Elektronik ticaret internet ile birlikte hayatımızı kolaylaştıran en önemli yeniliklerden birisidir. Son 10 yılda herhangi bir mekan ve zamanda sadece interneti kullanarak ürün satmayı ve satın almayı kolaylaştıran yüzlerce yeni teknoloji geliştirildi. Birçok alışveriş sitesi ve bu sitelerin altyapılarını oluşturan teknoloji firmaları kuruldu, bu sayede akla gelebilecek her türden ürünün elektronik imkanlarla ticareti yapılmaya başlandı.

Fakat tüm geliştirme ve yeniliklere rağmen elektronik ticaret birebir ticarete nazara çok daha hassas. Zaten doğasında var olan “yeniliğe açık” olmasından mütevellit her an değişim içerisinde. Bu değişimler arasında dijital alışverişlerin güvenliği ise çok önemli bir yere sahip. Özellikle altyapı anlamında sürekli iyileştirmeler yapılıyor. Güvenlik sertifikaları geliştirilerek verilerin yabancı kişilerin eline geçmesi önleniyor, satıcı ve alıcıların mesafeli satış sözleşmesi imzalanması suretiyle doğru ürün satım/alımı gerçekleştirmeleri ve mağduriyetlerin önlenmesi sağlanıyor. Fakat tüm çabalara rağmen ülkemizde birçok insan elektronik ticarete mesafeyle yaklaşıyor.

Bu yaklaşımın önemli sebeplerinden birisi de kart bilgilerinin ele geçirilmesi veya müşterinin haberi bile olmadan kart bilgilerinin alışverişlerde kullanılmasıdır. Özellikle yeterli güvenlik önlemi almamış elektronik ticaret sitelerinin veri tabanlarının çalınması sonucu birçok kart bilgisi art niyetli kişilerin eline defalarca geçti günümüze kadar. Yine sahte satıcıların oluşturduğu güvensiz alışveriş sitelerine aldanan kullanıcılar da maalesef kart bilgilerini bu kişilerle paylaşmış oluyorlar. Neticede müşteriler kartlarının yurtiçi veya yurtdışı çeşitli alışveriş sitelerinde yabancı kişilerce kullanılması sonucu mağduriyetler yaşıyorlardı.

Bu yaşanan mağduriyetleri gidermek adına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) 7052 sayılı kararı neticesinde Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara, bireysel müşterilerine ait tüm banka kartı ve kredi kartlarının 16 Ağustos 2017 tarihinden itibaren yurtiçi ve yurtdışı elektronik ticaret işlemlerine kapatılması yönünde bir talimat verdi. Bu tarihten sonra verilecek olan yeni kartlar ise müşterilere elektronik ticarete kapalı olarak gönderilecek.

Ancak endişe etmeyin. Elektronik ticarette banka ve kredi kartını kullanmaya devam edebilirsiniz. Bankanızla iletişime geçerek veya online şube, SMS, ATM gibi kanallardan onay vermek suretiyle kartlarınızı elektronik ticarette kullanmanız elbette mümkün. Aslında bakıldığında bu düzenleme elektronik ticaretin yayılmasında olumsuz bir etki oluşturuyormuş gibi görünüyor fakat “elektronik ticaret çok kişiye yayılsın”dan ziyade “elektronik ticaret güvenle yayılsın” demek en doğrusu. Zira ticaret nerede olursa olsun güven esasına dayanır.

Yeni düzenleme ile ilgili BKM duyurusunu linkten inceleyebilirsiniz. Kartlarınızı elektronik ticarete açmayı unutmayın!

Link: genc.in/bkmET


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.