Geçen yıl bu zamanlar Mehmet Lütfi Arslan abimizin öncülüğünde çalışmalarına başladığımız ve yıl sonuna doğru tanıtım sayısını yayımladığımız, ardından beklentimizi aşan büyük bir ilgiyle karşılaşan kitap ve kültür dergisi Okur’un yeni sayısı Eylül ayında görücüye çıktı. Kitap tahlil ve inceleme yazıları, çeviriler, araştırma dosyaları, söyleşiler, onlarca köşe ve bölüm ile zengin bir içerik sunan Okur, bu sayısında kendi rekorunu kırarak toplam 319 kitaptan bahsediyor.

“Editörden Sor Kitabı” üst başlığıyla yayımlanan dergi farklı kesimlerden yayınevlerinin editörlerine “Sizin ilk 5’inizde hangi kitaplar var?” diye soruyor. Böylece ilk ağızdan, yayıncılık dünyasının kalbindeki isimlerden en iyi kitapları öğrenmiş oluyoruz. Mustafa Özel’in orta sayfa söyleşisini ve Beyoğlu’nun duayen sahaflarından Emin Nedret İşli ile yapılan sohbeti atlamayın.

Okur, hem kitap kurtları için, hem de okuyamamaktan içerlenenler için bir rehber olma imkanı barındırıyor. Nitelikli okumalara işaret eden, yayın dünyasının nabzını tutan derginin uzun ömürlü olmasını, her sayıda kalitesini artırmasını arzu ederiz. İkisi de elbette size bağlı. 


Yusuf Temizcan'ın Yazısı.