Hamiyet Özdemir

Eğitim için neyin gerekli olduğunu düşünürüz kimi zaman. Ailem 15 yıldır kırtasiye işlettiği için her senenin başında öğretmenlerin verdikleri o mükemmel listeleri inceleyerek cevap ararım ben. Yaklaşık 10 yaşımdan beri bir fiil  çalışmakta olduğum  dükkanımızda. Çocukların herşeyini bebekli arabalı vs. Ürünlerden oluşan istekleri ile o yaşımda tanıştım çünkü ben ve kardeşim annemizin bize almadığı bir şeyi istemezdik. Aileler çocuklar okuldan soğumasın diye her şeyi yapabildikleri gibi bu küçük istekleride pek tabi karşılıyorlardı. Bunu bir yere kadar anlıyordum. Ancak anlamadığım çok daha karmaşık gelen bir şey vardı. Listeler ; içerisinde sadece defter kalem boya yazmayan mutlaka kaliteli olması gerektiğini belirten vurgular ve hatta markalarolan o uzun abartılı listeler.

Okulun ilk günü alışverişini yapıp çocuğunu okula gönderen ailenin dramı burada başlıyor. Alınan malzemelerin markası, kalitesi herneyse işte o öğretmen tarafından beğenilmiyor ve daha kalitelisi alınsın diye uyarılıyor veli. Ne hakla? Eğitim verebilmek için özveri mi gerekiyor yoksa x marka kuru boya mı?

Çocuklar eşit olsun diye bir şey uydurmuşlar ama malesef çocuklar eşit değil. Asgari ücret ile ev geçindiren babaların makasla kesildikten sonra hiç bir işe yaramayacak olan kartona için bile marka verilen listeyi rahat rahat yapması mümkün değil. Bahsettiğim okullar özel okul değil yanlış anlaşılmasın. Tamamen devlet okullatıdır ve bu muameleyi yapanlarda öğretmenlerdir. Çocuklar  görüntüde geşit olsun diye(!) uğraşırlarken belki evde yiyecekleri lokmadan kısmaları için zorluyorlar onları.

Yine yeniden düşünüyorum pahalı kalemler, kaliteli kağıtlar, barbili çantalar başarı getirir mi yoo onlarsız da olur en azından biz de öyle oldu. Dükkanımızda bunlardan yığınla dururken yine ucuzunu alırdık. Hamdolsun ben mesleğimi elime aldım kardeşimde bir kaç seneye doktor olacak. Tabii başarıya bakış açımızda önemli yalnızca meslek edinmenin başarı sayıldığı bir dönemde aslında ahiret başarısına çok uzak duruyoruz buda ayrı bir konudur.

Yani canımız öğretmenlerimiz; eğitim için gerekli olan ilgiyi çocukların çantasında bulunan malzemesine, beslenme kutusunda bulunan yemeğine göre göstermezseniz herkes başarılı olabilir. Şunu gördük biz bir dönem uzun yıllar önce sınıflarda kişi sayısı azaltılacağı için okulda bir öğretmenden sınıfından bir kaç kişiyi başka sınıfa kaydırması istenmişti. Ve bu öğretmenimiz istediği herşeyi hemen yerine getiren velilerin çocuklarını kendi sınıfında tutmuş geliri belli bir çizginin altında olan çocukları ise diğer sınıfa göndermişti. Çocuğun ahlak ve başarı durumunu asla değerlendirmeyen bu sistemi elbetteki kılıfına uygun bir şekilde yürütüyorlardı. Kağıt üzerinde hiç bir sıkıntı yok. Bu sebeple şikayet ,itiraz hiç bir hak yok. Ve asıl sıkıntı ne biliyor musunuz hadi öğretmenler bunu yapıyor velilerde bunu kabulleniyor. Örneğin bir öğretmen 10’lu a marka keçeli kalem istiyor. Fakat bilmiyor ki o firma 10’lu keçeli kalem üretmemiş 12 li paket halinde üretmiş. Veli asla 12 li paketi almıyor gerekirse her yeri gezdikten sonra öğretmenden 10 lu da alsak olur mu diyebiliyor. Bu bir kalıptır kimin koyduğu belli olmayan kurallardır.

Birde kendisi pahalı alabilirken ucuz ürünü alanları küçümseyen insanlarımız. Şu yapılıyor herşeyin her zaman pahalısı alınırken tüm sınıf tarafından kullanılacak olan malzemelerde ucuza kaçmak. Zihniyet şudur ki durumu olmayanlar kötüsünü alıyor ben neden paramı harcayayım. Unutuyoruz halbuki kendimiz için istediğimiz şeyleri başkaları içinde istemediğimiz sürece hakikate eremeyeceğimizi. İnsanların hayatımıza katyıklarına değilde onlardan sağladığımız çıkarlara bakmaya başladığımızdan beri unuttuk bu düsturu...

Amaç çocukları bu şekilde ötekileştirerek özgüvenini yıkmak değil daha sağlam olmalarını sağlamaksa, çocuklara bir ideal kazandırmaksa bunlar kalem, kağıt markalarınile değil sevgi ile olur. Çünkü bu ürünler öğrenmek için yalnızca birer araçtır.

Velhasılı bu kutsal mesleği tüm özverisi ile yapan canımız öğretmenlerimizi bu eleştirilerimizden tabi ki tenzih ediyor tüm çocuklara ve öğretmenlere yeni eğitim döneminde başarılar diliyorum.


GENÇ'ın Yazısı.