Her insanın ölmeden önce yapmak istediği şeylerden oluşan bir “bucket list”i vardır. Benim listemdeki işlerden biri de uzay balonu projesini gerçekleştirmekti. Elhamdülillâh bu projeyi de hayata geçirmek nasib oldu. 

Uzay balonu; meteoroloji balonu, küçük bir paraşüt ve faydalı yükten oluşan bir projedir. Meteoroloji balonunu helyum gazıyla doldurup altına paraşüt ve onun da altına faydalı yükünüzün bulunduğu kutuyu bağlayıp salıverirsiniz. Daha sonra helyum balonu özelliğine göre belirli bir yükseklikte patlar ve kutu paraşütle süzülerek yere iner. Kutunun indiği yer balonu bıraktığınız yerden 10 km uzakta da olabilir, 200 km uzakta da olabilir. Bu durum o günkü hava şartlarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Uzay balonu yurt dışında popüler olmasına karşın, ülkemizde şimdiye kadar gerçekleştirilen uzay balonu projesi bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır. Lider Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nde yürütülen Yetkin Genç projesinde eğitim gören üstün yetenekli öğrencilerimize bu işi öğretmeden önce kendimiz öğrenmek için AR-GE ekibimizle kolları sıvadık.

İlk Deneme: Hüsran

Ülkemizde uzay balonu neredeyse hiç yapılmadığı için elimizde yeterli döküman ve kaynak yoktu. Meteoroloji balonu nasıl olmalı ve nereden alınmalı, helyum tüpünün özellikleri nasıl olmalı, paraşütü nereden almalı gibi birçok sorumuz cevapsızdı. Adeta tırnaklarımızda kazıyarak bu sorunları aşmaya çalıştık. Özellikle helyum tüpü için şirketleri aradığımızda projemizi anlatmakta zorlandık. Meteoroloji balonu için meteoroloji müdürlüğünü aradık yine bir sonuç alamadık. Kendimiz yurt dışından getirmek zorunda kaldık. Paraşütü tamamen kendi imkanlarımızla ürettik. Görüntü almak için basit bir kompakt makine koyduk kutunun içine. Konumlandırma sistemi için de içerisine bazı uygulamalar yüklediğimiz basit bir akıllı telefon kullandık. Konumlandırma sistemi kutunun düşeceği yeri bilmek için çok büyük önem arz eder.

Yaklaşık 1 aylık hazırlığın ardından 15 Temmuz 2017 Cumartesi Günü Yalova / Armutlu’dan balonumuzu bıraktık! Bırakacağımız yeri simülasyona göre belirledik. Kutumuzun denize düşmemesi için buradan bıraktık ama simülasyon sadece yaklaşık değer verebiliyordu. Uzay balonunu bıraktıktan 5 dk sonra konum bilgisini aldık. Ancak bir daha iletişim kuramadık. Sadece bir ara telefonu aramayı denedik ve kısa bir süre hat düştü. Fakat bir daha haber alamadık. Üzüldük. En azından birkaç konum .................................................................


Muaz Erdem'ın Yazısı.