Bülent Ata

Elinizde bir senaryo varsa bir film yapmaktan bahsedilebilir. Senaryo yazmak da öyle Kaf Dağı’nın ardında filan değildir. Bu konuda yazılmış yerli yabancı pek çok kitap var. Okuduğumuz her kitap, izlediğimiz her film, dinlediğimiz her söyleşi bize bir şey öğretir. Yola çıkarken bize eşlik edecek yol arkadaşlarımızdan bazıları bu kitaplar olacak.

Senaryo yazmak isteyenlerin önündeki en büyük engel kendileridir. Senaryo yazmanın bir okulu olduğu, üniversitesini okumak gerektiği, sanatkarlık gerektirdiği, geç kalındığı gibi sebepler hep ayağımıza takılır ve bu amaca doğru yürüyüşümüzü engeller. Bütün bu yollardan geçerek senarist olunabildiği gibi senaryo kursları, film izlemeleri, yazı denemeleri yaparak da senaryo yazım tekniğini öğrenmek mümkündür. Senaryo yazmanın bir yaşı olduğu da doğru değil. Sadece yeni şeyler öğrenmeye açık bir zihniniz, pes etmeyen bir inadınız ve disiplinli çalışmaya kararlılığınız olmalı. Çünkü senaryo yazmak işinin çoğu emek, azı yetenektir.

İşte o az yeteneği ortaya çıkartmak için işin tekniğini öğrenmeliyiz. Bunun yanı sıra sinema TV dünyasında yapılan işleri bilmek takip etmek, bu kültüre aşina olmak elbette faydalı olacaktır. Bu alanda yazılmış kitapları okumak fikir vermesi bakımdan önemli. Ama en önemli kısmı, yazma korkusunu yenmek ve disiplinli bir yazma ve çalışma kararlılığı edinmek.

Elinizde bir senaryo varsa bir film yapmaktan bahsedilebilir. Senaryo yazmak da öyle Kaf Dağı’nın ardında filan değildir. Bu konuda yazılmış yerli yabancı pek çok kitap var. Okuduğumuz her kitap, izlediğimiz her film, dinlediğimiz her söyleşi bize bir şey öğretir. Yola çıkarken bize eşlik edecek yol arkadaşlarımızdan bazıları bu kitaplar olacak................................................................................................


GENÇ'ın Yazısı.