Ortadoğulu siyasetçilerin “Öfkeli boğaya” benzettikleri Suudi Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Selman daha sonra dillendireceği “Ilımlı İslam” çıkışına muhtemel itirazlarını düşünerek önce din adamlarını tutuklattı, ardından prensler, eski yeni bakanlar, bürokratlar, deve dişi gibi dünya çapındaki işadamlarını içeri aldı. Suudi Arabistan halkının kolaylıkla satın alacağı “Yolsuzlukla mücadele” gerekçesiyle... Milyarder işadamlarına “Özgürlük istiyorsanız servetinizin yüzde 70’ini vereceksiniz” dedi; uzun zamandır açık veren Suudi Arabistan bütçesini kapatmak için.

Lübnan başbakanının istifasını Riyad’da aldı, İran’a müdahalenin önünü açmak için. Donald Trump’ın damadının hazırladığı barış planına ilişkin tereddütlerini belirten Filistin lideri Mahmud Abbas’a ültimatom verdi, ‘Ya ABD planını kabul et ya da istifanı ver’ dedi. Suudi Arabistan tarihinde bir ilki gerçekleştirerek İsrail genelkurmay başkanına ‎gazetelerini açtı. İran’a karşı birlikte meydan okuduklarını işgalci devletin genelkurmay başkanının ağzından dünyaya duyurdu.

Tüm bunları veliaht prensken yapan Muhammed bin Selman, tahtı babasından devraldıktan sonra neler yapacak peki? “Öfkeli boğa” lakaplı 32 yaşındaki Muhammed bin Selman’ın öfkeli, ABD ve İsrail’in dümen suyuna göre şekillenen siyaset anlayışı gerçekten endişeli bir gelecek vaad ediyor hem ülkesi hem de bölgemiz açısından.


Beytullah Demircioğlu'ın Yazısı.