“Gerçeği insanlarla ölçerek değil, insanları gerçekle ölçerek tanı!” Hz. Ali

Bir “tweet” neler ifade eder? Yazanın cinsiyeti ya da eğitimi ne kadar farklı olursa olsun, sosyal medyada kullanılan kelimeler, temelde başkalarını etkilemek amacıyla yazılır.

Bu noktadan hareketle, Pensilvanya Üniversitesi Psikoloji bölümünde görev yapan uzmanlar, “Doğal Dil Gelişimi (NLP)” metoduyla Almanya ve Avusturalya’daki tweet mesajlarındaki kelimeleri inceleyerek, yerleşmiş olan basmakalıp yargıları bulmak istediler.

Örneğin, erkek adam, “çok şirin” der mi? Katılımcılardan sadece içeriği göz önüne alarak tweet yazanların cinsiyetini, yaşını, eğitimini ve politik tercini, belirlemeleri istendi. Varsayımların bazıları isabetliyken, bir çoğunun da yanlış olduğu ortaya çıktı.

Araştırmayı kaleme alan Duke Üniversitesi’nden Jordan Carpenter, üniversite okumamış olanların daha çok küfürlü kelime kullandığı gibi insanların zihninde yerleşmiş olan temelsiz bazı önyargılar bulunduğunu belirtti. Katılımcılar, yazanların politik tercihleri konusunda karar veremedikleri zaman, cinsiyet konusundaki klişelere başvurarak genelde bayanların liberal, erkeklerin ise muhafazakar görüşe yatkın olduklarını düşünmek istediler. Yine, erkeklerin teknolojik konularda kadınlardan daha çok yazıştığı doğru olmakla beraber, bayanların yazdığı teknolojiyle alakalı tüm konuşmaların erkeklere ait olduğu zannedildi.

Psikoloji bölümünden Daniel Preotiuc-Pietro’ya göre, araştırmanın en önemli yönü, şimdiye kadar yapılan çalışmalardaki metodun değişmesiydi. İlk kez, önce davranış biçimleri ortaya konarak, onların kime ait olduğu üzerinde duruldu ve açıkça sormak yerine, zihinlerindeki kalıpların kendiliğinden ortaya çıkması sağlandı. Çünkü genelde insanlar, bakış açısındaki sınırların farkında olmaz ve objektif değerlendirme yapabilmek ister.

Kadın veya erkek olmamızın, nasıl düşündüğümüz üzerinde etkisi var mıdır? Yani cinsiyetimiz bizi nasıl sınırlandırıyor, kullandığımız kelimeleri bile yönlendiriyor mu? Nöro-psikiyatrist Louann Brizendine, “Kadın Beyni (Female Brain)” isimli kitabında, bebeğin önce kadın beyni ile anne ........................................................................................


Sevilay Kösebalaban'ın Yazısı.