Kırmızı Mescid’de namazlarımızı kılıp tekrar otobüse binerek bu sefer de Abdulhamid Han Caddesi’ne geçtik. Sri Lanka’nın başkenti Colombo’da Abdulhamid Han’a ait bir ize rastlamak bambaşka bir duyguydu. Yağan şiddetli yağmura rağmen uzunca bir süre caddede vakit geçirdim.

Cuma namazını Sri Lankalı Müslümanlarla kılıp Halil’in isminin verileceği yetimhaneyi açmak için Watadeniya-Velamboda bölgesine doğru gidiyorduk. Sri Lanka’nın her tarafı gibi bu bölge de yemyeşil ve dağlıktı. Watadeniya-Velamboda’ya yaklaşınca otobüsten inip yola devam edebilmek için hep birlikte ciplere bindik. Artık Sri Lankalı yetimler de İstanbul’da şehit düşen Halil ağabeylerini tanıyarak büyüyeceklerdi. Halil kim bilir hangi Sri Lankalı yetimin düşlerini süsleyecek, hangi Sri Lankalı yetim Halil’i kendine örnek olarak görecekti? Bunlar aklımdan geçerken İstanbul’dan gelen misafirlerini bekleyen Halil Kantarcı Yetimhanesi bizi karşıladı. Yetimhane adeta bir masal gibiydi ve hayal ettiğimden çok daha güzel olmuştu. 15 Temmuz gecesi Çengelköy’de darbecilere karşı mücadele ederken şehit düşen Halil Kantarcı artık sadece Türkiye’nin değil; tüm ümmetin şehidi olacaktı.

Arslan be Halil Kantarcı!

Etraftaki dağ köylerinde yaşayan Sri Lankalı Müslümanlar açılış programının yapılacağı alanı çoktan doldurmuşlardı. Sri Lanka Büyükelçimiz Tunca Özçuhadar, Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan ve Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal kardeşlik temalı birbirinden güzel konuşmalar yaptılar. Sıra bana gelince ben de dilim döndüğü ölçüde bir şeyler söylemeye gayret ettim. Bizim için açılış programının en güzel ve anlamlı yanı Arif Nazım’ın “Arslan be Halil Kantarcı” türküsünün söylenmesiydi. Watadeniya-Velamboda’nın dağları bu türküyle inliyor, açılış için Türkiye’den gelen ekibin tamamına yakını gözyaşlarını saklamaya çalışıyordu. Hepimiz yaşadığımız bambaşka duyguların etkisi altındaydık. Programın sonunda yetimhanede kalacak yetimler sahneye çıkıp ilahiler söylemeye başlayınca yaşadığımız duygular çoktan zirveye ulaşmıştı.

Yaşasın İslam Kardeşliği

40’ı yatılı 54 yetim kız öğrencinin barınacağı Halil Kantarcı Yetimhanesi’ni hizmete açıp yetimhaneyi bir güzel gezdikten sonra artık dönüş için yola çıkma vakti gelmişti. Geceyi Budistlerin kutsal şehir olarak kabul ettikleri Sri Lanka’nın eski başkenti Kandy’de geçirecektik. Kandy şehrine bu denli bir önem ....................................................


Adem Özköse'ın Yazısı.