“Dünya bizi bekliyor” diye ayağa kalkmıştık. Ebedi gençliğe sevdalı gönüllülerdik. Niyetimiz; mazluma, garibe, dertliye derman olmak, küreyi içine alacak bir yürek genişliğine erişmekti. Gönül coğrafyamıza her yaz yapmayı adet haline getirdiğimiz gönüllülük seferleri böyle başladı. İstedik ki bu seferler hepimizin ufku olsun. Gidenin nasıl geri geldiğini biliyorduk çünkü. Esas gittiğimiz yer kalbimizin karasıydı çünkü. Hep gönül alıp gönül verdiğimiz seferlerimizde bu yaz da iki ayrı GENÇ Gönüllü grubu Afrika, Balkanlar, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerde ebedi gençliğin izini aradılar, GSB, TİKA ve ufku açık STK’ların desteğiyle yapılan bu seferlerden yine çok güzel neticelerle döndüler. GENÇ Gönüllü Kızların ilk Afrika seferinin de içinde yer aldığı dosyamız bu güzelliklerle kendiliğinden ortaya çıktı. Ebedi gençliğin izindeki gönüllülük seferleri GENÇ olarak bismillah dediğimiz günden bu yana hep rüyamızdı. Daha on sene geçmeden bizi rüyamıza uyandıran Allah’ımıza hamd ediyor, sizi dosyamızla baş başa bırakıyoruz.

“Niyet önderliği” ufkuyla kurulduğu günden bu yana 500’den fazla ebedi gençlik sevdalısını gönül coğrafyamıza taşıyan, gönüllük şuuruyla “Dünya bizi bekliyor!” satırını sadırlara işleyen Uluslararası Genç Derneği (UGED), bir yurtdışı projesini daha alnının akıyla sonlandırdı. Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) desteğiyle İstanbul Maltepe Gençlik Merkezi ile ortaklaşa yapılan proje kapsamında gönüllüler Arnavutluk, Fildişi Sahili, Burkina Faso, Gana, Nijer, Kosova, Tanzanya ve Sudan’a gitti, mazlum coğrafyalardaki kardeşleriyle buluştu ve yine imar, ihya çalışmalarında bulundu. 40 gönüllünün katılımıyla gerçekleşen proje kapsamında gidilen bölgelerde köy ziyaretleri, köy okullarının onarımı, çeşitli tadilatlar, su kuyusu açma faaliyetleri, yardım dağıtımları ve yardım-erzak dağıtımı yapıldı.

Gönüllü Müteşebbislik Yaptılar!

2017 “Dünya Bizi Bekliyor!” projesinin, kendisini öncekilerden özel ve öncelikli kılan önemli bir farkı var: Bu projeye katılan gönüllüler yardımların finansmanın bizzat kendileri buldular. Sefere niyet ettikleri günden itibaren çevrelerinden yardım topladılar, kermesler, yardım kahvaltıları düzenlediler, kendi imkanlarıyla yaptıkları ayraçları; hediyelik eşyaları sattılar ve elde edilen geliri mazlum coğrafyalara, ihtiyaç sahibi olan kardeşlerine ulaştırdılar. Beklenilenden de çok daha fazla, bereketli geri dönüşler elde ettiler, gittikleri yerlere gönülleri gibi, elleri de dolu gittiler...

Yıllar Önceki Gibi: Değişmeye Gittiler, Değişip Geldiler!

GENÇ Gönüllüler’in yaklaşık iki hafta süren seferleri sonlanıp da geri döndüklerinde biz yine beklediğimizle karşılaştık. Gönül yapmaya gidenler kendi gönüllerini ihya ederek geri döndüler. Şimdi de gördüklerini, tecrübelerini, gönüllerine düşenleri paylaşmak ve belki yeni seferlere vesile olmak için yeni bir gayrete soyundular. Kimisi Fildişi Sahili’ndeki okul inşaatında kardığı harcın keyfini, kimisi Gana’da ziyaret ettiği yetimhanedeki çocukların bakışlarını, kimisi de Kosova’da “Bizler de Türküz” diyen kardeşlerinin sözlerini anlatacak, okullarında konferanslarla, buluşmalarla, çevrelerinde gerçekleştirecekleri bilgilendirme toplantıları ile yaşadıkları ölümsüz anları yeni gönüllerin dirilmesine vesile kılmaya ve “Dünya Bizi Bekliyor” demeye devam edecekler.

GENÇ olarak daha evvelki seferlerden daha farklı bu projeyi, 2017 GENÇ Gönüllü seferlerini sayfalarımıza taşımak istedik. İzlenimlerini derlediğimiz gönüllülerle ilgili ortak bir noktadan bahsedilebilecekse o da yıllar önce yine bir Afrika seferi sonrası yaptığımız dosya başlığıdır: “Değiştirmeye gittiler, değişip geldiler...”


Salih Yüzgenç'ın Yazısı.