Türkiye, dil öğrenmenin problem olduğu bir ülke. İrili ufaklı hiçbir ülkede dil öğrenmek Türkiye kadar problem değil sanırım. Benim kanaatim bunun en temel sebebi anadilimizi de yeteri kadar tanımıyor olmamız olsa da bunun dil öğrenme yöntemleri ile ilgili belli başlı sebepleri de var. Haydi “Nasıl Dil Öğreneceğim?” sorusunun cevabını birlikte verelim.

Hata Yapmaktan Korkma!

Bir kişi yabancı bir dil öğrense bile öğrendiği bilgileri kullanmak için yakaladığı fırsatları değerlendiremezse öğrendiklerini zamanla unutacaktır. Dilbilimde buna fosilleşme deniliyor. Öğrendiğiniz bilgileri kullanmadıkça ya da yaptığınız hataları görüp düzeltmedikçe o hatalar fosilleşecektir. Bunun en önemli sebebi, çekingenlik. “Hata yaparsam karşımdaki ne düşünür?” düşüncesi kişiyi konuşmaktan alıkoyuyor. Hâlbuki hata yapmak dil öğrenmenin yollarından birisi. Bir düşünsene hata yapmadan dil öğrenen insan var mı? Anadilimizi bile hata yaparak öğrenmiyor muyuz? Küçük bir çocuk belirli bir olgunluğa erişinceye kadar kelimeleri yanlış telaffuz edip durmuyor mu? İnsanlar küçük bir çocuğa nasıl yaklaşıyorsa seni de öyle görüyorlar emin ol. Örneğin sen hiç Türkçeyi yeni öğrenen bir yabancıyı yanlış konuşuyor diye ayıpladın mı? Hatta bazen daha şirin ve hoş görünüyor göze bu tür konuşmalar. Gülüp geçiyorsun çoğu zaman. İşte seni de öyle görüyorlar. Kendini rahat bırak. Hata yap. Hata yapmaktan korkma.

Bol Bol Yaz!

Problem yalnızca konuşmakta da değil. Dil öğrenmek deyince akla konuşmak geliyor tabii olarak; çünkü dilin kullanıldığı en önemli alan sözlü iletişim. Buna rağmen hayatta yalnızca söz ile iletişim kurmuyoruz, birçok işimizi yazı ile görüyoruz. Türkiye’de Türkçe yazı yazmak dahi birçok insanın problemi olduğu için iş yabancı bir dilde yazı yazmaya gelince bu problem daha da belirginleşiyor. Hâlbuki yazı yalnızca muhataba bir şey anlatmak için yazılmaz. Aynı zamanda düşüncenin sağlaması yapılır yazı ile. Bunun için düşünceyi sistemli bir hâle getiren gramerin en iyi yazarak öğrenileceğini hiç düşündün mü? Gramer kurallarını bir kere öğrendikten sonra onları defalarca tekrarlamakla vakit geçirme. Grameri uygulayabileceğin en iyi yol yazmaktır. Yaz ve gramer hatalarınla yüzleş. Unutma, gramer demek düşünce demektir.

Kopyalamak, çok eski bir metot olsa da özellikle yazı becerisinin gelişmesinde oldukça faydalıdır. Sana tavsiyem öğrenmek istediğin yabancı dilde yazılmış metinleri bul, müsvedde bir kağıda onları aynen yaz. Yazarken cümlelerin kuruluşuna, eklerin kullanımına vs. her şeye dikkat et. Zaman zaman yazdıklarını sesli olarak tekrar et. Bu yöntem dildeki kalıpların senin zihninde oturmasına .........................................................................................


Selim Tiryakiol'ın Yazısı.