Merve Kurtoğlu

Asım Gültekin’in Birden Bine isimli yeni kitabı çıktı. Kelimelerin kökenine dair merakı olanlar, şimdi sayıların kökenine de merak salacak. Evinde 600’den fazla sözlük olan Gültekin, kuşkusuz bu alanda az sayıdaki emektarlardan. Kendisi ile yeni kitabı hakkında konuştuk ve kitabı okuyanların görüşlerine başvurduk.

“Birden Bine” isimli etimoloji çalışmanız “Türkçe’de sayıların kökeni üzerine denemeler” alt başlığıyla İz Yayıncılıktan çıktı. Bu alanda bildiğim kadarıyla pek çalışma yok?

Bu alanda yerli, yabancı hiçbir kitap yok. Birkaç makale var, o makalelerde de Türkçe 20 adet sayının 12 tanesi ile ilgili hiçbir açıklama yapılamıyor zaten. Yapılan açıklamaların bir kısmı da hatalı.

Fikir olarak nasıl ortaya çıktı bu kitap ve neden sayılar üzerine çalışmaya karar verdiniz?

Ben zaten yıllardır kelimelerin izini süren biriyim. Bir kelimeye niçin öyle denildiğini anlamaya çalışmayı bilginin hakikatine ve eşyanın hakikatine giden yolda ilk önemli adım olarak görürüm.

Öncesi olmayan bir alanda çalışmanın kuşkusuz türlü zorlukları vardır. Siz nasıl aştınız bu zorluğu? Hangi kaynaklardan beslendiniz?

Dediğim gibi konu ile ilgili kaynak yok denecek kadar az. Kaynaklar da bu konuyu çözebilmiş değil. Ama evinde sadece 600’den fazla sözlüğü olan biri olarak Türkçe üzerine yazılmış birçok temel ve yan kitaba müracaat ettim, hatta o kitaplardaki kimi yanlışlıkları müşahede ettim. Fakat asıl kaynağım Hüseyin Rahmi Göktaş’ın “Türkçe’nin Ruhu” kitabıyla efkar-ı umumiye sunduğu ‘Kökses Teorisi’dir. O teori olmasa idi sayıları çözmem mümkün olmazdı. 12 yıldır bu teori ile ilgili çalışmalar .........................................................

Etimoloji çalışmalarınızın sadece bu kitapla sınırlı olmadığını biliyorum. Yıllardır bu alanla ilgili gayretleriniz var. Dersler veriyorsunuz, MEB ile proje gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz. Başka neler yapıyorsunuz bu alanda? 


GENÇ'ın Yazısı.