Dergimizin editörü Süleyman Ragıp Yazıcılar’ın şiirlerini topladığı “Güzel Gölgelik” isimli yeni kitabı raflardaki yerini çoktan aldı. Şair yönünü bugüne kadar pek aşikar etmeyen, genelde dostlarına özel şiirler yazan editörümüzle bu yeni kitabı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Mısralarının ilham kaynağından, iyi şiirin olmazsa olmazına; şiirleri neden fotoğraflarla süslediğinden tavsiye ettiği şairlere kadar pek çok soruyu içtenlikle yanıtladı. Şair namzetlerinin nelere dikkat etmesi gerektiğini de sormadan edemedik.

Şiir kitabınız “Güzel Gölgelik” Aşina Kitap’tan geçen ay çıktı. Bu sizin ilk kitabınız aynı zamanda. Uzun yıllardır şiir yazan, günlük tutan biri olarak neden ilk kitabınız bu kadar gecikti?

Her şey kısmet meselesi. Kendim hakkında fazlaca hüsnü zan besleyen biriyim, güzel bir şey olacaksa hayatımda, inanıyorum ki vakti zamanı gelince oluyor. Bu anlamda, kitaplar hususunda fazladan bir gayret içinde olamadım, içimden hep “doğru zaman gelince kendiliğinden olur zaten” şeklinde düşünceler geçti. Nitekim böyle de oldu, ne erken ne geç diyebileceğim bir zaman diliminde, tatlı bir baht esintisi eşliğinde Güzel Gölgelik çıktı. Dilerim bundan sonrası da böyle olur, sonsuz akış içinde aheste aheste kendi kıvamını bulabilen kitaplarım okuyucularına merhaba der.

Kitabınızın yayınlanış serüveninden biraz bahsedebilir misiniz?

2017’nin başlarında, GENÇ Dergisi’nin tasarım şefi, kıymetli kardeşim Abdurrahim Yüce odama girdi ve “Sana bir hediyem var.” dedi. Şaşırdım, sevindim. Minik bir poşet uzattı, içinde incecik bir kitap vardı. Merakla açtım paketi ve gördüğüm şey karşısında hayatımın en mesut anlarından birini yaşadım, tarifsiz bir sevinç doldu kalbime, gözlerim parladı. Abdurrahim Yüce, o gün benim için hiç tahmin etmediğim bir şey yapmıştı; kendisine farklı zaman aralıklarında gönderdiğim şiirleri “Martı Sesleri” isimli bir kitapta toplamıştı, güzel bir tasarımla sadece iki adet basmıştı, birini kendisine hatıra olarak, diğerini de bana hediye olarak düşünmüştü. Doğrusu, en az iki hafta boyunca, bir çocuk sevinci taşıdım yüzümde. Her gittiğim yere kitabı götürdüm, hayal gibi gelen bir gerçeği yanımda taşıyor olmanın verdiği mutluluktan dolayı tanıdığım herkese “Şuna bakar mısınız?” diyerek kitabı uzattım. Kitap hâline gelmiş şiirler içimi açtı, kendi şiirlerimi yeni bir gözle ve farklı bir bakış açısıyla ele almama, değerlendirmeme vesile oldu. En son, kanaatimi netleştirdim, “güzel, insanca ve hoş aslında” dedim kendi kendime ve bu kitabın hazırlanmasına doğru yol almış olduk.

Buraya almadığınız epeyce şiiriniz olduğunu biliyoruz, seçerken neyi ölçü aldınız?

Güzel Gölgelik’te öncelikli olarak yayınlamaya değer ve cesaret bulduğum şiirleri paylaşmış oldum. Kitabın kendi içinde bir bütünlüğü oldu, o ahengi bozacağını düşündüğüm şiirleri ya yok saydım ya da sonraki kitaplara erteledim. 16-25 yaş arası şiirlerimin çoğunu şimdilik beklemeye aldığımı, bu kitapta daha çok “hayret ve hürmet” ikliminde gezindiğimi söyleyebilirim.

Şiirlerinizin ilham kaynağı nelerdir?

Sadece insan olmak beni tarifsiz bir hayrete sevk etmeye fazlasıyla yetiyor. Yaşadığımız hayatın ne çok yansıması var içimizde, ne muazzam bir şey kalp taşımak, tarif etmem zor. İnsan gibi yaşama derdi, kalbimde sonsuz ilhama vesile. Hürmet ettiğim her şey eşsiz bir ...............................................................................................

Şiirleriniz arasında en sevdiğiniz birkaç mısrayı bizimle paylaşır mısınız?

İyi şiir yazmanın olmazsa olmazı nedir?

Kurallı, ölçülü şiir yazmıyorsunuz anladığımız kadarıyla. Serbest şiir tarzını benimsiyorsunuz. 

Hangi şairler sizin yolunuzu aydınlatır? 

Bazı şiirlerinizin muhakkak çok ilginç ve güzel hatıraları vardır. Bunlardan birkaçını bizimle paylaşabilir misiniz?

Şiirlerinizi genelde dostlarınıza yazmışsınız.

Sayfaları fotoğraflarla süslemeniz de ayrı güzel olmuş. Hatıra biriktirmeyi seviyorsunuz galiba.

Biz bir söz medeniyetiz aslında değil mi?

İçindeki coşkuyu kelimelere döküp mısralar inşa etmek isteyen genç şiirseverlere ne önerirsiniz, nelere dikkat etsinler?

En azından şu isimleri mutlaka okuyun dersiniz herhalde?

Yeni kitap çalışmalarınız olacak mı?

Herkes biricik. Parmak izlerimizden yüz hatlarımıza, sesimizden algılayış biçimimize kadar her şeyimiz birbirimizden farlı ve biricik. Okuma tarzlarımız da bu anlamda biricik diye düşünüyorum. Sizin nasıl bir okuma biçiminiz var? 


GENÇ'ın Yazısı.