ÜNİVERSİTE NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Ne Değildir?

-Meslek edindirme kursu değildir.

-Kantin olmadığı gibi yalnızca kütüphane de değildir.

-Zirve değil, başlangıçtır.

Nedir?

-İlim tahsili için biçilmiş kaftandır.

-Ömür boyu devam edecek dostlukların filizlendiği yerdir.

-Üniversite dışında yaptığın her şeydir.


ÜNİVERSİTEYE NASIL BAKILMALI?

Nurettin Topçu’dan:
 
“Bize bir insan mektebi lazım. Bir mektep ki, bizi kendi ruhumuza kavuştursun; her hareketimizin ahlaki değeri olduğunu tanıtsın; hayâya hayran gönüller, insanlığı seven temiz yürekler yetiştirsin; her ferdimizi milletimizin tarihi içinde aratsın; vicdanlarımıza her an Allah’ın huzurunda yaşamayı öğretsin.”
 
Ez Cümle:
 
Ülkemiz son yıllarda eğitim gündemi; sınav sistemi ve müfredat değişimleri ile meşgul oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) en fazla koltuk değişiminin yaşandığı bakanlık oldu. Bu istikrarsızlık öğrencilerde ve velilerde karamsarlığa sebebiyet verdi. Üniversiteler nitelik olarak sallantıda olsa da nicelik olarak büyük bir başarı sağladılar. Her şehirde en az bir üniversite açılırken son yıllarda vakıf üniversitelerinin sayısında hızlı bir artış yaşandı. Kullanılan materyallerde, yapılan ihtişamlı binalarda konforlu eğitimler verilmeye başlandı. Artan öğrenci sayıları ve buna mukabil mezun sayılarının çokluğu iş bulmayı zora soktu. Sadece üniversiteye gitmek artık işe yaramıyor. Bireysel olarak daha fazla çaba ve kişisel becerilerin arttırılması esası ön plana çıkmaya başladı. Ama tüm bunların yanında medeniyet inşasının temel taşlarından biri olan üniversitelere sadece meslek sahibi olacağımız kurslar gözüyle bakmamak gerekiyor.
 
Verdiğimiz bilgiler, yaptığımız araştırmalar ve bu konunun ehli olanlardan alıntılar ile üniversiteyi tüm yönleriyle ele aldık. Diploma almanın kolaylaştığı bu günlerde meselenin sadece diploma almak olmadığını sizlere Yunus Emre Hazretlerinin şu dizeleri ile hatırlatmak isteriz.
 
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir,
 
Sen kendini bilmezsin, ya nice okumaktır?
 
Okumaktan mana ne, kişi Hakkı bilmektir,
 
Çün okudun bilmezsin, ha bir kuru emektir.
 
Okudum bildim deme, çok taat kıldım deme,
 
Eri hak bilmez isen, abes yere yelmektir.
 
Dört kitabın manası bellidir bir elifte,
 
Sen elifi bilmezsin, bu nice okumaktır?

OKURKEN NELER YAPMALI 

Şimdiki Aklım Olsa: (Üniversiteden mezun olmuş halihazırda çalışan kişilerden alınan cevaplardır.)

1- Yabancı dil öğrenirdim.

2- Çok kitap okurdum.

3- Sivil toplum kuruluşlarında görev alırdım.


Ömer Faruk Özbil'ın Yazısı.