Dertli Sözlük müdürü Seyfullah Bayram ile sözlükte son durumu konuştuk:

Konuşan: Hikmet Sami Ay

Dertli Sözlük nedir? Ne zaman kuruldu? Kimler kurdu? Ne yapar?

Dertli Sözlük söyleyecek sözü olan bir grup gencin öncülüğünde 21 Nisan 2010’da açıldı. Sözlük Genç Dergi’nin farklı birimlerinde çalışmakta olan Seyfullah Bayram, Ali Düz ve Semih Taneri tarafından kuruldu. Şimdilerde ise sözlük yazarlarından müteşekkil bir istişare kurulu tarafından yönetilmektedir.
 
Ne yapar sorusuna gelirsek; Halkımızın bağrından çıkmıştır, içimizden biridir. İncitmeyi - incitilmeyi sevmez. İyiyi ve güzeli sever fakat iyiyi daha çok sever. Münazara, müzakere ve mücadeleyi destekler, münakaşaya kesinlikle karşıdır. Milletimizin maddi ve manevi değerleri konusunda hassastır. Fakat baygın, katı, manasız bir muhafazakarlığa ve sansürcü zihniyete de sahip değildir.

Dertli Sözlük, bilgiyi, faydalı ilmi, dedikodusuz ve öneriler barındıran eleştiriyi, yanı sıra jesti, espriyi, mizahı, gençlik enerjisini, coşkuyu önemser. Dertli Sözlük, iyi ve güzel kaygılarla ve her zaman daha derini arzulayan sorgulayan bir merakla yola çıkmıştır. Amacı, evet dünyayı kurtarmaktır.

Şu an sözlükte durum nasıl? Kaç yazar var sözlükte? Şu ana kadar kaç başlık açıldı? Hedefiniz nedir?


Dertli Sözlük’te Ekim 2011 itibarı ile 430’u onaylanmış yazar olmak üzere 700 üye var. Yazarlık başvurularının hepsini kabul etmiyoruz çünkü bir kalite kaygımız var. Ekim 2011’e dek 12000 civarı başlık açıldı. Artan bir ivme ile iyiye doğru gidiyoruz. Hedefimiz ivmeyi muhafaza etmek ve istikrar.

Sizce Dertli Sözlük uzun soluklu bir koşuyu kaldırabilecek potansiyel taşıyor mu? Yoksa kısa sürede sözlük tarihinde bir hatıra mı olacak?

Bunu zaman gösterecek, bugün koşuyoruz, sağ olsunlar yazarlarımız da bizimle beraber koşuyorlar. Niyetimiz sanal alemde hoş bir sada bırakmak. Yarın ne olacağını bilmiyoruz ama evvelki soruda da cevapladık: Artan bir ivme ile iyiye doğru gidiyoruz. Hedefimiz ivmeyi muhafaza etmek ve istikrar.

En beğendiğiniz yazarlar kimler? Yani sözlüğe yeni giren birine doğrudan tavsiye edebileceğiniz üç yazar kim olurdu?

3 çok küçük bir rakam, çok iyi yazarlarımız var.

Sözlüğünüzü diğer sözlüklerden ayıran en önemli farklar neler?


Bilgiye-ilme hürmetimiz ve hakikate olan inancımız, bizi sözlük kulvarında şimdiye kadar ortaya konulan eserler içinde doğruya, güzele ve derine temas eden her bilgi ‘parçasına’ hürmet etmeye zorlamaktadır. Dertli sözlük, diğer sözlüklerden ayrılmak istemekte ve fakat onları tümüyle aşağılamamaktadır.

Yazarlarımıza arada sırada bilgisayarı kapatmalarını tavsiye ediyoruz. :) Bir de sistemi kuramadığımız için gerçekleştiremedik ama sözlükte yazarların istedikleri zaman çay içebilecekleri bir çay ocağı açmak istiyoruz.

Sözlükte yazar olmak zor mu? Hangi vasıfları arıyorsunuz, şartlar nedir?


Sözlüğe üye olmak için bir adet internete bağlı bilgisayar kâfi. Üyelik bu kadar basit. Sözlüğe en zor üye olan arkadaşımız 2 dakikada üye oldu, onun da interneti çok yavaşmış.

Üyelerin yazar vasfını kazanabilmeleri için bir miktar tanım girmeleri gerekiyor. Sözlük yöneticisi arkadaşlar bu tanımların sözlük anayasasına uygunluğunu inceleyip başvurunun onaylanıp onaylanmayacağına karar veriyorlar. Tanımlarının tamamı alıntı olan, tanımları aşırı derecede yazım hatası içeren ve sözlük anayasının temel maddelerine aykırı başvuruları onaylamıyoruz.

Dertli Sözlük`ün reklamı neden pek yok? Paraya ihtiyacınız var mı? :)

Çok para var o işte.. Hesap numaramız yok ama mail adresimiz var, hem de gmail: [email protected]

Sözlüğünüzde yapılmış orjinal birkaç yorumu bizimle paylaşır mısınız?

Hepsini ya da birkaçını buraya taşımayalım sizleri sözlüğe davet edelim. Sözlükte ‘Hoş’ butonuna tıklamak suretiyle bu tanımları okuyabilirsiniz.

Son sözlerinizi alalım..

Söyleyecek sözü olan herkesi mekanımıza sözlük formatı ve kurallarına riayet eşliğinde bekliyoruz.


GENÇ'ın Yazısı.