştiler, özgüven kazandılar. Tutarlı, empati kurabilen, gerektiğinde susan, dinlemeyi bilen ve yaptığı işte parmakla gösterilecek kadar disiplinli oldular. Ve inanılmaz derecede pozitifler. Kendilerine güveniyor ve inanıyorlar. Biz buradaki arkadaşlarımız ile 1 yıldır bir aradayız ve onlar artık meslek sahibi oldular. 

Çalışanlar nerede yaşıyorlar, buraya ulaşımları nasıl sağlanıyor? Dışarıda bir kafede çalışan garson ile aralarında ne gibi farklar var?

Burada çalışan arkadaşlarımız aileleri ile yaşıyorlar. Genellikle Üsküdar’da yaşayan down sendromlu gençlerimize öncelik verdik. Kendi başlarına toplu taşıma kullanmaları için destekliyoruz. Beni her sabah koşarak sevgiyle karşılayan 10 iş arkadaşım var. Hangi işletmede böyle bir durumla karşılaşabilirsiniz ki? 10 melekle çalışıyoruz biz Tebessüm Kahvesi’nde. 

Neden tebessüm ismini verdiniz? 

Biz tebessümün iyilikle eşdeğer olduğu, sadaka olarak sayıldığı inancın mensuplarıyız. Burada iyilik, mutluluk ve paylaşım var. Bu nedenle ”tebessüm” ismini vermeyi uygun gördük.


GENÇ'ın Yazısı.