Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan “narsisizm” kavramı ne anlama geliyor? Narsistik kişilik bozukluğu ne demek? Narsistik özellikler ve narsisizm çeşitleri nelerdir? Profesyonellerde narsisizm nasıl kendini gösteriyor? Sosyal medya narsisizmi besliyor mu? Gerçek narsistler ve pasif narsistler arasında ne gibi farklar var? Peki, biz ne diyoruz? Bunlar ve daha fazlasını “Narsisizm” dosyamızda masaya yatırıyoruz.

Dile kolay geldiği için genelde “narsizm” olarak ifade edilen sözcüğün aslı “narsisizm”dir. Kavramın anlamına baktığımızda ise pek çok tanımlaması olmakla beraber “insanın kendisini aşk derecesinde sevmesi, egosunu yüceltmesi, varlığını her şeyin üzerinde tutması” anlamları karşımıza çıkıyor. Türk Dil Kurumu’nda (TDK) “özseverlik” halk arasında “kendini beğenmişlik” olarak geçen narsisizmin popüler psikolojideki adı ise “büyüklenme hastalığı.”

Kavramın kökenine indiğimizde ise Yunan Mitolojisi’nde geçen şu olayla karşılaşıyoruz: Narkissos isimli genç, kendisine âşık oluyor ve suya yansıyan suretine sarılmak isterken boğularak ölüyor. Narsist olarak tanımlanan kişilerde tıpkı Narkissos gibi kendilerine hayran olma hastalığı vardır. Narsisizm kavramını bu efsaneden esinlenerek ilk kullanan kişi ise Freud olarak gösteriliyor.

Narsistlerin Özellikleri

Narsisizm esasında bir kişilik bozukluğudur. Narsist kişiliklerde bencillik, egoizm, enaniyet gibi hallerin hepsini kapsayacak özellikler mevcuttur. Kibirlidirler. Kendilerinden başka kimseyi umursamazlar. Hep almayı severler, vermeyi sevmezler. Sürekli merkezde/ilgi odağı olmayı isterler. Empati yapma özellikleri yoktur. Eleştiriye açık değillerdir. Meşhur, zengin ve toplumda üst düzeyde olma gibi hayalleri vardır.

Diğer İnsanlarla İlişkileri

Çıkarları söz konusu olduğunda alçak gönüllü olurlar ve bu rolü çok güzel oynarlar, ancak çıkarları bittiğinde acımasız olurlar. Pragmatist kişilerdir. İyilik ve fedakârlık yapmazlar fakat gösteriş maksadıyla küçük davranışlarda bulunurlar. Uzaktan kibar görünseler de yakın temasta bulundukları kişilere ezerek acı verirler.

Ruh Halleri

Bulundukları her yerde kendilerini ispat etme çabası içindedirler. Başka bir otoritenin olduğu yerde kendilerini güvende hissetmezler. Onları mutlu eden şey sürekli övülmektir. Başkalarının kendilerine özel muamelede bulunmalarını beklerler. Erdem, haysiyet, onur gibi değerler ......................................................................................................................


Ayşe Yazıcılar'ın Yazısı.