Bir anda evlerimiz yıkıldı, camilerimiz bombalandı, kilometrelerce yol yürüdük. Yolda ölen çocuklar, saldırıya uğrayan kadınlar var. Bu nasıl bir acı hem de Ramazan ayında... Yapanları sorsan sözde İslam mücahitleri… Benim burada tanık olduklarım çocukları ihtiyarlatan meselelerden...

Geçen ay Filipinler’in Mindanou bölgesinden misafirlerimiz vardı İstanbul’da. Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı olarak bizim misafirlerimizdi onlar. Uzak Doğu’dan binlerce kilometre uzaktan gelmişlerdi. Filipinler 100 milyonu aşkın nüfusa sahip ve yaklaşık 7000 adadan oluşmakta. 1590 yıllarına kadar ülkenin neredeyse tamamı Müslüman iken Batılıların sömürgesi sonucu şimdi yüzde 88’u Hristiyan, yüzde 5-6’sı ise Müslüman. Geri kalanı geleneksel dine mensup. Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bölge Mindanou bölgesi olup, burada 6 milyon civarında Müslüman yaşamakta. Gelen misafirlerimiz, Mehmet Derindağ ve ailesi. Filipinlerin güneyinde bulunan Mindanou Bölgesi YÖK Başkanı Norma Şerif Hanım, Kızı Dr. Noralin Şerif, iki yıl önce Müslüman olan sekreteri Fatma Hanım ve Norma Şerif’in torunu Muhammed Bey. Filipinli bu heyetle tanışmamıza 2003 yılında hizmet maksadıyla Filipinlere giden Mehmet Derindağ kardeşimiz vesile olmuştu. Bizimle tanışmaları ise Erkam Yayınları’ndan çıkan bazı İngilizce dini kitaplar sayesinde oldu. Mehmet Bey, bu kitaplardan oraya götürdüğünde bu eserlere çok ihtiyaç olduğundan bahsederek zaman zaman bizden İngilizce kitap talebinde bulundu. Bizler de zaman zaman onlara kitap göndermiştik. Mehmet Bey’in ifadesine göre bu kitaplar sebebiyle yüzlerce kişinin Müslüman olduğunu öğrendik. Ayrıca İngilizce hazırlanmış İslami ilimler ders kitaplarının birçok okulda okutulmak istendiğini öğrendik.

YÖK Başkanı Norma Şerif’e bağlı üniversitelerdeki binlerce öğrencinin bu eserlerden hazırlanacak ders kitaplarından istifade için İstanbul’da bir müfredat çalışması yapma teklifi bizlerce makul görüldü. Bu maksatla bizi ziyarete gelmişlerdi. Oldukça verimli geçen bu ziyaret programı çerçevesinde Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı Kız Kur’an Kursu’nu da ziyaret ettiler. Orada YÖK başkanı Norman Şerif ve kızı seminer verdiler. Buradaki konuşmalarında özellikle Türkiye gibi bir ülkede hür ve bağımsız bir şekilde İslami bir hayatı rahatça yaşayabilmenin ne büyük bir nimet olduğunu vurgulamışlardı. Ayrıca İslam dünyasına imkanları ölçüsünde kol kanat geren ve yardım eden bir ülkeye sahip olduğumuz için çok şanslı olduğumuzu ifade ettiler. Özellikle ülkemizde yaşayan 3 milyonu aşkın Suriyeli Müslüman kardeşlerimize ev sahipliği yapmamız, onlara Ensar olmamız kendilerini oldukça etkilemiş olmalı ki, Norma Şerif’in kızı Dr. Noralin Şerif, kolundaki bileziğini çıkarıp “Siz çok cömert bir milletsiniz. Lütfen bizim de Suriyeli kardeşlerimize bu küçük ikramımızı veriniz. Çorbada bizim de küçük bir payımız olsun” demeleri bizleri gerçekten duygulandırmıştı.

Misafirlerimizi bir haftalık program sonrasında ülkelerine yolcu ettik. Ancak kısa süre sonra Filipinlerde, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bölgede baş gösteren üzücü ayaklanma olayları bizleri derinden etkiledi. Dün huzur içinde yaşayan Müslümanların artık evleri bombalanıyor, 2000’i aşkın insan ölüyor, binlerce insan yaralanıyor, yüzbinlerce insan evlerini terk edip başka yerlere hicret etmek zorunda kalıyor, yollarda ser sefil vaziyette perişan oluyordu. Bir anda her şey değişmiş, Müslümanların etrafında kara bulutlar dolaşmaya başlamıştı. Neler olduğunu biraz daha yakından görmek anlamak için Mehmet kardeşimizin gönderdiği mektubu birlikte okuyalım.

..............................................................

 


Alican Tatlı'ın Yazısı.