IKBY Başkanı Mesut Barzani geri adım atmazsa Irak Kürt Bölgesi, 25 Eylül’de bağımsızlığı oylamak için referanduma gidiyor. Mesut Barzani, gelen tepkilere rağmen aldıkları referandum kararı için “Geri adım yok” diyor. Kuzey Iraklı Kürtler ise Irak’ta çatışma ortamı sürüyor, gerilimin daha ne kadar devam edeceği bilinmiyor, Kürtler için en iyi alternatif ayrılmak, diyorlar.

Iraklı Kürtlere göre en iyi alternatif ayrılmak ama ayrılmanın önünde pek çok sorunlu alan var. Kerkük’ün kimin olacağı bunlardan biri. Kimse petrol fışkıran bu şehirden vazgeçmiyor. Şehirdeki tüm etnik gruplar hak iddia ediyor Kerkük üzerinde. Dolayısıyla gerilim kaçınılmaz. Referandum kararı, bölgesel aktörler arasındaki mukadder görülen hesaplaşmayı daha öne çekebilir.

Uluslararası çevrelerden Barzani yönetimine uyarılar geliyor, referandum kararı çok daha büyük sorunla çıkartır diye. Ama onlara bu konuda destek veren bölgesel ve küresel aktörler de yok değil. İsrail mesela.

İsrail merkezli Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Edy Cohen, ”İsrail’in bağımsız Kürdistan’a ihtiyacı var” başlıklı yazısında, İsrail’in bağımsız Kürdistan’ı, desteklemesi gerektiğini ve destekleyeceğini belirtiyor. Bunun “İsrail’in hem ekonomik hem de güvenlik açısından çıkarına olduğu” tespitiyle birlikte.

İsrail’in bölgede bir Kürt devleti kurulması için çabaladığı, bunu Kürtler için değil kendi stratejik çıkarları için istediği sır değil. Bölgede kurulacak muhtemel bir Kürt devleti demek; Kürtlerin, Arapların, Türklerin ve İranlıların birbirine girmesi demek. İsrail’in hayal ettiği şey de bu değil mi?

Bölgedeki kutuplaşma o kadar derinleşmiş vaziyette ki kimi Arap ülkeleri de kendi stratejik çıkarlarına denk düştüğü için bir başka Arap ülkesinin parçalanmasını ister hale gelmiş vaziyette. “Barış içinde çalışarak, bölgede Türkiye’nin, İran’ın ve Irak’ın amaçlarını engellemek için Büyük Kürdistan’ın kurulmasını sağlamalıyız” ifadeleri Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki gizli görüşmelerde Riyad’ı temsil eden Enver Macid Eşki’ye ait. 


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.