Ömer Faruk Özbil

Liseyi bitirdikten sonra çalışmaya başladı. İşler istediği gibi gitmeyince askere gitmeye karar verdi. Askerde gördüğü disiplin ona düzenli çalışmayı öğretti. Üniversite sınavına çalışan asker arkadaşını görünce içindeki okuma aşkı yeniden gün yüzüne çıktı. Askerden sonra çalıştığı mağazada lazım olan bir belgeyi almak için gittiği halk eğitim merkezinde üniversite hazırlık dersleri almaya başladı. Milyonlarca adayın girdiği sınavda ilk iki bine girdi. Gönlündeki bölüme, İbn Haldun Üniversite İslami İlimler bölümüne yerleşti. Mehmet Çilenger ile genç bir insanın azim dolu hikayesini ve bu süreçte başından geçenleri konuştuk.

1993 yılında Isparta’ya bağlı Aksu ilçesinde dünyaya geldi. Lise eğitimini Isparta’da tamamladıktan sonra askerlik görevi için Hakkari’ye gitti. Bir süre mağazalarda çalışan Mehmet, şu an İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler bölümünde okuyor. 

Milyonlarca adayın girdiği üniversite sınavında hatırı sayılır bir başarı elde ettin, seni canı gönülden tebrik ederiz. Öncelikle şunu sormak istiyorum: Neden üniversite okumak istedin, bundaki muradın nedir?

BİM’de çalışmaya başlamıştım, belli bir süre sonra bana yükselme teklifi geldi. Bende düşündüm; “Ne yapmak istiyorum? Amacım maddi yönden kendimi rahat ettirmek mi yoksa okuduğum kitapları arttırıp ilim ile meşgul olmak mı?” diye çok düşündüm. Sonra dedim ki ben okumak istiyorum ve vatanıma bu şekilde hizmet etmek istiyorum dedim ve kendime bir rota belirledim. Ama öncesinde şu bölüm ya da bu bölüm şeklinde bir hedefim yoktu. Sadece çalışmaya odaklandım, elimden geleni yapayım nasıl olsa sonucunda bir puan çıkacak ve kafamda ona göre bir tercih belirlenecek dedim. Tercih gününe kadar kafamı bu gibi şeylerle bulandırmak istemedim. Sen işine bak, zaten markette de çalışıyorsun boş vakit bulabilirsen şükret diyordum. İşte böyle çalışmaya başladım.

İlim tahsil etmek adına yoğun bir çalışma temposuna giriştin. Üniversitesi sınavına hazırlanırken ne gibi zorluklar yaşadın?

Ben o süreçte bilgi olarak çok iyi durumda değildim. Zaten başarılı bir öğrenci olsam liseden çıkınca bir yerlere giderdim. Beşiktaş Halk Eğitim Merkezi’ndeki coğrafya öğretmenim, yapamadığın veya boş bıraktığın soruları bir deftere yapıştır, daha sonra döner bakarsın dedi. Bende o sorulara tekrar baktım, üstünde düşündüm ve bu şekilde sorulara farklı bakış açıları yakaladım. Zaten konu çalışamıyordum, 2 gün iznim vardı. Ben de o süreçte mümkün mertebe soru çözerek, pratik yaparak hazırlandım. Bu arada BİM’de çalışırken çevrede okuyan ve markete müşteri olarak gelen üniversite öğrencileri bana tavsiyelerde bulundular, ders çalışmama katkı sağladılar. Askerde iken bir arkadaşım tekrar üniversite sınavına hazırlanmaya karar verdi ve yüklü miktarda kitap siparişi verdi. Bende ona imrendim. Ama belli bir süre sonra kitapların çokluğunu görünce o arkadaşım çalışmayı bıraktı. Askerliği Hakkari’de yapıyorduk, bizim oralar terör bölgesi olduğu için çocuk sınava gidemedi. Sonradan o çalışmayı bırakınca ben kitaplara bakmaya başladım. Orada okumaya dair fikirler kafamda belirmeye başladı. BİM’de çalışırken hijyen eğitimi belgesi almam gerekiyordu. Bunu ise halk eğitim merkezlerinden alabileceğimizi söylediler. Ben de halk eğitim merkezine gidince oradakilere; üniversite okumak içimde kaldı eğer kurs açılırsa bana haber verin dedim. Kurs açılınca beni aradılar ben de gidip başladım. Dünya işleri ile çok uzun süre uğraşamıyorsun zaten belli bir süre sonra kafa tıkanıyor. Ben de aralarda İmam Rabbani’nin Mektubat isimli eserini okuyarak zihnimi dinlendiriyordum. Salı ve Çarşamba günleri kurs vardı, kurs bittikten sonra gidip gece mağaza kapanana kadar çalışıyordum. Perşembe ve Cuma günleri izinli oluyordum ve ders çalışıyordum. O günlerde Halk Eğitim Merkezinde kalıyordum. Yol çok uzun sürüyordu ben de o süreyi yolda harcamak yerine ders çalışarak geçiriyordum. Hiç ...............................................................................................

Bu zorlu süreçleri aşmak için ciddi bir irade koydun ortaya. Bu irade nasıl ortaya çıktı, istikrarını sürdürmeyi neye borçlusun? 

Bundan sonrası için nasıl bir hedefin var, üniversite okuduğun süre içerisinde neler yapmak istiyorsun? 

İnsanlar Mehmet Çilenger’i nasıl tanısınlar istersin?

Üniversite sınavına hazırlanacak olanlara neler tavsiye edersin, nasıl bir çalışma disiplini içerisinde olmalılar? 

Mutlaka okunması gereken 3 kitap nedir?

Elinde bir mikrofon olsa ve sesini tüm dünya duyacak olsa ne söylerdin?


GENÇ'ın Yazısı.