Furkan Özkul

89. Oscar Ödül Töreninde En İyi Kısa Belgesel ödülünü “The White Helmets” (Beyaz Baretliler) aldı. Yanı başımız Suriye’de 5 yılı aşkın bir zamandır süren ve her geçen gün vicdanımızı daha da sızlatan zulmü tüm yalınlığıyla gösteren bir belgesel bu. Mutlaka izleyin. Suriye iç savaşında çok sayıda kişinin hayatını kurtaran, gönüllük esasıyla çalışan, Türkiye’de AFAD tarafından eğitilip lojistik destek sağlanan Suriye Sivil Savunma, ya da bilinen adıyla “Beyaz Baretliler”in hikayesini anlatıyor. Filmin Suriyeli Kameramanı Halid Hatip, vizesi iptal edildiği için ödül törenine katılamadı. Halep’te doğup büyüyen, savaşla birlikte videolar ve fotoğraflar çeken Hatip, kurulduğundan bu yana Beyaz Baretliler’de kurtama çalışmalarına katılıyor. Dünyadan tek beklentisinin bu belgeseli izleyip, bombardımanların durması için uluslararası arenada baskı yapılması, sivil ölümlerin önüne geçilmesi için çaba sarf edilmesi olduğunu söylüyor. Türkiye’nin Suriye meselesinde en çok gayret gösteren ülke olduğunun altını çiziyor. Hatip ile belgeseli ve kendi hikayesini konuştuk.

Suriye’de bombaların altında fotoğraf ve video çekiyorsunuz, vazgeçip başka bir iş yapmayı düşünmediniz mi?

Dört sene önce, Halep Basın Merkezi ve Sivil Savunma’ya katıldıktan sonra fotoğrafçılık tecrübem başladı. O zamandan beri tüm gücümle Suriye’de yaşananları belgelendirmeye çalışıyorum. İnsani görevlerini yapan fotoğrafçı ve gönüllü arkadaşlarımı kaybetmek gibi çok zor zamanlardan tutun da, hayatımı kaybetmeye sebep olabilecek bombardımanlara maruz kalmak gibi çok tehlikeli zamanlara kadar birçok sıkıntıyla karşılaştım. Fakat bir gün bile teslim olmayı ve bu işi bırakmayı düşünmedim! Çünkü bunun, hayatımın bir parçası olduğunu hissediyorum.

Beyaz Baretlilere nasıl katıldınız?

2013 yılının başında, o zamanki hava saldırısı sonucu meydana gelen olayları belgelendirme ve fotoğraflama çalışmasına yardım etmek amacıyla Halep Basın Merkezi’ne katıldım. Sivil savunma fikrini öğrendiğimde Halep şehrinde yer alan Hananu Merkezi’ndeki gönüllülerle karşılaştım. Bu işe yürekten inandıktan sonra gönüllülerin çalışmalarını belgelendirerek ve fotoğraflayarak ...............................................................................

Beyaz Baretliler tam olarak ne yapıyor? 

Kendi hikayenizin filmini yaptınız, hem de çok zor şartlar altında. Peki bu filmle neyi hedeflediniz?

Oscar alacağınızı bekliyor muydunuz? 


GENÇ'ın Yazısı.