Bir ülkeye mi yoksa masala doğru mu gidiyordum? Ben de Sri Lanka’da beklenmedik şeylerle karşılaşacak mıydım? Sorular böyle uzayıp giderken önce kısa bir süreliğine Maldiv Adaları’na uğrayıp daha sonra Sri Lanka’nın başkenti Colombo’ya “selamün aleyküm!” dedik.

Sri Lanka içimde hep bir masal olarak var olmuştu. Uçsuz bucaksız ormanlarıyla, dev filleriyle, palmiye ağaçlı kumsallarıyla, mescid ve tapınaklarıyla okyanusun ortasındaki bir masal ülkesi… Ülkenin üç temel toplumsal grubundan birini oluşturan Müslümanlar Sri Lanka’ya ilk olarak Serendip ismini vermişler. Serendip; yani beklenmedik şeylerle karşılaşabileceğiniz ülke… Serendip’in anlamını ilk öğrendiğimde içimdeki Sri Lanka’ya gitme arzusu daha bir kamçılanmış, Sri Lanka gözümde daha bir masala dönüşmüştü. Şimdi bir ülkeye mi yoksa masala doğru mu gidiyordum? Ben de Sri Lanka’da beklenmedik şeylerle karşılaşacak mıydım? Sorular böyle uzayıp giderken önce kısa bir süreliğine Maldiv Adaları’na uğrayıp daha sonra Sri Lanka’nın başkenti Colombo’ya “selamün aleyküm!” dedik.

Sinhaliler, Tamiller ve Muruhalar

Sri Lanka yolculuğu İstanbul’dan uçakla 9 saati buluyor. Sri Lanka da birçok Asya ülkesi gibi vize konusunda Türklere kolaylık sağlıyor. Vizeyi belli bir ücret karşılığında ister internet üzerinden ister havaalanında alabiliyorsunuz. Hint Okyanusu üzerindeki bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın Hindistan’a uzaklığı yaklaşık 31 kilometre… 21 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkenin yüzde 67’si Budistlerden, yüzde 13’ü Hindulardan, yüzde 10’u Müslümanlardan, yüzde 8’i de Hıristiyanlardan oluşuyor. Sri Lanka nüfusunu oluşturan üç etnik grup var. Bunlar Sinhaliler, Tamiller ve Muruhalar. Ülkenin çoğunluğunu oluşturan ve genel olarak Budizm’e inanan Sinhaliler devlete ve orduya hâkim durumdalar. Tamiller ise daha çok Hinduizm’e inanıyor ve ülkenin kuzey kesimlerinde yaşıyorlar. Uzun dönem Portekizliler, Hollandalılar ve İngilizlerin sömürgesi altında kalan ülkenin Seylan olan ismi 1972 yılında Sri Lanka olarak değiştirilmiş. Sri Lanka bir zamanlar bütün dünyada tropikal iklimi, lezzetli çayı, Budist ve Hindu tapınakları, adeta ülkeyle özdeşleşen filleriyle anılıyordu. Bir de tabii ki ünlü Tamil Kaplanlarıyla…

Tamil Kaplanları’nın Öyküsü

Tam adı Tamil Elam Özgürlük Kaplanları (LTTE) olan örgüt ilk defa 1976 yılında kuruldu. Fakat Tamil Kaplanları bütün dünyada isminden söz ettirecek silahlı ve bombalı eylemleri gerçekleştirmeye 1983 yılının ortalarında başladı. Ülkenin kuzeyinde “Elam Tamil” adında bağımsız bir devlet kurmayı hedefleyen örgütün liderliğini yıllardır Velupillai Parabhakaran yapıyordu. Okuma yazma bilmemesine rağmen çok zeki ve iyi bir örgütlenme yeteneğine sahip olan Tamil Kaplanlarının lideri, adamlarıyla birlikte yıllarca Sri Lanka yönetimine karşı silahlı mücadele yürüttü.

Örgüt bir dönem öyle güçlendi ................................................................................


Adem Özköse'ın Yazısı.