Abdestlerimizi tazeledik.  İkindi namazını yeni imanla tanışmış kardeşlerimizle birlikte kıldık. Onlarla aynı safı ve secdeyi paylaşmak da ayrı bir hazdı doğrusu… Onların hangisi abdest aldı? Nasıl namaz kıldılar? diye de sormayacaksınız biliyorum. Allah için eğilmiş başlar vardı. En unutulmaz secdenin mekânı olarak.

Burkina Faso’ya ulaşalı çok geçmemişti. Bir Perşembe günü köyün birisine hidayet törenine gideceğimiz söylendi. Methini duyduğumuz ama tadını bilmediğimiz özel bir tören için yola çıktık. Ben Burkina Faso haritasına bakınca, mesafelerin çok yakın olduğunu düşünürdüm. Ama buna da alışacağız. Çünkü yollar bildiğimiz cinsten değilmiş meğer. Mesafe de öyle.

Daha sonradan öğrendiğimiz köyün hikâyesi de bir o kadar çarpıcıydı. Bir yıl önce bölgede yaşayan Müslümanlar için bir miktar Kurban hediyesi gönderilmiş. Giden ekibin başında bulunan Burkinalı ve adaşım olan bir kardeş, etleri dağıtır. Bakar ki aynı garibanlığı paylaşan ama Hristiyan olduklarını öğrendiği diğerleri de orada yaşamaktadır. Onları bir poşet etten mahrum bırakmanın çok da olmayacağını düşünür ve onları da nasiplendirir. Köylüler, bu olay karşısında cidden şaşkın bir halde bakakalırlar. Zira tanımadıkları ve farklı dine mensup olan kişiler tarafından kendilerine bir şeyler verilmiştir. Oysaki bunların babadan kalma dinleri Hristiyanlık değil. Onlar bu dine kendilerine peşinen teklif edilen para vb. maddi imkânlar hatırına girmişlerdi. Uzaklardan gelen beyaz adamın elinde tuttuğu İncil bedava ulaşmıyordu onlara. Şimdi şartsız ve beklentisiz etler, ulaştı ellerine.

Bizim Haşim, onlara kendilerinin Müslüman olduklarını, bu Kurbanın Türkiye’deki kardeşleri tarafından hediye edildiğini anlatır. “Müslüman olursanız size de et var!” demez. Ama onların da İslam’a girmesiyle hem bizlerin memnun kalacağını, hem de kendilerinin hak dine girmiş olmaktan dolayı mutlu olacaklarını anlatır.

Aradan birkaç ay geçer ve köyden haber gelir. Köylü, köy kralıyla beraber İslam’a girmek istiyor. Benim ilk katıldığım hidayet töreni olsa da ekibimizin katılacağı ve mühtedilerin Hristiyanlardan oluşacağı ilk grup bunlar. Ağaçların arasında, kurak ve tozlu bir yere ulaştık. Çevredeki dağınık evlere bakılınca köy .....................................................................


Haşim Akın'ın Yazısı.