A. Yasin Demirci

Doğruya doğru Arapların namazı cemaatle kılma konusunda ayrı bir hassasiyetleri olduğu bir gerçek. Güzel bir haslet. Keşke biz de bu konuda daha duyarlı olabilsek. Suudlu bir vatandaşın “seyyar mescit” projesi bu önemli hassasiyeti göstermesi açısından güzel bir örnek.

Girişimci ve bir o kadarda hizmet ehli olduğu anlaşılan Suudi Arabistanlı genç, cemaatle namaz kılmak isteyip de mescit bulma sıkıntısı içerisinde olanların derdine derman olabilmek için bir hayli dertlenmiş. Sonunda kamyonetini tam teçhizatlı bir seyyar mescide dönüştürmeye karar vermiş. Aslında seyyar mescit fikri yeni bir hadise değil. Pek çok örneği mevcuttur. Ancak Suudlu genç tüm ayrıntıları düşünerek farklı bir seyyar mescit konsepti ortaya çıkartmış!

Kalabalık ve mescidi olmayan bir ortamda bulunuyorsunuz. Namaz vakti geldi çattı ve hatta geçiyor. Ne abdest alacak su var ne de seccadeniz. Dert etmeyin bir alo diyorsunuz, abdesthanesi, 5m. yüksekliğinde minaresi, 400 vatlık harici ses sistemi, mikrofonu, yeterli miktarda seccade ile seyyar mescid hemen imdadınıza yetişiyor. Seyyar mescitte 600 kişiye yetecek kadar hasır da mevcut. Yani dilerseniz Cuma namazınızı bile eda edebiliyorsunuz. Seyyar mescide talep var mı? Hem de çok. Kimler mi? Suudi Arabistan gazetesi seyyar mescide en çok yerleşim yerlerine uzak yerlerde bulunan halı saha gibi futbol tesislerinde spor yapan gençler olduğunu belirtiyor. 


GENÇ'ın Yazısı.