Ayın Mobil Uygulaması: “Memrise”

Eylül ayının ikinci yarısıyla birlikte yeni bir eğitim-öğretim sezonu daha başlamış oldu. Yeni dönemle birlikte okul haricinde kendinizi geliştirme planları yapıyor olabilirsiniz. Özellikle yabancı dil kursları çeşitli kampanyalarla aklınızı cezbedebilir, “şu İngilizceyi artık halledeyim” veya “artık Arapça öğrenmenin vakti geldi” diyebilirsiniz. Fakat yabancı dil kurslarında ne hikmetse kayıt olan öğrenciler çoğu zaman birkaç ders sonrasında pes ediyorlar ve yabancı dil macerası yine yarım kalıyor.

Oysa ikinci bir dil öğrenmek için kursa gitmenize gerek bile yok. Teknolojinin sağladığı imkanları kullanarak istediğiniz zaman ve mekânda yeni bir dil öğrenmek için alıştırmalar yapabilirsiniz. Bu amaçla geliştirilen ve 2017 Google Play ödüllerinde en iyi uygulama seçilen Memrise ile yabancı dil öğrenmeye ilk adımı atabilirsiniz.

Memrise uygulaması sayesinde öğrenebileceğiniz 200’den fazla dil bulunuyor. Seçtiğiniz dil için günlük alıştırmalar yaparak yeni kelimeler ve cümleler öğrenebilir, öğrendiklerinizi tekrar edebilirsiniz. Uygulamanın güzel yanı öğrettiklerini hem dinleterek hem de yazdırarak öğretmesi. Dolayısıyla yeni gördüğünüz bir kelimeyi hem ekranda okuyorsunuz, hem sesli olarak dinliyorsunuz hem de dinlediğiniz bir cümleyi veya kelimeyi yazarak öğreniyorsunuz. Bu sayede göz, kulak ve hafızanız aynı anda çalışıyor, daha kalıcı bir öğrenmeye deneyimi sağlayabiliyorsunuz. Yeni bir dile başlamak için mutlaka deneyin! memrise.com


Muhammed Murat Tutar'ın Yazısı.