Hemen herkes çocuk fotoğraflarına özel ilgi gösterir. Çünkü cıvıl cıvıl fotoğrafların hepsinin başka bir güzelliği vardır. Aynı çocuğun fotoğrafları bile birer dakika arayla bile büyük değişiklikler gösterebilir. Hele çocukların haftalık ve aylık değişiklikleri çok daha belirgin olur. 
 
Çocuk fotoğraflarının güzelliğine rağmen, en zor fotoğraflanabilecek konuların basında, bebek ve küçük çocuklar gelir. Çünkü çok hızlı ve sürekli hareket ettikleri için fotoğraf karelerine ya çok flu ya da istenmeyen bir anda çekilmiş halleri yansır. Ayrıca çocuklar gelişimleri boyunca farklı şeylere çok farklı tepkiler verebilirler. Çocuk fotoğrafçılığının olmazsa olmazlarından biri sabır, bir diğeri de sevgidir. Bunun yanında çocukların hangi yaslarda nasıl davranabileceklerini de bilmek önemli bir ayrıntıdır. 
 
Bu zorlukları yanında, birkaç ayrıntıya dikkat ederek çok güzel fotoğraflar çekebileceğiniz konulardır çocuklar.
 
Çocuk fotoğrafları çekerken onları oyalayacak bir şeyler bulun. Oyuncaklar bu ise yarar! Arada bir de size bakması için ona seslenin. Unutmayın, küçük bir çocuğun dikkatini sürekli olarak aynı noktada tutamazsınız. 
 
Sabırlı olun! En güzel fotoğrafı hemen çekebileceğinizi düşünmeyin. Oturup en uygun anı bekleyin ve o an geldiğinde hemen fotoğraflayın. 
 
Çocuk fotoğrafları çekerken ille de en güzel hallerinde çekmek için uğraşmayın. Uyurken, asık suratlıyken, ağlarken, kir pas içerisinde oynarken de çok farklı ve güzel fotoğraflarını çekebileceğinizi unutmayın. 
 
İç mekan çekimlerinde flaş kullanıyorsanız kırmızı gözlerle karşılaşmamak için doğru ayarları yapmalısınız. Çünkü çocuk fotoğraflarında gözlerin çoğu kırmızı görünür. Ayrıca flaş yüzünden duvarda çok çirkin gölgeler oluşur. Kırmızı göz sorunu ile genelde karanlık mekanlarda karşılaşılır. Öncül flaş ile kırmızı göz sorununu azaltabilirsiniz. Bu ayar, dijital fotoğraf makinenizde küçük bir göz sembolü ile belirtilmiştir. Fotoğraf çekilmeden çok kısa bir süre önce flaş patlar. Böylece gözbebekleri küçülür ve kırmızı göz etkisi azalır. Daha iyi bir çözüm ise dolaylı aydınlatmadır. 
 
Seri fotoğraflar da çok güzel bir fikir olabilir. Çocuklar koşarken, arkadaşlarıyla oynarken, ip atlarken, havaya zıplarken seri çekime alabilirsiniz. Seri çekimi çok makinede bulunan spor programı ayarıyla çekmeniz mümkün olacaktır. Eğer makinenizde zaman ayarı yapabiliyorsanız, enstantane süresi için 1/250 saniye veya daha kısa bir süre belirleyerek de çekebilirsiniz. 
 
Çocukların fotoğraflarını düzenli çekmek de çok önemli bir konudur. Hem çocuğun gelişimini takip etmiş oluruz hem de onunla bu sayede özel bir yakınlık kurmuş oluruz. 
 
Çocuklardan poz vermelerini istemeyin. Oynayacakları ve aynı zamanda eğlenecekleri bir şeyler bulun. Yüzlerinde ve davranışlarında doğallık olmasına gayret edin. Genellikle çocuklarımızın fotoğraflarını çekerken; “şurada dur. el salla. kıpırdama. gülümse. kameraya bak` gibi uyarılarda bulunuruz. Bunun sonunda da her çektiğimiz fotoğrafta aynı yüz ifadeleri ve yapay fotoğraflarla karşılaşırız. Bunun yerine onları eğlenceli bir işle meşgul edin ve kameradan uzak tutun. Etkili karelerin onlar poz verirken değil de kendileri gibi davranırken çekeceğinizi unutmayın. 

Çocuk Fotoğrafı Çekerken...

1- Çocukların doğrudan fotoğraflarını çekmeye başlamayın. Önce onlarla yakınlık kurmaya çalışın. Çekime başlamadan önce onlarla vakit geçirin, oyun oynayın. Bu onları rahatlatacak ve daha doğal olmalarını sağlayacaktır. 

2- Renkli giysiler giydirin. Renkler çocuk fotoğraflarında çok daha etkili sonuçlar verirler. 

3- Çocukların seviyelerine gelene kadar eğitin. Gerekirse yere uzanın. 

4- Çocukların bir şeylerle meşgul oldukları anlarda fotoğraflarını yakalamaya çalışın. Mesela oyun anında yüzündeki mutluluk halini görüntülemek çok daha etkili olacaktır. 

5- Çocukların hayvanlarla oynadıkları anlarda çok daha mutlu olacaklarını unutmayın. Bu anlarda çok daha özel fotoğraf çekme imkânınız olacaktır.

6- Çocukların kardeşleri veya arkadaşlarıyla birlikte fotoğraflarını çekin. Bu çoğunlukla onların daha doğal davranmalarına yardımcı olacaktır. 

7- Uzak mesafeden çekim yapın. Bazen en iyi çocuk fotoğrafları onlar farkında olmadan çekilenler olur.

8- Küçük çocuklar makine önünde çok daha doğal davranırlar. O yüzden çocukları küçük yaşlardan itibaren fotoğraflayın. Bu fotoğraflar belki de ona ileride verebileceğiniz en güzel armağanlardan birisi olacaktır. 

9- Yeni doğmuş bir bebek fotoğrafı çekecekseniz kesinlikle flaş kullanmayın ve flaşınızın kapalı olduğunu bir kez daha kontrol edin. Çünkü küçük bebeklerin gözleri çok daha hassas olduğundan flaş ışığından çabuk rahatsız olurlar. 


H. İbrahim Kurucan'ın Yazısı.