Sri Lankalı Müslümanlar için bir zamanlar Hilafet’in başkenti olan İstanbul öyle önemliymiş ki eğer bir Müslüman ömrü hayatında bir kez bile İstanbul’u gördüyse İstanbul’dan döndükten sonra ona “efendi” lakabı veriliyormuş.

Sri Lanka’nın başkenti Colombo’ya 15 Temmuz şehidimiz Halil Kantarcı’nın yetimhane hayalini gerçekleştirmek için gelmiştik. Halil şehadetinden önce arkadaşlarına bir yetimhane yaptırmayı hayal ettiğini söylemişti. Biz de Halil’in bu güzel hayaline ortak olmak için Sadakataşı Derneği’nden güzel bir yetimhane projesi almış, dernek de kısa zamanda yetimhanenin inşaatını tamamlayıp açılış için hazır olduğu müjdesini vermişti. İçimde bir şehidin hayalini gerçekleştirmenin mutluluk ve huzuru vardı. Yetimhane Watadeniya-Velamboda bölgesine inşa edilecekti. Ben de yetimhane açılana kadar bol bol Sri Lankalı Müslümanlarla ilgili bilgi toplamak istiyordum. Elde ettiğim bilgileri not defterime yazıyor, Sri Lankalı Müslümanlarla ilgili zihnimde belli bir bakış açısı oluşmasını hedefliyordum. Şimdi Sri Lankalı Müslümanlarla ilgili aldığım notları sizlerle paylaşmaya devam edeyim:

Tebliğciler, Nakşiler ve Cemaat-i İslami

Sri Lanka’da Müslümanlar dinlerini yaşama konusunda genel olarak pek fazla sorunla karşılaşmıyorlar. Kurban ve Ramazan bayramının dışında Peygamberimizin (s.a.v.) doğum gününde tüm ülkede genel tatil ilan ediliyor. Müslüman nüfusun olduğu tüm Asya ülkelerinde olduğu gibi Sri Lanka’da da en güçlü İslami yapı Tebliğ Cemaati… Sri Lanka’nın her yerinde; şehirlerde, köylerde, dağlarda insanlara İslam’ı anlatan Tebliğ Cemaati’nden birilerine rastlayabilirsiniz. Nakşilik ve Kadirilik başta olmak üzere tasavvufi cemaatlerin de yaygın olduğu ülkede en örgütlü İslami grup ise ilk defa rahmetli Mevdudi tarafından Pakistan’da kurulan Cemaat-i İslami’nin Sri Lanka kolu… Ülke geneline açtığı okullar, kültür merkezleri ve lokallerle etkin bir çalışma yürüten Cemaat-i İslami’nin Sri Lanka kolunun dışında bin kadar âlimin bir araya gelmesiyle kurulan “Ehli Sünnet Alimleri Cemiyeti” de Sri Lanka’da İslam’ın yayılması için etkili çalışmalar yapıyor.

Sri Lanka Müslüman Kongresi

Sri Lankalı Müslümanlar siyasi alanda da söz sahibi olmak için yoğun bir çaba içindeler. Müslümanlar siyasi çalışmalara ilk olarak ..................................................................................


Adem Özköse'ın Yazısı.