Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz ve gelenekselleştirdiğimiz Kahraman Göktaşı Yağmuru Gözlemi’ne 40’ın üzerinde bir katılım gerçekleşti. Her sene katılımcı sayısı ile birlikte gözlemlerimizin kalitesi de artıyor hamdolsun.

Küçüklükten itibaren astronomi ve uzay merakım sebebiyle çeşitli platformlarda farklı görüşten insanlarla beraber olma fırsatı buldum. Katıldığım seminer, etkinlik ve gözlemlerin hepsinde kendimi hep dışlanmış ve yalnız hissettim. Çünkü organizasyonları düzenleyenler ve katılan insanlarla ne yazık ki farklı dünya görüşlerine sahiptik. Dolayısıyla onların kâinata bakışı ile bizim bakışımız arasında oldukça fark vardı. Kafamı kurcalayan asıl soru ise şu idi: “Nasıl olur da Müslüman kardeşlerimiz, her gün en az beş vakit huzurunda buluştuğu Hâlık’ının, kâinatı tefekkür etme emrine rağmen bu alanı boş bırakabilir?”

İşte biz de bu amaçla yani eskiden olduğu gibi İslâm aleminde var olan uzay merakını yeniden alevlendirmek için Takiyüddin Astronomi Topluluğu (TAKAT) adında bir topluluk oluşturduk. Uzun zamandır gönlümüzde olgunlaştırdığımız bu fikri fiiliyata geçirdiğimiz 2015 yılından itibaren, Türkiye’nin dört bir yanından çeşitli kesimden insanlar TAKAT’e katılarak bu işi omuzladı. Aldığımız geri dönüşlerden, TAKAT gibi manevi değerlere sahip astronomi ve uzayla ilgili çalışmalar yapan bir organizasyonun gerçekten bir ihtiyaç olduğunu anladık. Kurulduğu günden bu yana muhtelif yerlerde Müslüman gökbilimciler resim sergisi, atölyeler, seminerler ve gözlem etkinlikleri düzenleyen TAKAT, sadece söz üreten değil aynı zamanda fikirlerin uygulamaya geçtiği bir topluluk olmayı başardı hamdolsun.

TAKAT olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliklerden belki de en çok ilgi çekeni Kahraman Göktaşı Yağmuru Gözlemlerimiz oldu. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz ve gelenekselleştirdiğimiz Kahraman Göktaşı Yağmuru Gözlemi’ne 40’ın üzerinde bir katılım gerçekleşti. Her sene katılımcı sayısı ile birlikte gözlemlerimizin ...........................................................


Muaz Erdem'ın Yazısı.