Zalim İsrail’in yaşına aldırış etmeden gözaltına aldığı çocuklardan biriydi o. Mücahit olarak doğmuştu, kutlu şehrin tarih kokan taş sokaklarında büyümüştü. Sokakları dar olan şehrin hayalleri geniş çocuklarından biriydi. Okumak, direnmektir dedi. Güneşin selam vermeden doğmadığı, altın sarısı kutlu mabedin avlusunda öğrenmişti direnişi. Türkiye’ye okumaya geldi. Bizler mücahit doğar mücahit büyürüz diye tarif ediyor Kudüs’ün gençlerini. Ve ekliyor; direniş yalnızca silah ile olmaz eğitimle olur. Kudüs’ten Türkiye’ye uzanan bir hikaye. Wajd’in dilinden dinliyoruz Kudüs’ü ve Türkiye’de öğrenci olmayı.

Wajd kimdir, neler yapar?

Şubat 1996’da Filistin’in en eski şehri Kudüs’te doğdum. Mescid-i Aksanın gölgesinde büyüdüm. Kudüs’te işgalci İsrail tarafından zulüm gördüm, birden fazla kez gözaltına alındım. 2014 yılında okumak için Türkiye’ye geldim. Şuan İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okuyorum. Türkiye’de eğitim görürken aynı zamanda siyasi ve sosyal aktivist olarak hayatıma devam ediyorum.

Neden Türkiye?

Çocukluğumdan beri Türkiye’yi ziyaret etmek istiyordum. Türkiye benim için sadece kardeş bir ülkeden ibaret değil. Türkiye’nin, Müslü- man ülkelerin birleşmesi ve bir olması için kilit bir rolünün olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda burada özgür biçimde Filistin davasına hizmet edeceğime emin olduğum için Türkiye’yi seçtim ve pişman olmadım.

Bize Kudüs’ü anlatır mısın biraz?

Kudüs benim her şeyimdir. Birçok şehir gezmeme rağmen Kudüs gibisini görmedim. Kudüs’ün eski güzel sokaklarını unutabilir miyim hiç? Benim için her gün güneşin doğuşu gibidir Kudüs. Kudüs aklımdan ayrılmayan sevgilimdir. Kudüsü sözlerle anlatmak imkansız çünkü bütün sözlerden ve durumlardan güzeldir. Hatta bugünkü işgal ve zulme rağmen Kudüs hâlâ güzel. Kudüsten son kanımızın damlasına kadar vazgeçmeyecek kadar çok seviyoruz. Kısacası Kudüs, aşktır.

Türkiye-Filistin ilişkileri hakkında neler söylemek istersin?

Tarih boyunca Türkiye-Filistin ilişkileri hep iyi oldu. Sultan Abdülhamit’in Kudüs’ü Yahudilere satmayı reddetmesi, Çanakkale’de yüzlerce Filistinli şehit mezarının bulunması dostluğumuzu anlatmak için yeterlidir. Davamız bir bizim, hep kardeş kalmamız gerekir.

Filistin’de gençler neler yapar?

Filistinliler doğdukları günden itibaren direnişçi ve mücahit olarak büyürler. Bu isteyerek olan bir durum değil, bu ordaki hayatın denklemidir. Direniş dediğimiz zaman sadece silahla olanı algılamamak lazım. Elimizde ne varsa onu kullanıyoruz, direniyoruz. Bazılarının silahı ......................................................................................

Müslüman gençliğe dair neler söylemek istersin?

Hiç unutamadığın bir anın oldu mu?

Buraya ait hissettiren ne var?

Yabancı hissettiren şey?

Türkiye’de bulamadığın, hasret çektiğin şey?

Türkiye’de arkadaş ilişkilerin nasıl?

Elinde mikrofon var, sözünü tüm dünya duyacak. Ne söylemek istersin?

Türkiye sana ne kattı?

İstanbul’un en sevdiğin yeri?

Filistin’de Türkiye algısı nasıl?

Gelecek planında neler var?


Ömer Faruk Özbil'ın Yazısı.