Arakan’da hem etnik hem dini kökenli meseleler var. Arakan meselesinin kökeni 1794 yılına dayanmaktadır. İslam devletinin yıkılması sonrası bölgede yaşayan Müslüman Rohingyalar, budist Rakhineler tarafından sürekli baskı ve zulüm gördüler.

Arakan Neresidir?

Myanmar Devleti’ne, diğer adıyla Burma’ya bağlı 7 eyaletten biridir Arakan (Rakhine). Myanmar’ın Güneybatısında bulunan, Bengal Körfezi’ne kıyısı olan 3 milyon nüfuslu bir eyalettir. Eyaletin bir tarafı deniz, diğer tarafı Myanmar Devleti’dir. Bunun haricinde tek kara bağlantısı Bangladeş ile sağlanıyor.

Arakan`da Kimler Yaşar? 

Arakan’da yaşayan Müslümanlara; Rohingya Müslümanları deniyor. Ayrıca bölgede Rakhineler denen budist bir topluluk da yaşıyor. Önceden Pagan olan bu halk sonradan Budistliğin etkisi altında kalıyor. Rohingya Müslümanlarının dünyadaki toplam nüfusları 3.5 milyon civarında. Bunlardan sadece 800 bini Arakan’da yaşıyor, geri kalanlar ya sürgünde ya da kamplarda hayat mücadelesi veriyor.

Arakan Tarihi Nasıl Şekillenmiştir?
 
Rivayetlere göre Vakkas bin Malik ve bir grup müslüman tüccar bölgeye 8. yüzyılda ayak basar. Böylelikle ticari ilişkiler gelişir. Bu ticaretler esnasında, Arakan açıklarında batan bir gemiden kıyıya yüzerek çıkan Müslümanlar buraya yerleşir ve bir daha geri dönmezler. 13. yüzyılın başlarına gelindiğinde Arakan halkı tamamen Müslümanlaşır ve 1430 yılında kurulan İslam devleti 350 sene bağımsız yaşar. Budistlerin saldırıları sonucu bu devlet yıkılır. Bu sefer de İngiltere devreye girer ve senelerce coğrafyayı sömürür. İngilizler 1948 yılında bölgeden ayrılırken Arakan’ı, Burma Sultanlığı’na bırakır.
 
Yasaklanan Arakan
 
Rohingya Müslümanlarının akşam saat 9’dan sonra dışarı çıkmaları yasaktır. Üniversite okumaları yasaktır. Müslümanların işyeri açmaları yasaktır. Evlenmek isteyenlerden çok ağır vergiler istenerek engel olunmaya çalışılıyor. Telefon, bilgisayar ve motorlu taşıt almaları yasaktır. Rohingya Müslümanları ülke vatandaşı sayılmıyor ve hukuki hiçbir hakları bulunmuyor.
 

Arakan Meselesi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

 
Arakan’da hem etnik hem dini kökenli meseleler var. Arakan meselesinin kökeni 1794 yılına dayanmaktadır. İslam devletinin yıkılması sonrası bölgede yaşayan Müslüman Rohingyalar, budist Rakhineler tarafından sürekli baskı ve zulüm gördüler.
 
1938 İngiliz işgalinin bittiği yıldır. İngilizler ülkeyi sömürüp enkaz halde bırakıp gittiler. O yıl yaşanan katliamlar esnasında sayısı binleri bulan Müslümanlar katledildi, yarım milyona yakın Müslüman göç etmek zorunda bırakıldı.
 
1942 Arakan, 28 Mart 1942 tarihinde dünya tarihinin göreceği en vahşi katliamlardan birine şahit oldu. Budist Rakhineler balta, şiş ve bıçaklar ile müslüman köylerine saldırdılar. Kadınlara tecavüz edip baltalar ile paramparça edip, kundaktaki bebekleri şişlediler. Bölgeden geçen Lemgo Nehri’ne atılan cesetlerden dolayı sular günlerce kırmızı aktı. Müslümanların mallarına el koyan Budist rahipler bunları yağmacılara dağıttılar. 40 gün süren bu vahşetin bilançosu 150 bin Rohingya Müslümanın şehadetidir.
 
2012 Takvimler 2012 yılının Haziran ayını gösterdiğinde Budistler yine katliamlara başladılar. Ekim ayı geldiğinde şiddetin ve katliamın dozu iyice arttı ve dünyanın en vahşi katliamı Rohingyalı Müslümanlara uygulandı. Bangladeş hükümeti sığınma talebinde bulunan Arakan halkını kabul etmedi. Bunun üzerine sandallar ile Malezya’ya kaçmak için okyanusa açılan yüzlerce Müslüman boğularak can verdi. 2012 olaylarının bilançosu; 1640 insan vahşice öldürüldü. Bunların 370’i boğazları kesilerek, 800 kişi evlerinde diri diri yakılarak, 70’i taşlanarak katledildi. Toplamda 33 köy ateşe verildi ve 2920 ev yakıldı.
 
2017 Myanmar ordusu silahlı örgütler ile mücadele gerekçesiyle girdiği Arakan bölgesinde 25 Ağustos’tan bu yana binlerce sivili öldürdü. Arakan’a giriş çıkışlar yasaklanırken Budist rahiplerin katliamlarına göz yumuluyor. Bazı kaynaklara göre 150’den fazla köy yakıldı. Olaylar üzerine 290 bin Arakanlı Bangladeş’e sığındı.
 

Arakan Meselesinde Türkiye

Maddi imkansızlıklar nedeniyle kapılarını açmayan Bangladeş’e çağrı yapıldı. Tüm masrafların Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılanacağı söylendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Myanmar Devlet Başkanı ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi, yardım iletilmesi konusunda mutabık kalındı.

Emine Erdoğan, Bilal Erdoğan, Mevlüt Çavuşoğlu gibi isimlerin içerisinnde bulunduğu bir heyet bölgeye giderek zulüm altındaki halka yardım ulaştırdı ve halk ile kucaklaştı.


Ömer Faruk Özbil'ın Yazısı.