Tesla’nın kurucusu Elon Musk 12 Ağustos 2017 tarihinde ilginç bir tweet attı: “Yapay zekânın güvenliği konusunda endişelenmiyorsanız, endişelenmelisiniz. Yapay zekâ, Kuzey Kore’den çok daha fazla risk taşıyor.”

Kuzey Kore’nin saldırgan tavırlar içerisinde meydan okuduğu son günlerde Elon Musk’ın yapay zekayı daha tehlikeli olarak nitelendirmesi aslında şaşılacak bir durum değil. Zira yine geçtiğimiz ay Facebook tarafından geliştirilen yapay zekanın adeta fişi çekildi. İki program, insanlar tarafından anlaşılmayan fakat kendi aralarında anlamlı bir dil kurup konuşmaya başladılar. Normalde İngilizce konuşarak iletişim kuran programlar, kelimeleri manasız bir araya getirerek birbirlerine gönderince konuyu inceleyen mühendisler sistemin fişini çekmek zorunda kaldılar.

Bir diğer olayda ise Çin’de bir bilişim firmasına ait yapay zekânın muhalif söylemlerde bulunması üzerine program sonlandırıldı. ABD’de ise Knightscope K5 adlı bir güvelik robotu havuza düşmüş olarak bulundu. Muhtemelen bir yazılım hatasından dolayı yaşanan olay robotun yapay zekasının intihar ettiği ve kendini havuza attığı şeklinde yorumlandı.

Yapay Zeka konusunda uzun bir süredir uyarılarda bulunan Elon Musk’ın bu yaşanan olaylardan sonra önemli ve ciddi bir noktaya değindiği çok daha iyi anlaşıldı. Yapa Zeka hayatımızda birçok noktayı her geçen gün kolaylaştırıyor. Fakat bir o kadar da tehlike arz ediyorlar, zira ne yapacakları belli olmuyor. Şimdilik fişlerini çekerek onları susturabiliyoruz, ama ilerde durdurulamaz bir noktaya geldiklerinde ne olacak? Hep birlikte yaşayıp göreceğiz, fakat bugünden önlem alınmazsa beklenmedik sonuçlarla karşılaşmak işten bile değil! 


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.