Eskiden insanlar doğayla iç içe, tüm ihtiyaçlarını kendileri temin ederek doğal bir hayat sürüyor ve gayet sağlıklı yaşıyorlardı. Fakat biz, modern çağın insanları, ısınmak için odun toplamak yerine doğalgaz kullanıyor, yiyeceklerimizi ekip biçmek yerine telefonumuzdaki uygulamadan sipariş veriyor, oturduğumuz yerden iki parmağımızla dünyayı yönetebiliyoruz. Bu mucizevi hayat tarzının ise elbette bir bedeli oluyor, bin türlü hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyoruz.

Spor yapmak esasında dinç ve sağlıklı olmak için yapılabilecek en basit ve etkili yöntemlerden birisidir. İster yürüyüş yapın ister koşun, bisikletinize atlayıp pedallayın veya havuza gidip yüzün, isterseniz temel egzersizleri yapın (fakat alelade spor salonlarına giderek yapay ilaçlar vb. hariç!) hiç fark etmez, sporun her türlüsü sağlığınıza muhakkak fayda sağlayacaktır.

Fakat ne yazık ki günümüzde herkes yoğunluğundan şikayetçi, tam anlamıyla “işimiz vaktimizden çok.” Ne ara fırsat bulacağız da, sandalyemizden doğrulup spor yapacağız? İşte bu sorunu gündeme alan “Herkes İçin Spor Federasyonu” bir mobil uygulama geliştirdi: HisApp.

HisApp Nedir?

HisApp sayesinde teknolojinin imkanlarını kullanarak her zaman ve her yerde spor yapabilirsiniz. “Herkes İçin Spor, Her Yerde Spor” sloganıyla geliştirilen uygulama Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen, yani devletimizin desteklediği bir proje. Spor yapmamak için bahaneleri ortadan kaldırmayı, sporu sürekli ertelenen bir faaliyet olmaktan öte hayatın bir parçası olmasını sağlamayı hedefleyen HisApp hayat tarzınıza uygun olan egzersizleri planlıyor, hatırlatıyor ve uygulamanızı sağlıyor.

HisApp’te Neler Var?

Uygulamaya kayıt olduktan sonra kişisel profilinizi oluşturduğunuz takdirde günlük yakılan kalori miktarı, adımsayar vb. özellikleri kullanabilir ve görüntüleyebilirsiniz. Sabah egzersizleri, evde spor, işte spor gibi bölümlerden dilediğinizi seçebilir (örneğin işyerinizde sandalye egzersizleri, masa egzersizleri vb. uygulayabilirsiniz) ve hemen spora başlayabilirsiniz.

Ayrıca hatırlatıcılar ekleyerek uygulamanın belirlediğiniz gün ve saatlerde sizi spora teşvik etmesini sağlayabilirsiniz. Liderler Panosu’nda ise günlük olarak 10.000 adım atan veya yaklaşık 90 dakika egzersiz yapan kullanıcılar listeleniyor ve ay sonunda ödül kazananların bir listesi yayınlanıyor. Spor yaparak ödül dahi kazanabilirsiniz!

Gençlerin video oyunlara kendilerini kaptırıp dijital ekranlar başından kafalarını kaldıramadığı, büyüklerin ise hayatın koşuşturmaları nedeniyle masa-sandalyelerinden zor kalktığı günümüz çağında spor yapmayı teşvik eden böyle bir uygulamanın geliştirilmesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından da destekleniyor olması çok sevindirici gelişmeler. Teknolojinin getirdiği kolaylıkların böyle verimli projelerde kullanıldığı ve desteklendiği nice projenin daha hayata geçirilmesini temenni ediyoruz.

HisApp uygulamasını iOS ve Android cihazlarınıza hisapp.org adresini ziyaret ederek indirebilirsiniz.


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.