15. İstanbul Bienal başladı. Hem de “iyi bir komşu” temasıyla. 16 Eylül - 12 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da birbirine yürüme mesafesindeki 6 “komşu” mekanda gerçekleşecek etkinliklerde onlarca ülkeden, farklı alanlarda yüzlerce sanatçı kendini gösterme imkanı bulacak.

“İyi bir komşu, nadiren gördüğümüz birisi mi?” etkinliklerin sloganlarından biri. Bu soru bir apartman komşusunu da kapsıyor, Suriye gibi bir komşu ülkeyi de. Bu yüzden bienalde sosyal ve siyasi karmaşa da anlatılıyor, 4. kattan sarkıtılan ekmek sepeti de. Daha iyi bir komşu arayışı ise aslında bir hayat mücadelesini ifade ediyor.

Sergiler arasında cam ve karakalem çalışmalarının yer aldığı bölümü kaçırmamanızı öneririm.

Koç Holding’in sponsorluğuyla İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) organize ettiği bu etkinliklere giriş ücretsiz. İKSV, kültürel iktidar üzerine yapılan tartışmaların odağında bir vakıf. Çünkü destekledikleri işler tıpkı TÜYAP Kitap Fuarında olduğu gibi sadece bir grup üzerinde yoğunlaşıyor. Toplumun her kesimini içine alabilecek bir anlayışı henüz gerçekleştiremediler. Ama biz yine de sanatı sevdiğimiz için tüm etkinlikleri yakından takip etmeye çalışacağız.

Bienalin yapılacağı mekanlar şöyle: İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi, ARK Kültür, Sanatçı Stüdyosu, Küçük Mustafa Paşa Hamamı.


Yusuf Temizcan'ın Yazısı.