Ayın Sitesi: “ninite.com”

Bir zamanlar teknoloji günümüzdeki kadar gelişmemişken kişisel bilgisayarlarımıza yeniden sistem kurmak çok zahmetli bir işti. Özellikle bir dönemler birçok bilgisayar dükkânının camında “format atılır” yazılı notlar bulunuyordu. Çoğu zaman da sadece işletim sistemini kurup öylece teslim ediyorlar, ihtiyaç duyduğunuz temel programları kendiniz yüklemek durumunda kalıyordunuz.

Bilgisayarlar çok gelişmiş olsa da zamanla çeşitli sorunların yaşanması kaçınılmaz hâle geliyor. Bir noktadan sonra da ilk günkü performansa dönmek gerektiğinde “format atmak” en pratik çözüm oluyor. Her ne kadar günümüzde işletim sistemini ilk günkü haline getirmek tek tıkla mümkün olsa da gerekli yazılımları yüklemek oldukça vakit alan ve zahmetli bir iş olmaya devam ediyor. Temel yazılımları yüklemeyi kolaylaştırmak adına kurulan Ninite ise büyük bir zaman ve iş tasarrufu sağlıyor.

Ninite web sitesine girdiğinizde tarayıcı, medya, görsel, belge, güvenlik vb. tam 11 kategoride yazılımlar karşınıza çıkıyor. Bu yazılımlardan ihtiyacınız olanları işaretleyip indirdiğinizde tek bir dosya iniyor. Bu dosyayı bir defa çalıştırdıktan sonra arkanıza yaslanıp tüm işlemleri Ninite’ye bırakmanız yeterli. Seçtiğiniz yazılımlar arka planda otomatik olarak indirilecek ve yüklenecektir. Üstelik bir süre sonra indirdiğiniz dosyayı tekrar çalıştırarak uygulamaların yeni versiyonlarının kontrol edilmesini ve varsa güncel versiyonun indirilip yüklenmesini de sağlayabilirsiniz. Tüm bunları hiçbir ücret ödemeden yapabilirsiniz!

Ninite’yi kullanarak yazılımları yüklemek/güncellemek için ninite.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.