A. Yasin Demirci

Felimon Cayang, Filipinler’deki Müslümanlarla savaşmak için kurulmuş, yerel dilde fare anlamına gelen Ilaga olarak bilinen radikal Hıristiyan bir grubun lideri. 1970’lerde Filipinler’deki Müslüman topraklarına yapılan işgalde ortaya çıkmış ve Mindanao’daki Müslümanlara yaptıkları vahşetle adını duyurmuşlardı. Yediği darbeler yüzünden kaybolmaya yüz tutmuş örgüt Müslümanlarla Filipinler hükümeti arasında uzun süre sonra varılan anlaşmanın iptal edilmesi üzerine çıkan olaylar sonrasında yeniden toparlanmaya karar vermiş. Örgütün 48 yaşındaki lideri Cayang, “Topraklarımızı almak isteyen herhangi bir Moro’yu katletmekten çekinmeyeceğiz. Ölmeye hazırız” diyor. ABD Başkanı George Bush gibi Ilaga (Fareler) örgütü de kendilerinin “Tanrı’nın ordusu” olduğunu ileri sürüyorlar.

Filipinler’de yaklaşık 40 yıldır hükümet güçleri ile Müslüman savaşçılar arasında çatışmalar yaşanıyor. Moro Müslümanları bağımsızlık için MILF (Moro İslamî Özgürlük Cephesi) öncülüğünde mücadele veriyorlar.

1960’larda başlayan çatışmalarda şimdiye kadar 120 binden fazla insanın öldüğü belirtiliyor. Doğal kaynaklar yönünden zengin Mindanao’da 5 milyondan fazla Müslüman yaşıyor. Müslümanlar, Katolik Filipinler nüfusunun yüzde 8’ini oluşturuyor. 


GENÇ'ın Yazısı.